in ,

Web Sitesi İçin Etkin Görsel Kullanımı

ÖZDİSAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK E-TİCARET SORUMLUSU
TAYLAN AKER

İnsan zihni somut imgeleri, soyut imgelere göre daha kolay hafızasında tutuyor. Beynimize iletilen bilgilerin %90’ı görsel içeriklerden oluşuyor ve beyin bu içerikleri metne göre 60 bin kat daha hızlı ve kalıcı bir biçimde işliyor. Öyle ki, bazen paragraflarca cümle ve sayısal verinin anlatmak istediği ana fikri tek bir görsel sayesinde beynimiz rahatlıkla algılayabiliyor. Tam da bu bilimsel gerçekten yola çıkarak, web sitelerindeki görsel seçimlerin, o siteyi kullanıcılar nezdinde “önemli” kılan yegane unsur olduğu tartışmasız bir gerçektir.

Bir ziyaretçi, herhangi bir web sitesine giriş yaptığında onu “Bannerlar, kampanya görselleri, ikonlar, marka logoları, vb” görsel unsurlar karşılar.

Bu unsurların anlattığı ana fikri kullanıcı kabul eder ve işlevsel olduğuna ikna olursa, sonrasında metin ve sayısal içerikler arasında ihtiyacı olanları araştırmaya başlar. Görsel seçiminde takip edilmesi gereken en önemli kurallar, seçilen görselin; kaliteli, özgün, ilgi çekici ve konuyla ilişkili olmasıdır. Kalitesiz görseller kullanıcı nezdinde web sitesinin amatörce işletiliyor olduğuna dair bir ön yargıyı, özgün olmayan görseller telif hakkı problemlerini, ilgi çekici olmayan görseller ise kullanıcının web sitesi ile tanıştığı ilk 5 saniye içerisinde o web sitesinin işine yaramayacağı konusunda bir kararı doğururlar. Bunlarla birlikte web sitesinin içeriğine aykırı bir fotoğraf kullanmak, kullanıcıların algısını karıştırır ve web sitesinde geçirecekleri süreyi kısaltabilir. Görsel seçimi ile ilgili bu kurallara uyulması durumunda kullanıcılar nezdinde web sitesi başarılı ve işlevsel olarak tanımlanır.

Görsel Nasıl Temin Edilmeli?

Görsel temini için 3 yol bulunuyor. Bunlardan ilki; bir grafiker ile birlikte sıfırdan görsel tasarımı yaparak özgün ve projeye özel içerikler üretmek. İkinci yol; hazır görsel sitelerinden belirli bir ücret karşılığında görsel satın almak. Son yol ise, hazır stok görsellerin ücretsiz olarak indirilebileceği sitelerden yararlanmak. Bu sitelerden projeye özel anahtar kelimeler ile arama yaparak görsel indirilebiliyor. Stok fotoğraflar kullanılırken; Photoshop gibi resim düzenleyici programlarla bu görselleri hazırlanan proje doğrultusunda özgünleştirmeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü özgün olmayan görseller kullanıcılar nezdinde amatör bir imaj çizebiliyor. Ayrıca her görselin, konumlandırılacağı alana uygun bir en boy oranı ile ve kaliteyi kaybetmeyecek şekilde en optimum boyutla oluşturulması sayfa yükleme hızlarına ve sitenin kullanıcı dostu olmasındaki etkenlere pozitif etki ediyor. Web siteleri için en optimize olabilecek görsel formatı jpg. Dolayısıyla bu formatın kullanılmasına engel olacak bir durum yoksa genellikle jpg formatındaki görsellerin kullanılması en iyi seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Bitki Yetiştiriciliğinin Altın Formülü: Doğru Işık

ÖZDİSAN

Ses Entegrelerinde Yeni Bir Dönem