in ,

Uygulama Dünyasının Enleri

Teknolojinin gelişmesi küçük ekranlarda büyük işlerin yapılmasına olanak tanıyor. Her alanda geliştirilen uygulamalar, mesleki açıdan da çözüm üreticisi haline geliyor. Akıllı telefonların beraberinde gelen bu uygulamalar arasında olan ve özellikle de mühendislik alanına özel olarak geliştirilen App’ler her geçen gün daha da popülerleşiyor.

Engineering Codes & Standards

Mühendislik tasarım kodlarını ve standartlarını tek çatı altında toplayan uygulama, kullanıcılara hızlı erişim sağlıyor. Mühendislik için bir kılavuz niteliği taşıması sayesinde kodlar ve standartlar haricinde kod özeti de incelenebiliyor. Makine, inşaat ve elektrik mühendisliklerine sunduğu bilgilerle dikkat çeken uygulama, mühendis ve mühendis adaylarının telefonlarında yer alması gereken ilk app olarak değerlendiriliyor.

TurboViewer

2D ve 3D modellemeler yapılarak, tasarımların üzerinde çalışma yapılabilme imkanını sunan TurboViewer, sevilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcıların metin yazabilmesini, geometrik şekilleri veya çizgileri oluşturabilmesini sağlayan uygulama, tasarlanan modellemeler üzerinde düzenleme yapılmasını da sağlıyor. Uygulama içinde paylaşıma izin veren TurboViewer, tasarlanan 2D ya da 3D modeli uygulamadaki diğer kullanıcılara da ulaştırıyor. Modeli kolayca yakınlaştırmaya ve kaydırmaya elverişli olan uygulama işlevselliğiyle başarıyı yakalıyor.

Basic Engineering Dictionary

Eğitici mühendislik uygulamaları arasında hızlı yükselişe geçerek beğeni kazanan Basic Engineering Dictionary, mesleki sözlük olarak değerlendiriliyor. Mühendislik terimleri, formüller ve denklemlerin temel alınarak hazırlandığı uygulama içinde 8 bin’den fazla mesleki terim yer alıyor. Hızlı seçim yapmaya imkan tanıması sayesinde favori terimleri tek bir alanda toplamak mümkün oluyor. İçinde yer alan bilgi yarışmasıyla kullanıcıların kendilerini test etmelerini sağlayan Basic Engineering Dictionary, günlük olarak gönderdiği bildirimler de her gün yeni bir terim öğrenmenin önünü açıyor.

RealCalc Plus

Özel birim tanımlarının yer aldığı uygulama, çok işlevli olarak tasarlanmış bilimsel bir hesap makinesi olarak da kullanılıyor.
İçinde derece, saniye, dakika, sabit değerler, birim dönüştürme ve kesir hesaplarının bulunduğu RealCalc Plus, bütün hesaplamaları çok kolay şekilde çözümleme imkanı sunuyor. Tarih ve hafıza özelliğiyle de dikkat çeken uygulama ayrıca ikili, sekizli ve on altılık sistemleri hesaplamasıyla da beğeni kazanıyor. 12 basamaklı ekranın bulunduğu RealCalc Plus, trigonometri işlevlerini çözümlerken, aynı zamanda sahip olduğu PRN ve cebirsel mod ile de her mühendisin telefonunda yer alması gerektiğini kanıtlıyor.

AutoCAD 360

Mühendislerin iş hayatında mutlaka önemli bir yer kazanmış olan AutoCAD, tasarım yazılımı olarak en çok kullanılan uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Fikirleri tasarıma dönüştüren en etkili araç olan uygulama, mobil haliyle de popülerliğini korumayı başarıyor. DWG ve DXF formatında yapılmış tasarım dosyalarını tablet veya cep telefonlarında çalıştıran uygulama, projelerin üzerinde değişiklik yapılmasına da imkan tanıyor. İçindeki snap aracı sayesinde şekil çizerek, düzenleme yapılabiliyor. Tasarlanan şekiller boyutlama, taşıma ve seçme gibi özellikler kullanılarak kolay kullanım sağlıyor. Son gelen güncellemelerde, çizimlerin üzerine not alabilmek de mümkün hale geldi.

CamScanner

Belge veya notları dijitalleştirmeyi sağlayan CamScanner, mobil tarama uygulamaları arasında en fazla kullanılanlardan. Taranan fotoğrafları pdf gibi biçimlere çevirmeye olanak tanıyan uygulama, kolay anlaşılır tasarımı ile genel kitleye de hitap ediyor. Belgeleri platformlar arasında saklamaya ve senkronize etmeye yardımcı olan CamScanner, kendi kırpma ve geliştirme araçları sayesinde pratik çözüm sunuyor. Fiziksel belgeleri hatasız şekilde dijitale aktaran uygulama, makine ve elektrik gibi mühendislik alanlarında da yoğun şekilde kullanılıyor.

Microsoft OneNote

Microsoft’un sunduğu birçok uygulamadan biri olan OneNote, randevu planlamalarına ve tek elden not tutabilmeye olanak tanıyor. Çapraz bir platforma sahip olan uygulama, akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazların arasında kesintisiz senkronizasyon sağlıyor. El yazısıyla hızlı not alma imkanı tanıyan OneNote, oluşturulan notların hızlı şekilde dijital ortamda kaydedilmesine olanak tanıyor. Çevrimiçi ya da çevrimdışı kullanılabilen uygulama notlarını bir araya getirerek ekiplere iletmeyi sağlarken, kolay kullanılması sayesinde de güvenilirlik kazanıyor.

Dropbox

Bulut depolama hizmeti olarak adlandırılan Dropbox uygulaması fotoğrafları ve belgeleri internette depolarken, bu verilere akıllı telefonlar ya da tablet aracılığıyla kolayca ulaşabilme imkanı sunuyor. İstenen her yerden ve birden fazla cihazdan aynı anda ulaşabilme özelliğiyle dikkat çeken uygulama çevrimiçi kullanılıyor. Dosya yükleme ve düzenleme işlemleri için basit bir arayüze sahip olan Dropbox, senkronize yapısı sayesinde yarım bırakılan projelerin her ortamdan devam edilebilmesini sağlıyor. Yedekleme kolaylığıyla dikkat çeken uygulamada silinen dosyalar, 30 gün süresince saklanarak hataların yaşanma olasılığını da ortadan kaldırıyor.

Wolfram Alpha

Mühendislik alanının kütüphanesi olarak değerlendirilen Wolfram Alpha uygulaması, soruları yanıtlamak için kaynak oluşturan bir bilgi platformudur. Sorulan sorunun yanıtını veri tabanında tarayan uygulama, bütün girdileri değerlendirerek sonuca ulaşıyor. Wolfram tarafından geliştirilen web tabanlı bilgi platformu, sade arayüzüyle de kullanıcının beğenisini kazanıyor. Sistematik bilgi birikiminin tümünü hesaplanabilir şekilde arayan kişilere sunan uygulama, bilinen algoritmaları yöneterek objektif bilgiyi ortaya çıkarıyor. Uygulama tasarımcıları Wolfram Alpha’yı uzman seviyesinde elde edilen bilgiyi, herkesin anlayacağı grafik ve içeriklerle kullanıcıya sunan bir araç olarak tanımlıyor.

Build A Bridge

Mühendislik oyunu olarak tasarlanmış Build A Brige, çeşitli araziler ve senaryolar üzerinde köprü inşa etme oyunudur. 2D ve 3D şeklinde de kullanılabilen oyunda kolay kullanım sağlayan arayüz tasarımı dikkat çekiyor. Mühendislik becerilerini test ettiren Build A Bridge oyunu, en iyi malzemelerin seçilmesi ve en sağlam yapının yapılması olarak tasarlanmış. Her seviyesinde karmaşık bir bulmaca etkisi yaratan oyunda en iyi çözümü bulmak gerekiyor. Tasarlanan köprünün üzerinden geçen arabalarla dayanıklılık testi yapan uygulama, mühendisliğin pratik yönünü eğlenceye çeviriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

“Özdisan Sektörde Bilgiyi, Tecrübeyi Ve Gücü Temsil Ediyor”

“Yerli Ve Milli Üretim Anlayışını Benimsiyoruz”