in ,

TOPLU E-POSTA GÖNDERİMİ (MAILING) HAKKINDA HER ŞEY

Online alışveriş alışkanlıklarının artışına paralel bir şekilde dijital pazarlamanın önemi de gün geçtikçe artıyor. Dijital Pazarlama araçları arasında maliyet olarak oldukça düşük bir yer tutan mailing hakkında bazı öne çıkan unsurları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Mailing, kayıtlı kullanıcılara ürün veya kampanyalarınız hakkında toplu e-posta gönderimine verilen isimdir. Tanımdan da belli olacağı üzere mailing işleminin 3 ana unsuru vardır. Bunlar; kayıtlı kullanıcılar (müşteri datası), ürün ve kampanyalara ait içeriğin tanımlanması ve son olarak bu içeriklerin doğru araçlar ile kullanıcılara ulaştırılması şeklinde 3 ana unsurda değerlendirilebilir.

Kullanıcı Datası Oluşturmak

Mailing gönderiminin temelini oluşturan bu işlem için birçok yöntem vardır. Web sitenize üye olan kullanıcılarınızdan önceden izin almak koşulu ile bu dataları oluşturabileceğiniz gibi konvansiyonel yöntemler ile de bu dataları toplayabilmek mümkündür. Örnek olarak, bugün konvansiyonel bir mağazanın sadakat programı kapsamında size tanımlamış olduğu indirim kartına sahip olmak ile birlikte, o mağazanın kampanyalarını size mailing olarak göndermesine izin verdiğiniz gibi, bir blog sitesinin e-bültenine kayıt olmakla da yine bu izni vermiş olursunuz. Toplanılan bu kullanıcı datalarını Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre işleyebilir, segmentlere ayırabilir ve doğru içeriği doğru hedef kitleye ulaştırabilmek için bir data havuzu oluşturabilirsiniz.

İçerik Hazırlamak

Kullanıcı datası oluşturduktan sonraki işlem içerik hazırlamaktır. Örneğin, yeni bir ürününüz hakkında seçmiş olduğunuz hedef kitleye bir mailing kampanyası hazırlamak istiyorsunuz. Burada dikkat edilecek unsurlar, içeriğin tamamının sadece yazı veya sadece görsellerden oluşmaması, imla kurallarına uyulması, mailin kimden geldiğini belli eden şirket / kişi ismi ve logosu gibi materyallerin içerikte var olması, mailin konusu, gönderici ismi gibi ilk etapta göze çarpacak metinlerin konu ile ilişkili olması ve eğer kullanıcılar bu mail grubundan çıkmak isterlerse “üyelikten ayrıl” butonuna rahatlıkla ulaşabilmeleri imkanını sağlamak olmalıdır. Görsel olarak stok fotoğraflar kullanılabileceği gibi tanıtımını yapmak istediğiniz ürün / hizmete dair bir görsel veya tanıtım mesajınızı çarpıcı bir şekilde ifade edebilecek bir ikon da kullanabilirsiniz. Bunların yanında vereceğiniz linkler de içeriğiniz ile doğrudan ilişkili olmalıdır.

Mailing Programını Seçmek

Kullanıcı datası ve içerik hazırlandıktan sonra sıra toplu mail gönderimini sağlayacak 3. parti yazılımı seçmeye gelmiştir. Bu hizmeti veren çok sayıda firma olduğu gibi temelde hepsi aşağı yukarı benzer özelliklere sahiptir. Önemli nokta, her bir firmanın farklı ücretlerde paketleri ve her bir paketin farklı bir içeriği mevcut. Size en uygun içeriği satın alıp bu hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Burada genel olarak yapılan bir hata vardır. O da, bu tarz bir 3. parti firmadan yararlanmayıp manuel olarak kendi mail hizmeti aldığınız mail sunucusundan bu şekilde toplu mail göndermektir. 3. parti bir firmanın altyapısı kullanılmadan doğrudan toplu mail gönderilmesi durumunda, kendi alan adınızın uluslararası servis sağlayıcıları nezdinde “spam” olarak işaretlenmesi riski söz konusudur. Bu riskin gerçekleşmesi durumunda da hiçbir kullanıcıya kendi mail sunucunuz üzerinden mail gönderemez, ya da gönderdiğiniz tüm maillerin “gereksiz” klasörüne düşmesi gibi sonuçlar ile karşılaşabilme ihtimali doğar. 3. parti firmaların, servis sağlayıcılar ile olan anlaşmaları gereğince böyle bir risk oluşmaz ve mailing aktivitelerinizi güvenle sağlamış olursunuz.

Sonuç itibari ile, toplu mail gönderimi (mailing) işlemi, dijital pazarlamanın maliyeti en düşük araçlarından biridir. Tüm prosedürlere uyulmuş bir şekilde hazırlanan mailingler ile kampanyalarınızı, ürünlerinizi hedef kitlenize tek bir tıkla ulaştırabilir ve yüksek bir etkileşim oranı ile pazarlama aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

LED BİLEŞENLERİ

ÖZDİSAN

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜ ARTIRMANIN YOLU TEKNİK EĞİTİMİ İYİLEŞTİRMEKTEN GEÇİYOR