in ,

Yemyeşil Bir Dünya Karadeniz

Bu yaz Karadeniz’in heybetli dağlarına, yemyeşil coğrafyasına, huzur kokan yaylalarına bir tur düzenlemeye ne dersiniz? Karadeniz’in hiçbir yerde benzerine rastlayamayacağınız dağ köyleri, doğal ve tarihi güzellikleri sizde unutulmayacak anılar bırakacak. Aklınızda ne zamandır planladığınız fakat bir türlü fırsatını bulamadığınız bir Karadeniz turu varsa, bu dosyaya mutlaka bir göz atmalısınız.

Trabzon

Olmazsa olmazı hamsi olan şehrimiz Trabzon, doğal güzellikleri ve yemekleri ile ünü ülke sınırlarını aşmış durumda. Bir tatilde doğa gezisi, lezzet keşfi, eğlence ve kültür turu gibi seçenekler arayanlar, Doğru Karadeniz’in en gelişmiş şehri Trabzon’u ziyaret etmeden gezisini noktalamamalı. Trabzon’u bir de Sümela Manastırı’ndan izlemeli, Trabzon’un yaşayan tarihi Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etmeli, Atatürk’ün Trabzon’daki evi olarak bilinen Atatürk Köşkü’nü mutlaka görmelisiniz. Renkli insanlarıyla eğlenceli tatilin merkezi Trabzon’da isterseniz şehir merkezinde gezebilir, dilerseniz Uzungöl çevresinde yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Gitmişken dillere destan kuymağını, karalahana sarmasını, mısır çorbasını ve hamsili pilavını da yerinde tadabilirsiniz.

Rize

Rize dendiğinde akıllara Türk halkının gönlüne taht kuran siyah çayı ve Ayder Yaylası gelse de doğaseverlerin favorisi Potuk Yaylası gibi yeşil alanlarıdır. Çamlıhemşin’in 2500 rakımlı noktasında konumlanan bu yayla, cennet gibi bir yeşillik ve olabildiğince temiz hava ile ruhsal bir rahatlama vadediyor. Rize turunuzda ayrıca, Rize Kalesi, Rize Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Gölcük Gölü, Isırlık Tabiat Parkı ve Çayeli’ni, ziyaret edebilecek doğa ve kültür harikaları listenize ekleyebilirsiniz. “Peki, Rize’de ne yenir?” diye düşünürseniz, Rize kavurması, Rize pidesi, pepeçura tatlısı, Laz böreği, enişte lokumu, mısır ekmeği, pazı tavalısı, hamsi çığırtması ve kara lahana çorbasını da tadabilirsiniz.

Artvin

Karadeniz’in doğusunda konumlanan Artvin, ziyaretçilerine adeta dağlarının gölgesinde bir doğa macerası yaşamayı vadediyor. Artvin, Borçka ve Şavşat sınırları içinde bulunan Karagöl, doğa tutkunlarının adeta göz bebeği. Kaçkar Dağları, Hatila Vadisi Milli Parkı ve Maral Şelalesi’ni de Artvin’de mutlaka görülmesi gerekenler listenize eklemelisiniz. Geçmiş zamanda yolculuk yapmak isteyenlerdenseniz Parhali ve İşhani manastırları gibi tarihi mekanları da ziyaret edebilirsiniz.

Ordu

Karadeniz turunun tabii ki Ordu’suz olması mümkün sayılamaz. Tatilciler için huzur ve keyif şehri olarak tanımlanan Ordu, ziyaretçilerini Çambaşı ve Perşembe Yaylası, Yason Burnu ve Ulugöl Tabiat Parkı gibi doğal güzellikleri ile cezbediyor. Ordu sahili dingin bir tatil sunarken, sahildeki balık restoranları ve kafeleri de ziyaretçilerini Ordu’nun en özel lezzetleriyle ağırlıyor. Ordu’nun yöresel tatlarını ise otlar, mısırlar ve tereyağı oluşturuyor. Ordu’ya gittiğinizde taze bezelye kayganası, pazı mücveri, mısırlı yarmalı aş, sakarca mıhlaması, pancar diblesi, keşkek, hamsi köftesi, içli tava, ısırgan çorbası, galdirik kavurması, zetiyani ve bileki ekmeği gibi lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Giresun

Fındığın başkenti Giresun, badem ve Tirebolu peyniri gibi organik yöresel lezzetleriyle, Karadeniz’in gurme şehri olarak anılıyor. Dillere destan doğasıyla doğa tutkunlarına seslenen Giresun, kültürüyle de ziyaretçilerine bir tarih turu vadediyor. Gezginlere bol seçenekli bir tatil sunan Giresun’da görülecek yerler listenize Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Giresun Adası ve Botanik Bahçesi, Kapu Camii, Bedrama ve Tirebolu Kalesi, Meryem Ana Manastırı ve Pangal Şelalesi’ni de ekleyebilirsiniz. Yolunuz Giresun’a düşerse mendek çorbası, fasulye diblesi, pezik, hamsi böreği, sakarca kızartması, merevcen, siron, yağlaş ve fasulye turşusu kavurması gibi lezzetleri tatmadan dönmeyin deriz.


Yeni bir devri başlatan şehrimiz Samsun, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ayak basmasıyla Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı yer olarak, ülkemiz ve milletimiz için önemli bir yere sahip.

Samsun

Yeni bir devri başlatan şehrimiz Samsun, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ayak basmasıyla Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı yer olarak, ülkemiz ve milletimiz için önemli bir yere sahip. Tüm bu hatıralara sahip çıkan Samsun, Gazi Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesi gibi kültürel mekanlar ile her yıl binlerce turist ağırlıyor. Tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz dolduran Samsun, Ladik gölü, Hamamayağı kaplıcası, Atakum sahili, Kabaceviz ve Akalan şelaleleri ile gönülleri fethediyor. Samsun’da ne yenir sorusuna ise Samsun Bafra pidesi, baklalı sarma, nokul, oymaağaç kebabı, kaz pilavı, haluçka, mısır çorbası, turşu kavurması ve katık sündürmesi en iştah kabartan cevap oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gaosong DGC-13

FN070A133-V1.0