21.1 C
İstanbul
23 Mayıs Perşembe

Buy now

spot_img

Ultraviyole (UV) LED Pazarı Genişliyor

Ultraviyole ( UV ) LED, son yıllarda kapsamlı uygulanabilirliği sayesinde pazarda agresif bir şekilde genişliyor. Ultraviyole (UV) LED pazarı, son on yılda beş kat büyüdü. Bu rakamların 2020 yılında %39’luk büyüme oranına erişeceği ve 2025 yılına doğru 1 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Ultraviyole (UV) ışık, 10 nm ila 400 nm arasında değişen dalga boylarına sahip elektromanyetik spektrumun önemli bir parçasıdır. Spektrumun bu kısmı insan gözünün görünür aralığının dışında yer almakla birlikte, UV ışınlarının bazı kısımları böcekler ve kuşlar tarafından algılanabilir.

UV spektrumu üç ayrı alt alana bölünür:

1) UV-A: 315 -400 nm (uzun dalga UV olarak da bilinir):

Genellikle “siyah ışık” olarak adlandırılır. UV-A ışığı UV spektrumunda en uzun dalga boyuna sahiptir ve en az zararlı olarak kabul edilir. Sahte algılama ve adli tıptaki uygulamalar için bilinir ancak aynı zamanda bitki tepkilerini tetikleme kabiliyetine sahip olduğu için tarım alanında da uygulamaları vardır.

2) UV-B: 280 – 315 nm (orta dalga UV olarak da bilinir):

UV-B’nin yaklaşık %95’i atmosfer tarafından absorbe edilir ve cilt kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirildiği için sıkça bilinir. Bununla birlikte, flavonoidleri ve kannabinoidleri artıran bitki tepkilerini tetiklemenin yanı sıra, toz halinde küf veya örümcek akarları gibi tarımsal enfeksiyonlar ve zararlı böceklerle başa çıkma dahil antimikrobiyal etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

3) UV-C: 100 – 280 nm (kısa dalga UV olarak da bilinir):

Neredeyse tamamı atmosfer tarafından emilen UV-C, antiseptik etkileri için yaygın olarak kullanılıyor.

UV LED UYGULAMA ALANLARI

Günümüzde UV LED uygulamaları şunları içeriyor:
● 230 – 400 nm aralığı: optik sensörler ve enstrümantasyon
● 230 – 280 nm aralığı: UV ID kontrolü, barkodlar
● 240 ila 280 nm aralığı: yüzey alanlarının ve suyun sterilizasyonu