in ,

NVIDIA Jetson: Yapay Zekaya Açılan Tümleşik Devreler

ÖZDİSAN ELEKTRONİK SAHA UYGULAMA MÜHENDISI
ABDÜLKADIR DOĞAN

Gelişen dünya ve ihtiyaçlar doğrultusunda, teknolojinin de gelişmesi artık kaçınılmaz bir gerçek. Son yıllarda, bilim kurgu filmleri ile hayatımıza giren yapay zeka, şimdilerde gündelik hayatımızın bir parçası olmaya hızla devam ediyor. Gündelik hayatla birlikte endüstriyel hayatın da vazgeçilmez bir parçası.

NVIDIA Jetson, yapay zeka çözümleri anlamında sektörünün öncü firmalarından biri. Çözüm olarak Jetson ailesinin tümleşik devre yapıları ve otonom sistemlere entegresi çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

NVIDIA Jetson, yapay zeka çözümleri anlamında sektörünün öncü firmalarından biri. Çözüm olarak Jetson ailesinin tümleşik devre yapıları ve otonom sistemlere entegresi çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

Aynı zamanda örnek kodları olarak da ifade edilen (BSP) dosyaları ile birlikte, derin öğrenme, bilgisayar görü ve çok daha fazlasıyla kütüphane desteği sunuyor. Bu bağlamda, kullanıcı dostu bir yazılım sürecine sahip. Tüm NVIDIA’lar için kullanılan yapay zeka ve iç içe geçmiş sistemler, iş süreçlerinde uyumlu çalışıyor.

Jetson Ailesi ile Aynı Ekosistem

Her bir jetson ürünü, sahip oldukları özelliklerden dolayı tüm sektörlerdeki kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor.

“Tüm NVIDIA’lar için kullanılan yapay zeka ve
iç içe geçmiş sistemler,
iş süreçlerinde uyumlu çalışıyor.”

Bu geniş yelpazeye çözüm sunmak adına, çeşitli performans, alternatif eklentiler ve yan özellikler ile birlikte sunuluyor. Jetson ailesi, gerek yazılım gerekse donanımsal olarak sunduğu çözümler sayesinde kolay kullanıma uygun. Bahsi geçen tüm bu kolaylıklar sayesinde yapay zeka ve gelişmiş teknolojiler ile ilgili pazara hızlı ve daha kolay ulaşabilirsiniz.

Tüm Jetson ürünleri aynı yazılım, SDK desteği ve arayüzü kullandığı için, kullanıcı tarafından kullanımı geniş bir yelpazeye hakim olmaya yardımcı oluyor.

Sektörlerde Yapay Zeka

Günümüz teknolojileri ve gelecek potansiyeli düşünüldüğünde yapay zeka, hemen hemen her sektörde karşımıza çıkacak. Endüstriyel otonom sistemlerden tıbbi cihazlara kadar her sektörde yapay zekayı görmek mümkün olacak. Jetson ailesi, hali hazırda var olan sistemleriniz için yapay zeka teknolojisini sizin projelerinize entegre etmeye olanak sağlıyor ya da en baştan Jetson platformlarını kullanarak geliştirmenize yardımcı oluyor

Jetson Ailesi

Jetson ailesi, yüksek kabiliyetli oluşuyla birlikte ileri teknoloji alanlarında çözümler sunuyor. Ürün profili olarak, en temel projelerden en kapsamlı projelere çalışma imkanı bulunuyor. Farklı sistem ve programlara uyum sağlaması açısından farklı performans düzeylerinde çözüm sunuyor. En temel proje çözümleri için Jetson Nano modülü, yapay zeka kabiliyetini kullanmak ve birden çok yüksek kalibreli sensörlerden eş zamanlı almak için ihtiyaç duyulan performans ve güce sahip, boyut olarak küçük bir yapay zeka bilgisayarıdır. Paralel olarak birden çok işlemi gerçek zamanlı gerçekleştirmeye de olanak sağlıyor.

Orta düzey projeler için ailenin bir diğer üyesi ise Jetson AGX Xavier. Jetson AGX Xavier’ın en başlıca kullanım alanı otonom araçlardır.

Kit olarak da çözümü bulunan AGX Xavier, TensorRT yazılım kütüphanesi ile desteklenen kit, hemen başlamak için ihtiyacınız olan tüm arayüz ve ortamları sizlere sunar. NVIDIA Xavier, önceki modeli olan NVIDIA Jetson TX2’den 20 kata varan daha fazla performans ve 10 kat daha fazla güç verimliliğine sahip.

Fonksiyonel olarak en kompleks ve ailenin en güncel üyesi ise Jetson AGX Orin, güç tüketimi ve performans açısıyla dünyanın en güçlü yapay zeka bilgisayarlarından biri. Son nesile kıyasla 8 kat daha yüksek performansa sahiptir. Sahip olduğu hızlı arayüz sayesinde, gerçek zamanlı olarak birçok sensör verisini alabilirsiniz. Yüksek kabiliyet gerektiren yapay zeka çıkarımları için size ihtiyacınız olan çözümü sunuyor. Yüksek hızlı arayüz erişimi, gerçek zamanlı ve zamanlamanın önem taşıdığı yapay zeka projeleri için büyük önem taşıyor. Tüm burada anlatılan ürünler ve daha fazlasına özdisan.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

componentbyozdisan

Color Rendering Index- CRI

componentbyozdisan

Degson DG212 Series