in ,

Stratejik Rekabetin Anahtarı: Big Data

Son yıllarda teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerle beraber akıllı cihaz, internet ve sosyal medya kullanımında büyük artışlarlar yaşandı. Paylaşılan videolar ve fotoğraflar, arama motoru kayıtları ve makalelerdeki
artış beraberinde verilerin yığılmasını yol açtı. Verilerin doğru işlenmesi günümüzde Big Data yani Büyük Veri dediğimiz kavramı ortaya çıkardı. Büyük Veri, artan hacimlerde ve gün geçtikçe daha yüksek hıza ulaşan
daha fazla çeşitlilik içeren verileri ifade ediyor. Big Data’nın oluşumunda; variety (çeşitlilik), velocity (hız), volume (veri büyüklüğü), verification (doğrulama) ve value (değer) olarak adlandırılan 5V’nin etkisi bulunuyor.

İnternetin şirketler, kurumlar ve insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte bu verilerin dolaşımı ve işlenmesi büyük bir hızla gerçekleşiyor. Yığılan verileri düzenli hale getirmek, kategorize etmek ve doğru verileri doğru alanlarda kullanmak gerekiyor. Tam da bu noktada, makineler arası iletişim prensibi sayesinde düzenleme yapan programların geliştirilmesi, Büyük Veri’nin birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmasını sağladı.

Şirketlerin Büyük Veri’den sağlayacağı faydalar, yakın zaman içerisinde daha kritik bir hale gelecek. Bu teknoloji devrimine ayak uyduran şirketler, büyük gelişimler gösterecek. Şirketler artık müşterilerin belirliürünlerini ne zaman satın almak isteyeceklerini ve operasyonlarını nasıl daha verimli hale getireceklerini Büyük Veri sayesinde öngörebilecek.

BÜYÜK VERİ VE KİŞİSEL VERİLERİN GİZLİLİĞİ

Büyük Veri, kişisel yaşam hakkında birçok bilgiyi içeriyor. Sosyal platformlarda yer alan kullanıcılar kişisel bilgilerini, fotoğraflarını ve özel hayatlarını içeren paylaşımlar yapıyor. Bu platformlardaki milyonlarca kullanıcının verisi analiz edildiğinde ise kişisel mahremiyeti yok sayan bir tutum sergilenebilir. Kişilerin sosyal platformlardaki verilerini paylaşmasındaki en büyük etken ise kullanıcının rızasıdır. Kullanıcılar rıza vermedikleri ve uygun görmedikleri durumlarda gerekli yasal yaptırımlarda bulunabilir. Kişisel verilerin gizliliğinin korunmasının gereği olarak firmalar, kişisel bilgilere ulaşabilmek için açık bir şekilde izin alıyor. Bu bilgilerin kişinin rızası olmadan toplanması, işlenmesi ve üçüncü kişilere aktarılması gibi konular, temel kişisel hakların ihlali olarak sınıflandırılıyor.

BÜYÜK VERİ’NİN SEKTÖRLERE ETKİSİ

Sağlık

Sağlık sektöründe her şey doğru ve hızlı bir şekilde ilerlemelidir. Veriye dayalı tıp ile birlikte hasta kayıtları, tedavi planları ve reçete bilgileri gibi çok sayıda tıbbi kayıt ve görüntülerin analizi Büyük Veri ile kayıt altına alınabiliyor. Büyük Veri’yi etkili bir şekilde kullanan sağlık kuruluşları hasta bakımı konusunda birçok olayı öngörerek zamanında müdahale edebiliyor veya bu olaylara yönelik yöntem geliştirebiliyor.

Eğitim

Eğitim sistemlerinin programlanması ve yürütülecek çalışmaların geliştirilebilmesi için de Büyük Veri kullanılabilir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin eğitim seviyeleri tespit edilebilir ve sürecin takibi yapılabilir. Öğrencinin durumunun analiz edilmesinden sonra doğru yöntem seçilir ve öğretmen desteği ile de öğrencinin gelişiminde daha doğru bir sonuç uygulanabilir.

E-ticaret

Büyük Veri ile birlikte e-ticaret siteleri, ziyaretçilerinin hangi ürünlere baktığını, hangi ürünü aldığını, tıklama davranışlarını ve kampanyalara ne kadar süre ilgi gösterdiklerini gözlemleyebiliyor. Toplanan bu verilerle birlikte yöneticiler, ziyaretçileri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabiliyor. Bu sayede, onların ne istediklerini çok daha iyi anlayıp, yorumlayabiliyor. Böylelikle potansiyel müşterilerine kişiye özel fırsatlar sunabiliyor.

Bankacılık

Birçok kaynaktan gelen büyük miktardaki verilerin bankalar tarafından yönetilmesi gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Büyük Veri önemli öngörüler sağlayarak finansal kuruluşların müşterileriyle olan ilişkilerinde hızlı çözümler sunulmasına olanak sağlıyor. Büyük Veri, bankalara sunduğu yenilikçi çözümleriyle olası risklerin ve sahtekarlıkların da azaltmasına yardımcı oluyor.

Kamu Kuruluşları

Kamu kuruluşları sahip oldukları veriyi doğru ve etkin kullanabilirse; suç önleme, trafik, kurumları yönetme ve hizmetleri yürütme gibi konularda çok önemli gelişmeler kat edebilir. Büyük Veri’nin sunmuş olduğu fırsatları avantaja çevirebilen kurumlar, daha hızlı çözümler sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Potansiyelimizi Geliştiriyor Hedeflerimizi Büyütüyoruz

Ozdisan.com, Elektronik Komponent Ekosistemindeki İşletmelere İlham Kaynağı Oluyor