in ,

Stratejiler Yeniden Yazılıyor

2020 beklentilerin çok dışında seyreden bir yıl oldu. Tüm dünyada hedeflerin küçültüldüğü ve stratejilerin yeniden belirlendiği bir süreçten geçiyoruz. Dijital devrimin hız kazanacağı yeni bir döneme başlıyoruz. Koronavirüs salgını tüm sektörlerde olduğu gibi elektronik sektöründe de duraksamaya yol açtı. Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş ile içinden geçtiğimiz bu süreci ve sektörün geleceğini konuştuk.

Elektronik komponent distribütörlüğündeki lider konumunuzla ilgili neler söylemek istersiniz? Temsil edeceğiniz markaları seçerken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

ÖZDİSAN ELEKTRONİK
GENEL MÜDÜRÜ
MUSTAFA YURTTAŞ

15-20 yılı aşkın bir süredir bu pozisyonu korumanın elbette bazı püf noktaları var. Öncelikle müşterilerimizin satın aldıkları üründen ziyade Özdisan’a güvendiğini belirtmek gerekir. Bu yönde çok sayıda geri bildirim alıyoruz. Temsilcisi ya da distribütörü olduğumuz firmaların ürün çeşidi, bilinirliği ya da üretim range’nin pazara uygunluğunu önemsiyoruz. Fiyat – performans mukayesesi de yapıyoruz elbette. Ayrıca firmanın inovatif bir yaklaşımda olması da önemli bir kriter. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz yıl tüm güç sınıflarında dönüştürücüler, çeşitli akım regülatörleri ve LED işleticileri üreten Recom Power ile distribütörlük anlaşması imzaladık. Recom Power’ın ürünlerine benzer ürün gruplarının satışı bünyemizde yoktu. Aynı zamanda dünyanın önde gelen şönt direnç üreticilerinden Isabellenhütte ile de distribütörlük anlaşması imzaladık. Isabellenhütte, teknoloji devi Tesla’nın en önemli tedarikçilerinden biri.

Stratejik açıdan son derece önemli sektörleri ürünlerinizle ve hizmetlerinizle besliyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz? Pazarın hitap ettiği yeni sektörler oluşacak mı sizce?

Elektronik sanayi geliştikçe, akıllı teknolojiler her alanda hayatımızı kolaylaştırmaya başladı. Her geçen gün bu hıza daha fazla adapte olduğumuzu görüyorsunuzdur. Teknoloji hayatımızın merkezine yerleşti diyebiliriz. Dijitalleşen her ürün, kendi sektörünü oluşturmaya başladı bile. Bu sektörleri besleyen her türlü alt ürünün gelecekte daha da değer kazanacağını söyleyebiliriz.

Özdisan olarak çoğu zaman yeni teknolojileri pazarda var olan firmalara tanıştıran ve buluşturan konumda oluyoruz. Bu alanda teknik eğitimler ve destekler de veriyoruz.

Özdisan Elektronik’in kısa ve uzun vadedeki planlarından bahseder misiniz?

Birinci önceliğimiz, global bir oyuncu olmak. 2018 yılında başta elektronik ve otomasyon olmak üzere tüm sektörleri etkileyen krizin etkilerine rağmen bu hedefimizde ısrarcıyız. Uzakdoğu’da 2, Avrupa’da ise 3 ayrı lokasyonda kendi ofislerimizi devreye soktuk. Uzun vadede 20 ülkede daha ofis açma planlarımız var. Uluslararası fuarlarda yıllardır boy gösteriyoruz. Bunların bazıları butik içerikte bazıları ise kendi sektörünü kucaklıyor. 2025 yılında satışımızın %50’sinin ihracata dayanacak büyüklükte olmasını umuyorum. 40 yıla çok sayıda başarı sığdırdık. Uzun vadede bu başarıların katlanarak büyüyeceğine inanıyorum.

Önümüzdeki yıllarda elektronik sektöründeki trendler ve gelişmeler neler olacak? Hangi sektörler bu gelişmelerden direkt olarak etkilenecek?

Trend teknolojiler, önümüzdeki günlerde hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştıracak. Önümüzdeki 5 yıl içinde yeni teknolojilerin hayatımızda deyim yerindeyse devrim yaratacağını düşünüyorum. Özellikle de genç nüfusun bu teknolojilere daha hızlı adapte olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, otomotiv alanında elektrikli araçlar birer zorunluluk olarak karşımıza çıkacak. Ülkelerin yasal mevzuatlarını dahi bu doğrultuda yenilediğine şahit olacağız. Tıp Elektroniği de yine yükselen trendlerden olacak. Gelişen teknoloji, tıbbi cihazların kabiliyetini de artıracak. IOT’ler, farklı alanlardaki yeni uygulamalarıyla daha da popüler olacak. Yeni nesil cep telefonlarına da değinmemek olmaz. Telefonlarımızın adeta kişisel asistanlarımıza dönüştüğünü göreceğiz.

Elektronik komponent konusunda hem Türkiye hem de Avrupa pazarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de ileri teknoloji gerektiren PCB’lerin üretimi yok bildiğiniz gibi. Avrupa’da ise bu alanda çok başarılı markalar öne çıkıyor. Özdisan olarak bu markalarla önemli distribütörlük anlaşmaları yaparak müşterilerimize stok avantajı da sunuyoruz. Trend teknoloji geliştikçe bu ürünlere olan talep de artacak.

5G hayatımızda tam olarak neyi değiştirecek sizce? Bu konuda şirketlere ne tür tavsiyeleriniz olur?

4.0 digital çağın alanı her geçen gün daha da genişliyor. Günümüzde bireylerin ve işletmelerin, bilgi akışkanlığında daha da hızlandığını görüyoruz. Artık hiçbir şeyin gizli kalamayacağı ve hemen hemen her konuda bilginin kolayca ulaşılabildiği bir dönemi yaşamaktayız. Diğer yandan teknolojiye sahip ülkelerin hegemonyasının ise önümüzdeki yıllarda da devam edeceği net olarak görülüyor. 5G’nin bu verilerin bizlere ve işletmelere ulaşımında çok önemli bir görevi ifa ettiğini düşünüyorum. 5G ötesini hayal etmek de çok güzel olsa gerek.

Ozdisan.com, kurulduğu günden bu yana nasıl bir gelişme kaydetti? 2020 yılı itibariyle ozdisan.com’da müşterilerinizi ne tür yenilikler bekleyecek?

İnternet sitemizin 2016 yılında bir E-ticaret platformuna dönüşmesiyle birlikte, ulaştığı kişi sayısı gün geçtikçe katlanıyor. Yeniliklere adapte olmayı önemsiyoruz. Bu alandaki trendlere ve eğilimlere de uyum sağlıyor ve yeni yatırımlarla platformu destekliyoruz. Altyapımız güçlenmeye devam ediyor. Ozdisan.com’un önümüzdeki yıllarda da çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını öngörüyoruz. Kobiler için adeta optimizasyonları ve yenilenen modüllerle, ziyaretçilerimiz için sürekli en iyiyi ve mükemmele en yakın alışveriş deneyimini sunmayı amaçlıyoruz.

Ozdisan.com’dan bugüne kadar kaç ülkeye satış yaptınız? Platform ihracatınıza nasıl bir katkı sağladı?

Rakamları analiz ettiğimizde ne kadar doğru bir yatırım yaptığımızı görebiliyoruz. Şu anda günde 40 binlere ulaşan bir tıklanma sayımız var. 165 farklı ülkeden sorgulanma yapıldığını görüyoruz. Ozdisan.com’un, ihracat yaptığımız ülkelerin sayısındaki artışı da desteklediğini söyleyebiliriz. 100’ün üzerinde ülkeye gönderim yapıyoruz.

Dünya ekonomisi hiç tecrübe etmediği bir süreçten geçiyor. Küresel salgın koronavirüs, elektronik ve otomasyon sektörünü globalde nasıl etkileyecek? Öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?

Dünyayı etkisi altına koronavirüs, kısa süre içerisinde binlerce insanın ölümüne yol açtı. Özellikle Çin, İtalya, İran, İspanya ve Amerika gibi ülkeler önemli kayıplar verdi. Salgının daha ne kadar süreceği belirsizliğini korurken, hem iç hem de dış pazarlarda büyük krizler yaşanacağını düşünüyorum.

Koronavirüs salgını halk sağlığı ile birlikte ekonomik anlamda da birçok sektörü olumsuz etkiliyor. Salgının ülkemizde önemli çapta ekonomik ve sosyal sorunlara yol açtığı da ortada. Bu çerçevede Türk iş dünyası olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Elektronik ve otomasyon sektörü de büyük bir sınav veriyor. Sektörümüzün ilerleyen günlerde tekrar canlanacağına inanıyorum. Ekonomik destek paketleri açıklansa da önümüzdeki süreci kestiremediğimizden şu an için net bir şey söylemek doğru değil.

Salgınla birlikte sektörünüzde trendler ne yönde olacak?

Toplum sağlığıyla birlikte ekonomiyi de etkileyen koronavirüs salgını, etkisini yitirdiğinde dünyanın yeniden şekilleneceğini düşüyorum. Özellikle yakın zamanda IoT teknolojisi ve akıllı ev sistemlerine büyük bir rağbet olacak. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konsepti sayesinde insanlar daha kaliteli bir yaşama kavuşacak.

Özdisan pandemiyle ilgili nasıl önlemler aldı?

Özdisan olarak şirket çalışanlarımızı ailemizin bir üyesi olarak görüyoruz ve sağlıklarını çok önemsiyoruz. Ülkemizde salgının yayılmasını önlemek amacıyla şirketlerin yanı sıra bireylere de önemli görevler düşüyor. Özdisan olarak biz de birtakım önlemler aldık. Koronavirüsle ilgili ilk olarak yönetim toplantısı gerçekleştirdik ve alınan kararlarımızı tüm çalışma arkadaşlarımıza tebliğ ettik. Yurt içine ve yurt dışına planladığımız müşteri ziyaretlerimizi, toplantılarımızı ve eğitimlerimizi koronavirüs sebebi ile iptal ettik. Koronavirüsten korunma tedbirleri çerçevesinde şirketimiz içerisinde dezenfekte işlemi yapıldı. Ofis girişlerine, asansör yanına, mutfak alanına, bay ve bayan lavabo çıkışlarına el dezenfektanları yerleştirdik. Çalışanlarımızın görebileceği her yere salgın hastalıklardan korunma ve temizlik konusunda bilgilendirme broşürleri astık, maske ve eldiven kullanılmasını sağladık. Her gün düzenli olarak tüm personelimizin ateşi ölçülüyor. Ölçümü yapılan değerler kayıt altına alınıyor. Yemekhanemiz başta olmak üzere tüm çalışma alanlarımızdaki oturma düzeni sosyal mesafeyi korumak için değiştirdik.

Fujifilm Amiral Gemisi X-T4’ü Duyurdu

ÖZDİSAN

Güneş Ve Enerji Verimliliği Sempozyumu İstanbul Şehir Üniversite’nde Düzenlenecek