in ,

“Yerli Ve Milli Üretim Anlayışını Benimsiyoruz”

Savunma havacılık, elektrik ve elektronik, aydınlatma ve elektro mekanik sektörlerine ürün ve çözümler üreten EMGE Elektro Mekanik Gereçler Endüstrisi, yüksek teknolojili geniş makine parkı, alanında uzman personeli ile dikkatleri çekiyor, 30’u mühendis, toplamda 170 nitelikli çalışanıyla üretimlerini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının çözüm ortakları olduklarını ifade eden firmanın Aydınlatma Genel Koordinatörü Mustafa Can Ertuğ ile bir araya gelerek çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili konuştuk.

Can Bey bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
1976 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi mezunuyum. Çocukluk yıllarında başlayan çalışma hayatıma üniversiteden mezun olduktan sonra aile şirketinde devam ettim. Şirket içerisinde birçok alanda görev yaptım. Bugün ise şirketimizin faaliyet alanlarından biri olan LED aydınlatma biriminin yöneticiliğini yapıyorum.

EMGE hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız 1975 yılında iki kardeş Hüseyin Münip Ertuğ ve Ahmet Mithat Ertuğ tarafından küçük bir atölyede Ertuğlar olarak faaliyetlerine başladı. Firmamız unvanını, 1981 yılında EMGE Elektro Mekanik Gereçler Endüstrisi Kollektif Şirketi, 2018 yılında ise EMGE Elektro Mekanik Gereçler Endüstrisi A.Ş. olarak değiştirdi. Bugün 7300 m2 kapalı, 10.000 m2 açık alana sahip olan EMGE, 45 yılı aşkın süredir elektronik ve mekanik ile ilgili birçok alanda üretimlerine devam ediyor. Sürekli iyileştirmeyi kendisine ilke edinen ekibimiz, bu doğrultuda altı sigma ve kaizen çalışmaları yürütmenin yanı sıra AS9100, ISO 9001, NATO ve Milli Gizlilik dereceli tesis güvenlik belgelerine de sahip.

EMGE’nin ürün ve hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?
EMGE bugün kendi markası ile üretmiş olduğu ürünlerin; pano tipi ölçü aletleri, alçak gerilim akım trafoları, yüksek gerilim emniyet gereçleri, LED aydınlatma komponentleri dışında savunma ve havacılık sanayinde Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına çözüm ortağı olarak hizmet veriyor. Firmamız elektronik komponent dizgi hattı, yüksek hassasiyet ve teknolojiye sahip CNC freze, CNC kayar otomat, CNC torna, CNC İşleme merkezi, plastik enjeksiyon, ultrasonik kaynak, vakumlu döküm, serigrafi, bobin sarma makinalarından oluşan geniş bir makine parkına sahip. Firmamızda imal edilen ürünlerin gereksinimler doğrultusunda kalite kontrolleri için CMM ölçüm cihazları, vibrasyon ve şok test cihazı, iklimlendirme kabinleri, enerji ve güç analizörleri, LVD test cihazı ömür test cihazı ve gonyofotometre gibi cihazların bulunduğu test laboratuvarına sahip.

Aydınlatma sektöründeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Aydınlatma sektöründe firmamız savunma sanayi istekleri doğrultusunda savunma firmalarına partnerlik yaparak, özel projelerde yer aldı. Ürünlerimizin tasarım, kalıplama, teknik analiz, imalat ve testleri kendi ekibimiz tarafından yapılıyor. Firmamız bünyesinde elektronik kart tasarımı, kart imalatı, komponent dizgisi, bu kartlar için gerekli tüm elektriksel testler yapılabilmekle birlikte, LED’ler için farklı güçte LED sürücü tasarımı ve imalatımız bulunuyor. Ayrıca LED’li armatürlerde kullanılmak üzere uluslararası standartlarda optik lens imalatı yaparak, aydınlatma sektörüne yerli oyuncu olarak adımızı yazdırdık. Yapılan tüm lenslerin optik tasarımı, enjeksiyon kalıp ve baskısı, fotometrik ölçümleri kendi bünyemizde yapılıyor ve firmaların istekleri doğrultusunda özel lens tasarımlarına da süratle yanıt veriyoruz.

Optik lens imalatı için yatırım ve hederleriniz nelerdir?
Yerli imalatçı olarak hedefimiz uluslararası firmalarla rekabet edebilen lensler tasarlamak ve yabancı ülkelere ihracat yapabilen yenilikçi çözümler sunabilen, sürdürülebilir kaliteli ürünleri ile adından söz ettiren bir firma olmak. 2021 yılında kataloğumuzda bulunan lens çeşitliliğimizi iki katına çıkararak, müşterilerimize daha çok seçenek ve çözüm ile ulaşmayı, AR-GE çalışmalarına devam ettiğimiz silikon lens uygulamalarının seri imalatı için gerekli makina ve teçhizatın yatırımlarını tamamlayarak sektöre yeni ve esnek ürünler kazandırmayı hedefliyoruz.

Ulusal ve uluslararası arenadaki rakiplerinizden sizleri farklı kılan nedir?
Her şeyden önce biz yerli ve milli üretim anlayışını benimsemiş, bunu savunan bir firmayız. Yaptığımız işlerde kaliteyi her zaman ön planda tutuyor ve bunun için gerekli yatırımları yapıyoruz. Alanında uzman ve nitelikli personelimizle, kaliteli makina parkuru ve test laboratuvarlarımızla, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda anahtar teslim projelere imza atıyor ve elektromekanik konusunda ciddi bir partnerlik yapıyoruz.

Firmanız açısından 2020 yılının ilk üç çeyreği nasıl geçti?
Bütün dünyayı etkileyen pandemi süreci tabii ki bizi de etkiledi. Yatırımlarımızın devam ettiği bir

dönem de salgın ve beraberinde getirdiği ekonomik durgunluk, yürüttüğümüz projelerin birçoğunun durmasına, devam eden projelerin de sürdürülebilmesinde, gerek personelin salgından korunması gerekse çalışma ortamının steril ve korunaklı olması açısından oldukça zorlayıcı ve ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönem olarak geçti. Aselsan’ın yürüttüğü milli ventilatör projesinde önemli bir parçanın imalatını gerçekleştirerek sürece katkıda bulunmuş olmak yine bu yılın tek sevindirici yanı olarak kayıtlarımıza geçti.

EMGE’nin ve sektörünüzün 2021 yılından beklentileri neler? 

EMGE olarak 2021 yılından pandeminin kontrol altına alınarak aşının bir an evvel bulunması ve pandeminin etkilediği sektörlerin normale dönmesini, ekonominin canlanmasını yeniden yatırım ve istihdamın artmasını ve böylelikle ülkemiz için hayırlı projelere imza atabilmeyi bekliyoruz. Devam eden yeni fabrika inşaatımızı tamamlayarak kurumsallaşma ve verimlilik üzerine 2021 yılında daha fazla çalışmalar yapmayı, kalite ve imalat süreçlerinin gözden geçirilerek sürdürülebilir iyileştirmeler yapmayı hedefliyoruz.

Ürünlerinizin ihracatını gerçekleştiriyor musunuz? Hedeflediğiniz pazarlar var mı? 

EMGE olarak şu an ağırlıklı olarak iç piyasaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin birçoğu dolaylı yoldan yurtdışına ihraç ediliyor. Hali hazırda doğrudan Lübnan, Afganistan ve Mısır’a ihracatımız var. Lens konusunda hedef pazar olarak Avrupa ülkeleri, Rusya, Afrika ve Arap ülkeleri bulunuyor.

Uygulama Dünyasının Enleri

7. Jenerasyon X Serisi IPM Ve IGBT