in ,

ÜRETİMDE DİJİTALİZASYON VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

ÖZDİSAN
MUHARREM ŞAHBAZ
ÖZDİSAN ELEKTRONİK ARGE-DESTEK DEPARTMAN MÜDÜRÜ

Ülkemizi gelişmiş ülkelerle yarışabilir hale getirecek ve farklılaşmasını sağlayacak konuların başında yüksek teknolojiye sahip ürünlerin üretimi geliyor. Gelişmekte olan bütün ülkeler piyasaya düşük teknoloji ürünler sundukları için rekabet şansı olmuyor, ürün miktarı arttıkça fiyatlar aşağı çekiliyor. Ülkemiz, yüksek teknolojili ürünlerin üretimi ve üretimde dijitalizasyon için gerekli şartların çok uzağında yer almıyor. Nitekim gerçekleştirdiğimiz müşteri ziyaretlerinde, bizleri ve yabancı misafirlerimizi şaşırtan projeler ve ürünler ile karşılaşabiliyoruz. Bu anlamda üniversite teknokent projelerinin az verimle kullanılmasına rağmen işe yaradığını söyleyebiliriz.

ÖZDİSAN

Bilimi geliştiren yine bilim insanları oluyor. Bu durum; birikimi güçlü, vizyon sahibi ve kendi iç dinamiklerini çatıştıran değil kaynaştıran topluluklar için oldukça önemli bir konu.
Fakat biz yüksek teknolojik ürünler geliştirmek için sadece gelişmiş olan teknolojiyi kullanmakla yetiniyoruz. Toplumun, siyasetin ve ekonominin durumu ne olursa olsun, biz mühendisler, sadece hazır teknolojiyi kullanmanın, muasır medeniyetler seviyesine gelmekte yeterli olamayacağını biliyoruz. Teknolojik ürünler geliştirmek için kendimizi motive etmemiz gerekiyor.

“Yüksek teknolojili ürünleri kendimiz üretmeliyiz”

Enerji verimliliğinin önem kazanması, küçülen cihazlar ve çevreye duyarlı geliştirilen yeni teknolojiler gibi yeniliklerden dolayı, artık her alanda yeni komponentler ortaya çıkmakta ve eski ürünler ekarte olmaktadır. Teknolojik cihazlar geliştirme şüphesiz yeni teknolojilere uygun komponent seçimini de içinde barındırıyor. Mühendislerimizin değişim için cesaretli olmaları, yöneticilerin ise bu değişim sürecinin maddi ve zamansal maliyetine göğüs gerebilmeleri gerekiyor. AR-GE’lere yeterince zaman ve motivasyon harcanmasının üreticilerin ve ülkemizin faydasına olacağını düşünüyorum. Çünkü bunu yapan firmaların ne kadar dinamik ve pozitif şekilde dünya pazarında yer aldığına şahit oluyoruz.


ÖZDİSAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

TEKNOLOJİYİ KULLANAN DEĞİL ÜRETEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ

ÖZDİSAN

İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ