in ,

İTALYA’NIN CENNET ADASI: CAPRI

Dedikodulu, villalarla dolu, kat kat kireç taşlarıyla bezenmiş, cenneti çok andıran ama dünyayı hiç andırmayan bir yer.
İngiliz yazar D.H. Lawrence

Capri Adası, İtalya’da Campagna Bölgesi – Napoli Körfezi’nde yer alan kayalıkların üzerine kurulu, Roma İmparatoru Caesar Augustus Tiberius’un hayran kaldığı, lüks villaları, adım başı limon ağaçları, dar sokaklarıyla hayranlıkla gezeceğiniz, cenneti andıran bir ada.

Roma İmparatoru Tiberius’un adaya 12 villa yaptırıp, ölümüne çok yakın bir zamana kadar 10 yıl boyunca burada yaşaması adayı tüm imparatorluğun yönetim merkezi haline dönüştürmüş.

Günümüzde ise ada sıkça jet sosyeteye ev sahipliği yapıyor. Capri Adası, Capri ve Anacapri olmak üzere iki kasabadan oluşuyor. Capri ve Anacapri’yi “Monte Solaro” yani “Solaro Dağı” ayırıyor. Capri daha hareketli ve cıvıl cıvılken, Anacapri daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal.

Capri’ye nasıl gidilir?

Capri Adası’na gitmenin iki yolu mevcut; İlki Napoli Porto di Molo Beverello’dan feribota binmek diğeri ise Sorrento’da ki limandan feribota binmek.

Tabi öncesinde adaya en yakın havalimanı olan Napoli’ye uçmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Napoli Havalimanı’na, 2 saat 15 dakika süren direkt uçuşlu seferler düzenliyor.

Adaya araçla giriş ada yerlilerine ait. Ada da ikamet etmeyenler sadece Kasım ve Noel arasındaki zamanda feribot ile adaya gidebiliyor. Ada’ya feribot ile vardıktan sonra Capri Merkeze füniküler ile çıkabilirsiniz. Taksi veya otobüs alternatifleri de var ama en kolay ve hızlı yol füniküler ile ulaşmak olacaktır.

Capri’de nerelerde gezmeli?

La Piazzetta Meydanı’ndaki (Piazza Umberto I) barlarda aperatif bir şeyler alıp dinlenebilir, Buonocore dondurmacısının müthiş lezzetli dondurmalarından tadabilir, Marina Grande veya Marina Piccolo’daki plajlarında denizin ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Capri’de kumlu uzun plajlar aramak veya bu arayışla gelmek hata olur, ada kayalıklar üzerine kurulu olduğu için kumlu plaj bulunmuyor.

Marina Grande’den alacağınız tekne turları ile adanın çevresini turlarken ünlü “Grotta Azzurra” mağarasını ve adanın ikonu haline gelen “Fraglioni” kayalıklarını görebilirsiniz. Kayalıkların altından tekne ile geçerken sevdiğiniz kişiyi öperseniz, tüm hayat boyunca birlikte olmanın garantisi olduğu inancını deneyimleyebilirsiniz. Adanın tepe noktalarına çıktığınızda, müthiş Napoli ve Vezüv Yanardağı manzarasını görebiliyorsunuz. Tüm adayı görmek isterseniz, Anacapri’den ulaşabileceğiniz telesiyej sistemi ile Solaro Dağı’nın zirvesine çıkmak nefes kesici bir deneyim olacaktır.

Görmeden adadan ayrılmamanız gereken önemli noktalar şu şekilde;

Piazzetta Meydanı: Capri ana merkezde, belediyenin de bulunduğu küçük meydan. Via le botteghe & Via Roma: Capri’nin en lüks caddesi, önemli markaların dükkânlarının bulunduğu yer.

Augustus’un Bahçeleri / Via Krupp yolu: Alman Alfred Krupp, Thyssen Krupp firmasının kurucusu, Capri seyahatinde adayı çok beğenince buraya bir ev yaptırmak ister ve işe kendi ismini verdiği bu bahçeyi yaptırmakla başlar (20. Yüzyıl başlarında). Bahçenin ismi daha sonra Augustus’un Bahçeleri olarak değiştirilir.

Arco Naturale: Adanın doğal güzellikleri görmenizi sağlayacak bir nokta, natürel bir tak oluşumu, buraya varana kadar ise geçtiğiniz Capri yolları paha biçilemez güzellikte.

Villa Jovis: İmparator Tiberius’a ait olan villa aynı zamanda adanın en yüksek noktasına konumlandırılmış durumda.

Villa San Michele: Ünlü İsveçli fizikçi Axel Munthe’nin evi. Deniz seviyesinden 327 metre yükseğe kurulan bu villa muhteşem Capri Adası manzarasını sunuyor ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

I Faraglioni: Su üstüne yükselen, denizden 100 metre yükseklikte olan bu kayalıklar, doğal bir oluşum olup, 3 kayadan oluşuyor. Kıyıya en yakın olanı Stella, ortadaki Faraglioni di Mezzo ve deniz kısmında olanı Scopolo.

Marina Piccola: Faraglioni kayalıkları manzaralı, plajlarıyla öne çıkan küçük liman.

Grotta Azurra: Mavi Mağara olarak adlandırılıyor. Roma döneminde banyo olarak veya tapınak olarak kullanıldığı söyleniyor. Güneş ışığının mağaradaki deniz suyuna yansıması sonucu suyun mavi gözükmesinden dolayı bu adı alan Grotta Azurra’ya Marina Grande’den kalkan tekne turları ile ulaşılabiliyor. Yüksekliği sadece 1,5 metre olan mağaranın girişi çok alçak. İçeriye küçük kayıklarla girerken herkesin başını eğmesi gerekiyor.

Punta Carena: Anacapri’de yer alan deniz feneri, Genova’daki deniz fenerinden sonra İtalya’daki ikinci en parlak ve büyük deniz feneridir.

Capri Adasına Özgü Lezzetler

Ravioli Capresi, Caprese Salad ve Torta Caprese, Capri Adası’nın yerel lezzetleri arasında en fazla göze çarpanlar. Ayrıca adanın kendine özgü Limoncello içkisi de oldukça meşhur. Kendine özgü olmasının nedeni ise Capri Adası’nda yetişen limonun Sorrento’da yetişen limonlardan farklı oluşudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İ STANBULSPOR, BAKIRKÖY’DE FUTBOL OKULU AÇTI

İSTANBULSPOR, BAKIRKÖY’DE FUTBOL OKULU AÇTI

ÖZDİSAN

MICHAEL HANEKE: BİR USTA YÖNETMENİN SİNEMA ÖNCESİ YOLCULUĞU (1.BÖLÜM)