in ,

Su Altında Macera

Şehrin gürültüsünden, iş hayatının stresinden uzaklaşarak kendinizi dinleyebileceğiniz bir aktiviteye ihtiyacınız varsa, dalış sporunu mutlaka denemelisiniz. Derin suların altında, uçsuz bucaksız bir sessizliğin içinde kısa sürede arınmış hissedecek ve şehre yenilenerek döneceksiniz. Aletli dalış sporu olan scuba sporunun inceliklerini, Türkiye’de bu spor için en uygun noktaları ve ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanları sizler için bir araya getirdik.

Kökeni çok eskilere dayanan dalış sporu, ilk zamanlar batan gemilerdeki hazineleri karaya çıkarmak için kullanılırken zamanla bir hobiye ve bir mesleğe dönüştü. Özellikle özgürlüğüne
düşkün ve macera sever kişilerin tercihi olan dalış sporu herhangi bir özel yetenek gerektirmeyişiyle de cazip bir kaçış aktivitesi oluyor. Yeni dalmaya başlayanların suyun altında yüzebilmeleri ve ekipmanlara alışmaları biraz zaman alabiliyor. Dalış esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar iyi kavrandığında ise her dalış yeni bir maceraya dönüşebiliyor. Dalışlarda acemiliği geride bırakanlar ise bu işin ikinci adımı olan su altı fotoğrafçılığına başlıyor.

DALIŞ İÇİN GEREKLİ EKİPMANLAR

1.Dalış Tüpü: Dalış tüpleri, havanın su altında depolanmasını sağlar. Tüpler alüminyum ve çelik tüp olmak üzere iki çeşittir. Alüminyum tüpler çelik tüplere göre karada daha hafiftirler. Taşıması ve bakımı daha kolaydır. Hacimleri 3 ile 16 litre arasında değişir. İçlerinde, yaygın olarak bilinenin aksine sadece oksijen değil, soluduğumuz azot, oksijen ve diğer gazlardan oluşan hava bulunur. Bu nedenle kullanılan tüplere “oksijen tüpü” demek yanlış bir kullanımdır.

2. Denge Yeleği: Denge yeleği bir tür cekete benzer. Dalış tüpü, bu denge yeleğine bağlanır. Denge yeleğinin çalışma prensibi denizaltılara benzer.

3. Regülatör: Regülatörler, tüpteki yüksek basınçlı havayı solunabilecek basınca indirgeyerek rahat ve güvenli soluma sağlarlar. Regülatörlere ayrıca üzerinde derinlik ve hava basınç göstergesi olan bir konsol, denge yeleği hortumu ve yedek hava kaynağı monte edilir. Bu yelek, oluşabilecek kazaları engellemek için çok emniyetli bir malzemedir.

4. Şnorkel: Şnorkel hava kontrolünü sağlayan yumuşak dokuya sahip, kıvrılabilen boru şeklindedir. Şnorkel, dalış noktalarına ulaşmak, hava sarfiyatını azaltmak için üretilmiştir. İyi bir şnorkel, yumuşak kıvrımlı olmalı, boyu ortalama 40 cm olmalıdır.

5. Palet: Dalışta suyun dibinde rahat hareket etme ve ivme kazandırması amaçlı kullanılır. Suyun altında kolay hareket ve nötr yüzerlik kontrolünün yapılmasını sağlar. Tüplü dalış yapanlar açık paletleri tercih ederler. Derin dalışlarda ayaklar üşüdüğü için kullanılır.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 5 DALIŞ NOKTASI

1.Kaş Flying Fish – Antalya

Kaş’ın Türkiye’nin Kızıldeniz’i olarak anılmasının en önemli etkenlerden
biri olan Flying Fish popüler bir dalış noktasıdır. Ülkemizde nesli tehlike altındaki türler içinde yer alan orfoz ve lahozları görebilmek için en doğru nokta olan bölge aynı zamanda Caretta Caretta’ların da uğrak noktasıdır. Meis Adası ile Kaş arasında yer alan resifin üstü 6-7 metre, derinlik ise 75 metre ya da daha fazladır. Temiz ve oldukça berrak su yapısı, sualtı fotoğrafçıları ve videocularını özellikle çeker. Buradaki dalışlarda her türlü sürprize açık konumdasınızdır; bir vatoz ya da Caretta Caretta her an kadrajınıza takılabilir.

2. Bodrum Büyük Resif – Muğla

Bodrum’un en popüler dalış noktalarından biridir. Tecrübeli ve başlangıç seviyesindeki lisanslı dalgıçlar için uygundur. Bodrum’dan açıldıktan sadece 15 dakika sonra ulaşılan Büyük Resif’in üst kısmı yaklaşık 4 metreden başlar ve 28-32 metreye kadar derinleşir. Büyük Resif’in sığ noktalarında ahtapot, karagöz; iskorpitler dalgıçlara eşlik ederken; derinlere indikçe akya, orfoz, lahos, sinarit ve mürenler ile karşılaşılır. Duvar boyunca meydana gelen sünger oluşumları büyüleyicidir.

3. Fethiye Afkule – Muğla

Afkule ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir dalış noktasıdır. Maksimum derinliği 50 metre civarında olan Afkule, Fethiye’deki en iyi dalış mekanı olarak kabul ediliyor. Mağaranın içerisinden spiraller çizerek aşağıya inildiğinde mağara içinde oluşan yumuşak mercan, trompet anemonları, marul mercan, deniz patlıcanı ve farklı formlarda dantel mercanlar daha iyi görülebiliyor.

4. Ayvalık Deli Mehmet – Balıkesir

Türkiye’nin bilinen en iyi dalış noktalarından biri olan Deli Mehmet, dalışa başlayanların dalmayı hayal ettiği yerlerin başında geliyor. Ancak derin bir dalış noktası olması sebebi ile ileri derecede dalış deneyimine sahip dalıcılara ev sahipliği yapıyor. Deli Mehmet, 45 metre civarından 19 metreye kadar olan iki ayrı sualtı tepesinden oluşuyor. Gorgonia adı verilen kırmızı mercanları sayesinde kırmızının ve morun türlü tonlarıyla eşsiz bir manzara ortaya çıkıyor.

5. Kalkan açıkları – Antalya

Sakarya batığı ile İngiliz kargo gemisi batığı olmak üzere iki çekim merkezini bir arada bulabileceğiniz Kalkan açıkları, sualtı bitkileri yönünden oldukça zengin. Kanyon biçiminde bir yarıktan aşağı inildiğinde içerisinde her tür balığın yaşadığı bu batıklara ulaşılabiliyor. Batıklar 15 ile 65 metre arası derinlikte yer alıyor.
Her seviyeden dalgıca uygun dalış seçenekleri sunan Kalkan, sualtı sıcaklığının yılın 12 ayı boyunca dalışa uygun olması nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor.

DÜNYANIN EN İYİ DALIŞ NOKTALARI

1. Cocos Adası

Pasifik Okyanusu’nda, Costa Rica’nın güneybatısında konumlanan Cocos Adası; 26 ile 29 derece arasında değişen su sıcaklığı ve binin üzerinde farklı deniz canlısını barındırmasıyla dalış severler için en popüler noktalardan biri. Ayrıca su sıcaklığı sayesinde adada yılın 12 ayı dalış yapabilmek mümkün. Adanın denizi kadar karası da ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek kadar ihtişamlı. Birçok farklı türde endemik bitkiye ve nadir görülen kuş türlerine ev sahipliği yapan ada, doğasının güzelliğiyle ziyaretçileri gerçek dünyadan tamamen uzaklaştırıyor.

3. Tayland

Tayland çok fazla dalış merkezine sahip önemli bir destinasyon. Tekneyle kolaylıkla ulaşılabilen Phuket, Ko Tao, Similian ve Surin Adaları en çok tercih edilen dalış noktaları arasında yer alıyor. Tayland’da özellikle Nisan ve Ekim ayları arasında su, dalış için en ideal sıcaklığa ulaşıyor. Sualtı canlı çeşitliliği açısından da son derece zengin olan bölgede, 850 balık türü, 100 resif balığı türü ve 270 sert mercan türü barınıyor. Batıklara dalmayı sevenler içinse Pattaya civarında dalış amaçlı olarak batırılmış çeşitli gemi enkazları bulunuyor.

4. Papua Yeni Gine

Tarihi kalıntılarının fazlalığı ve canlı çeşitliliğiyle farklılaşan Papua Yeni Gine, dünyada bilinen tüm mercan çeşitlerinin yarısından fazlasını bünyesinde barındırıyor. Tüplü ve tüpsüz dalış için farklı alanları bulunan bölgede, köpekbalıklarını gözlemleme şansı da elde edebilirsiniz.

5. Belize

Meksika ve Guatemala arasında bulunan Belize, yeryüzünde en fazla ekolojik çeşitlilik barındıran dalış merkezlerinden biri. 298 kilometrelik kıyı şeridi bulunan bölge, dünya standartlarında bir dalış noktası. Yaz mevsiminde 30 dereceye ulaşan su sıcaklığı minimum 26 derece civarlarında seyrediyor. Bu yönüyle dalışçılar için bulunmaz bir merkez haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Aydınlatma Sektörü, İstanbullight Fuarı’nda Bir Araya Geliyor

Yeni Ürünler