in ,

STABİL, HIZLI VE AZ HATA BARINDIRAN BİR SİSTEM: INTEXCOIN

Hızla değişen dünyadaki kripto para piyasasına yeni bir soluk getiren Intexcoin’i açıklayan Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse, Sanayi Devrimi’nden itibaren gelişen dünyanın, Blochain teknolojisine uzanan dönüşümünü anlattı. 2019 yılının iyi ve güçlü değer artışlarının yılı olacağını belirten Erdoğan Köse, kar-zarar sürecine yönelik önemli bilgiler paylaştı.

Intexcoin hakkında bilgi verebilir misiniz?

INTEXCOIN
CEO’SU
ERDOĞAN KÖSE

Şirket unvanımız Intexglobal bünyesinde, 2016 yılının Ocak ayında projemizi başlattık. Intexcoin’in ülkemizde hayata geçmiş ilk kripto para olduğunu söyleyebilirim. Bizden önce de bazı çalışmalar oldu ancak çeşitli nedenlerle bu çalışmalar devam edemedi. Hala ilk ve tek kripto para olarak yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Intexcoin, Litecoin blockchain altyapısına dayanıyor. Bu kodu kullanmamızdaki sebep; en stabil, hızlı ve daha az hata barındıran bir sistem olması. Intexcoin sadece bir para değil, aynı zamanda etrafında hem ticari hem teknolojik hem de sürdürülebilir global bir yardım projesini de destekleyen, yeni ekosistemin inşasıdır.

Kripto para tarafında 2018 yılı nasıl bitecek, 2019 öngörüleriniz ve pazar beklentileriniz neler?

2018 yılı boyunca kripto paralar özellikle aralık ayı başından itibaren büyük düşüş yaşadı. Bu düşüş kimi yatırımcılarda paniğe yol açsa da kimileri bunu fırsat olarak görerek daha fazla alım yaptı. Bugün geldiğimiz noktada ufak bir artış yaşanarak, yıl boyunca hakim olan dalgalı gidişatın sürdüğünü ve yılın böyle kapanacağını söyleyebilirim. 2019 yılı, iyi ve güçlü değer artışlarının yılı olacak. Bazı kripto paralar şimdiden olumlu sinyaller vermeye başladı. Piyasalarda talep toplamaya ve yukarı yöne, yani ayı piyasasından boğa piyasasına doğru bir hareketlilik yaşanıyor.

Neler olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Bitcoin’in hantallaşmasının ardından alternatif arayan yatırımcılar, 2019 yılında altcoinlere yönelecek. Piyasada şu an çok fazla altcoin var ve bu altcoinler küçük hareketlerle bile yatırımcılara kazanma fırsatı sunuyor. Fakat her altcoine de güvenmemek gerektiğini belirtmeliyim. Piyasaları iyice araştırıp, ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

Kripto para dünyasının güven ile ilgili sorunları var. Bu sorunları aşabilmek adına neler yapılması gerekiyor?

Henüz on yıllık bir geçmişe sahip olan bu alanın da oturması ve doğru anlaşılması için biraz daha zamana ihtiyacı var. Gelişen iletişim altyapısı, işleri daha da kolaylaştırıyor. Konu para olunca doğal olarak insanlar, buradaki potansiyel kara ve kazanca odaklandı; ancak bu alan çok daha büyük bir felsefe barındırıyor. Dünya artık eskisi gibi olmayacak. İnsanlık gelişim ve değişim aşamalarında çok yol aldı. Daha da hızlanarak Sanayi Devrimi’nden internete ve şimdi de koda dayalı konsensüse gidiyoruz. Bunun getireceği fayda birçok alanda paradigma değişikliği kazandıracak. Konu sadece kar ve zarara indirgenemeyecek kadar önemlidir. Süreci doğru okumak ve anlamak gerektiğini düşünüyorum.

Biz de hem kazanç tarafına hem de toplumsal fayda ve değişimlerine odaklandık.

Kripto paraların altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisi şu an dünyadaki en güvenli teknolojidir ve günümüzde bu teknoloji altyapısını kullanan birçok proje hayata geçiriliyor. Kripto paralar da bu teknolojiyi kullanarak birçok soruna çözüm olduğu gibi insanların bu teknoloji sayesinde tüm dünyada kripto paralara yatırım yapmasını sağlıyor. Tabii ki her ağa bağlı sistemde olduğu gibi yüzde yüz bir güvenlik beklenmemeli; ama bu Blockchain teknolojisi için neredeyse yok denecek kadar az bir risktir. Yatırım konusu ise ayrıca önemli bir meseledir. Tıpkı Forex veya borsada olduğu gibi kripto paralarda da yüksek kar ve zarar etme riski vardır. Aralarındaki tek fark diğerlerinde olamayacak kadar hızlı ve yüksek karlara ulaşma potansiyelidir; fakat hızlı ve büyük zararlar da mümkündür. Yatırımcıların bunu iyi anlaması ve riskleri her zaman göz önüne alarak yatırım yapmaları önemlidir.

Yine bu alanda yoğun bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Intexcoin olarak bu bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına herhangi bir çalışmanız var mı?

Her şeyden önce biz şirket olarak kendimizi sürekli geliştiriyor, öğrenme ve gidişatı doğru okumaya gayret ediyoruz. Edindiğimiz bu bilgi ve tecrübeyi de çevremizle paylaşıyoruz.

2016 yılı sonunda yatırımcılarımızdan bir kısmına, ülkemizde ilk defa Blockchain, kripto para ve para konusunda üç gün süren eğitim seminerleri gerçekleştirdik. Ayrıca hem ülkemizde hem de gittiğimiz ülkelerde bu konuda bilgilendirme çalışmaları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.

Blockchain ve kripto para alanının öğrenilmesine ve doğru anlaşılmasına da katkı sağlıyoruz. Yatırımcılarımıza sadece kar ve zararı değil aynı zamanda değişen dünyanın bir parçası olmaları yolunda da bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Şirketinizi önümüzdeki beş yıl içinde nerede konumlandırıyorsunuz?

Öncelikli hedefimiz, ürettiğimiz ve artık dünyaya yayılmış bir topluluğu olan Intexcoin’i, dünyanın sayılı güvenilir para birimlerinden yapmak ve ticaret de dahil olmak üzere her alanda kullanılmasını sağlayacak bir ödeme sistemi kurmak. Tüm bunların senkron bir şekilde çalışmasından elde edilecek faydadan da başta evsizler olmak üzere yardıma ihtiyaç duyulan alanlara yönelik, sürdürülebilir ve şeffaf bir yardım projesi yürütmek.

Genel hedefimiz ise dünya çapında, yeni, faydalı proje ve teknolojiler üreten, geliştiren büyük bir organizasyon kurmak. Bunun için çok çalışmak, sürekli öğrenmek gerektiğinin farkındayız ve çok çalışıyoruz. Dünyanın geldiği nokta artık sürdürülebilir değil. Intexcoin olarak biz de bunun farkındayız. Tüm enerjimizi ve fokusumuzu bu değişim ihtiyacının üzerine inşa etmeye çalışıyoruz.

Yatırımcılara neler söylemek istersiniz?

Dünya hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor ve dönüşüyor; bu değişimin dışında kalamayız. Bizler de değişime ayak uydurmak ve hatta değişime yön verecek işler yapmalıyız. Bu da ancak doğru okumak, öğrenmek ve çaba sarf etmekten geçiyor. Kripto paralar sadece yukarıda bahsedilen faydalarından ibaret değildir.

Üretim teknolojisi daha şimdiden finans altyapısından, iletişim, eğitim, adalet ve yönetim sistemlerine kadar birçok alanda yaşamımıza, gelişimimize yeni bir bakış ve değişim getirdi; bunları yaşayıp göreceğiz.

Kripto paraların ülkemize sağlayacağı katkılar için bir an evvel çok sıkı çalışmak ve bu alanda insanımızı yetiştirmek zorundayız.

Kendi adımıza kurduğumuz şirketimizle, üç yıldır projeler yaparak ürettiğimiz kripto paramız olan Intexcoin’i ve projelerimizi tüm dünyaya tanıttık. Sadece tanıtımla kalmayıp hemen hepsinde de hayata geçirdik. Test edilmiş işleyen bir sistemimiz var. Şimdi daha büyük bir alana açılmaya hazırlanıyoruz.

Birçok zorluğu göğüslemek ve kötü niyetli faaliyetlerin etkisinden kurtulmak için çok çabalıyoruz. Gerek maddi ve gerekse de manevi desteğe ihtiyacımız var. Dileyen herkes yatırım yaparak Intexcoin alabilir. Yatırımlar ile projemiz desteklenirken, hem ülkemizden bir projenin dünyaya açılmasına katkı sağlayabilir hem de birlikte bir ilki başarmanın haklı gururunu yaşayabiliriz. Şunu her zaman vurguladık, bir kez daha belirtmeliyim ki yatırım yapacak olan herkes riskleri de göz önünde bulundurarak, mantıklı ve makul hareket etmelidir. Bu tür yatırımlarda çok iyi kazançlar olabileceği gibi zararların da oluşma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

NUVOTON’DAN YENİ İNOVATİF ÜRÜN

özdisan

TEKNOLOJİK DEVRİM: OTONOM ARAÇLAR