ÖZDİSAN
in ,

YENİ SANAYİ DEVRİMİ 3 BOYUTLU YAZICILAR

3 boyutlu yazıcılar, teknolojinin ürettiği en etkileyici cihazlar arasında yer alıyor. Hayal gücünün ulaştığı uçsuz bucaksız alanın somut bir hale gelmesini sağlayan bu cihazlar, her geçen gün yaygınlaşarak birçok sektörü etkiliyor. Önemli bir potansiyel kaynağa sahip olan 3 boyutlu yazıcılar, sanayi devriminin modern versiyonu olarak adlandırılıyor. Dijital verinin ürüne, ürünlerin veriye çevrilebildiği bu teknoloji sayesinde, istenen ürünü istenen yerde üretme fırsatı yakalanıyor. Perakendeden sağlığa, otomotivden enerji sektörüne kadar birçok sektörü etkileyecek olan tasarımlar, yeni teknolojilerin dünyasını kökten değiştirecek.

Geleneksel üretim yöntemlerine göre daha farklı teknikler kullanarak üretim yapan 3 boyutlu yazıcılar, hammaddeleri kesmek yerine toz ya da sıvı olarak işleyerek çoklu katmanlar üzerinde baskı yöntemiyle ürüne ulaşma sistemiyle çalışır. Bilgisayar programlarının desteğiyle yeniden ölçeklenebilen nesneler üç boyutlu şekilde yeniden üretilebiliyor. Genel olarak plastik ve metalin ana malzemeyi oluşturduğu 3 boyutlu yazıcılarda akla gelen çoğu fikri hayata geçirmek mümkün olabiliyor.

Havacılık

3 boyutlu yazıcı sektörü için pazar payının önemli bir kısmını oluşturan havacılık sektörü, üretimi zor ve pahalı parçaların üretilmesi konusunda önemli adımlar atılmasını sağlıyor. Daha önce üretilmesi mümkün olmayan geometrik şekillerin üretimi gerçekleştirilerek daha hafif ve daha sağlam ürünlerin üretilmesini sağlıyor.

Havacılık sektöründe özellikle uçakların hafif malzemelerle üretiliyor olması, yakıt tasarrufunu da beraberinde getiriyor. Bütün parçaların 3 boyutlu yazıcılarla üretilmesi, havayolu şirketlerini kar ettirirken bilet fiyatlarının düşmesini de sağlayacağı öngörülüyor.

Sağlık

3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde ortodontik protezler kişiye uygun olarak üretilmeye yakın zamanda başlıyor. Ağız ve diş sağlığı alanında da dişlerin kişiye özel üretilmesi gibi gelişmeler görülüyor. Bio-medikal ve iskelet sistemlerinde yaşanan hastalıklar için de özel olarak üretimi yapılan sentetik kafatasları veya kemiklerin üretimi de gerçekleştirilebiliyor. En çok estetik cerrahi alanında kullanılan 3D yazıcılar, kaza sonucu yüzde oluşabilen derin yaralanmaların ya da zarar gören kıkırdak dokuların yerine konulacak yapıların üretilmesini sağlıyor. Bu yeni teknolojilerle, ameliyat öncesinde insan vücudunda gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerin eğitimini almak için kullanmak da mümkün olacak.

Doku üretimi hakkında da yeni araştırmaların yapılıyor olması, sağlık alanındaki önemli gelişmeler arasında bulunuyor.

Konut

3D yazıcıların mimari alanda ilk kullanım alanını proje maketleri oluşturuyor. Proje sunumlarının bir parçası olarak önemli bir yere sahip olan proje maketleri üç boyutlu üretilir hale geldi. Hollanda’da 8 metrelik bisiklet kullanımına özel bir köprü, parça parça üretilerek bulunduğu alanda birleştirildi. 40 kamyon taşıyabilecek kadar güçlü olan bu köprü mimari üretim alanlarının 3D yazıcılarla nasıl gelişebileceğinin örneğini oluşturuyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde bu yazıcı teknolojileriyle üretilen birçok konut da bulunuyor. Maliyeti düşük ve daha kısa zamanda üretilebilen konutlar doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde kurtarıcı hale gelecek.

Otomotiv

Audi, Honda, Ford ve Mini Cooper gibi büyük markalar arabalarını üretirken 3D baskı parçaları kullanıyorlar. Performansı daha yüksek ve daha hafif malzemeden üretilmiş parçalar otomotiv sektörü için önemli konular
arasında yer alıyor. Araba parçaları arasında bulunan kanallı, boşluklu ve kavisli malzemelerin üretilmesinde 3D yazıcıların kullanımı daha kolay üretim yapılmasını sağlıyor. Yazıcıların yüksek ısıya dayanıklı malzemeleri üretimde kullanıyor olması da otomotiv sektörü için önemli bir noktayı oluşturuyor. Büyük markalarsa yedek parça üretimlerini bu yazıcılar üzerinden ilerletirlerken maliyet konusunda da avantaj sağlıyor. Arabaların kişiselleştirilmesi konusunda da kullanılan 3D yazıcılar sınırlı üretim ibareleriyle tüketicileri de memnun etmeyi başarıyor.

Elektronik – Makine

Elektronik sektöründe 3D yazıcılar genellikle ürün kalitesinin ve katma değerinin artırılması için kullanılıyor. Özellikle ürünlerin daha hızlı tasarlanması ve üretilmesi elektronik sektöründe işlevsel parçaların ve talep edilen yedek parçaların üretilmesinde kullanılıyor. Giyim ve tekstil makinelerinin de 3D yazıcılarla birlikte gelişmesiyle modaya yön vereceği düşünülüyor. Bütün teknolojik cihazlar için kişiye özel tasarımların öne çıkacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

GÜÇ ELEKTRONİĞİ SAHASININ ÖZEL TASARIMCISIYIZ

ÖZDİSAN

DOĞRU PAZARLARA DOĞRU ÜRÜNLERLE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ