in ,

Türkiye Pazarındaki Konumumuzu Güçlendirdik

Tüm güç sınıflarında dönüştürücüler, çeşitli akım regülatörleri ve LED sürücüleri üreten Recom; gelişmiş ürünleri, güvenilir müşteri desteği ve her şeyden önce kapsamlı dağıtım ağıyla sektörünün önemli markalarından biri haline geldi. Endüstri, taşımacılık, medikal, enerji, aydınlatma, telekom, otomotiv, test ve ölçüm sektörleri için ürünler geliştiren Recom, Türkiye’deki varlığını güçlendirmeye yönelik stratejik bir adım atarak Özdisan Elektronik ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Özdisan Elektronik’in güçlü satış ekibi ve uzman kadrosu sayesinde Türkiye pazarındaki lider konumunun altını çizen Recom Güney Avrupa Bölge Satış Müdürü Marco Peretta ile Recom’un faaliyetleri ve vizyonu hakkında konuştuk.

RECOM GÜNEY AVRUPA
BÖLGE SATIŞ MÜDÜRÜ
MARCO PERETTA

Recom hakkında bilgi verebilir misiniz?

Recom, çeşitli uygulamalarda kullanım amaçlı 30.000’in üzerinde kompakt modüle sahip bir elektronik güç kaynağı dönüştürücü üreticisidir. Recom, 1W’dan 1kW’a kadar AC / DC dönüştürücüler, 0.25W’dan 240W’a DC / DC dönüştürücüler, devre açıp-kapama regülatörleri ve LED sürücüleri üzerine uzmanlaşarak, dünya çapında da müşteri hizmeti sunuyor.

Hangi sektörlere yönelik ürünler ve çözümler üretiyorsunuz?

Recom olarak endüstri, taşımacılık, medikal, enerji, aydınlatma, telekom, otomotiv, test ve ölçüm gibi sektörlerde çok çeşitli uygulamalarda ürünler geliştiriyoruz.

Merkeziniz Avusturya’nın Gmunden kentinde ve 3000 metrekarelik bir alana sahip. Buradaki çalışmalarınız nelerdir?

Şirketin büyüme hedefini devam ettirmek adına, genel merkezimizi Avrupa’nın tam merkezine konumlandırdık. Son teknoloji ürünü ekipmanlara sahip modern laboratuvarlarımız, 3000 m²’lik bir binada kuruludur. Merkezimizde araştırma ve geliştirme departmanı, kalite laboratuvarı, uygulama mühendisliği, pazarlama, test ve EMC laboratuvarı, lojistik ve finans merkezi gibi ana bölümler bulunuyor.

Üniversiteler ve akademik kurumlarla yakın iş birlikleri kuruyor musunuz?

EMC odamızı, tasarımlarını test edebilmeleri için öğrencilere açıyoruz ve projelerini dönüştürücülerimiz ile ücretsiz olarak destekliyoruz. AC / DC ve DC / DC bilgi kitabımız çok önemli bir veri kaynağı. Bunu tüm profesyonellerin ve öğrencilerin kullanımına sunuyoruz. Yerel üniversiteler ve liselerdeki bilgi etkinliklerinde de yer alıyoruz.

Modüler ve merkezi olmayan güç kaynağı yapısı kavramını nasıl tanımlarsınız?

Dağıtılmış güç yapısı kavramı, merkezi bir devre açma-kapama güç kaynağının birçok yerel “yerleşik” dönüştürücü modülüyle birleşmesi, geliştiricilerin çok daha esnek ve verimli tasarımlar üretmesini sağlar. Bugün, “kullanıma hazır” modüller, endüstriyel kontroller, enerji üretimi, medikal, havacılık ve ulaştırma pazarlarındaki hemen hemen her uygulama için kullanılabilir.

Özdisan Elektronik ile olan iş birliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Özdisan Elektronik, artık geniş Recom’un dönüştürücü modül yelpazesini pazarlamaya ve dağıtmaya yetkili distribütörümüzdür. Bu yetkilendirme Recom’un Türkiye pazarındaki konumunu güçlendirmesi için stratejik bir hamledir. Özdisan, güçlü bir satış ekibine sahip ve hiç kuşkumuz yoktur ki bu yetkilendirme müşteri hizmetlerimizi iyileştirecek ve Türkiye’deki varlığımızı genişletecektir.

Yıllık üretim kapasiteniz hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz? Bünyenizde kaç çalışan bulunuyor?

2018 yılında 15.000.000 dönüştürücü ürettik ve ürün gamımıza 43 yeni ürün serisi ekledik. 2019 yılında da bu ivmenin artmasını bekliyoruz. Recom olarak tüm küresel lokasyonlar dahil olmak üzere 430 çalışanımız var.

Rakiplerinizden sizleri farklı kılan nedir?

Yüksek deneyimli Recom ürünleriyle desteklenen hızlı ve güvenilir dağıtım, en gelişmiş online portal (proje kaydı, fiyat teklifi, stok kontrolü), dinamik ekip sayesinde sürekli olarak üretilen yeni fikirler ve ürünler, bizi rakiplerimizden ayıran farklılıklarımızdan bazıları. Bunun yanı sıra hemen hemen tüm distribütörlerimiz için en güçlü büyüme hattına sahip oluşumuzla, sektördeki en iyi pazarlama iletişimi ve marka tanıma gücüne de sahibiz.

Yeni yatırım planlarınız var mı? AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

2018 yılında Avusturya’da 14 mühendisin katıldığı, yüksek güç standardı ve özelleştirilmiş AC / DC ve DC / DC çözümleri için uzmanlaşmış yeni bir AR-GE departmanı açtık. 2019 yılında daha fazla kazanç sağlamayı planlıyoruz. AR-GE departmanlarımız pazarın ihtiyaçlarına ve kişiye özel çözüm taleplerine göre çalışmaktadır.

Sektörünüz ve sizin açınızdan 2018 yılı nasıl geçti? 2019 yılı için beklentileriniz nelerdir?

Piyasa beklentisine paralel olarak iyi bir 2018 yılı geçirdik. Avrupa’daki ekonomik durum sebebiyle pazar rakamları düşünüldüğü kadar da iyi değil; ancak biz, yeni tanıtılan ürünlerimiz ve yeni üretim yeteneği sayesinde eğilim yüzdesini tersine çevirip 2019 yılında hedeflediklerimize ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Hedefimiz Avrupa Pazarı

Elektronik Devrelerin Vazgeçilmezi: Diyotlar