in ,

Sensör Test Fuarı’nda Yeni Teknolojiler Sergilendi

Sensör, ölçme ve test teknolojilerindeki yeniliklerin bir arada sunulduğu Sensor Test Fuarı memnuniyet verici rakamlara ulaşılarak tamamlandı. Fuarı düzenli olarak ziyaret eden ve AR-GE çalışmalarını fuarda sunulan yeni teknolojiler ışığında şekillendiren GENTEK Elektronik’in AR-GE Müdürü İsmail Şahin ile bir araya gelerek fuara dair izlenimlerini öğrendik.

Öncelikle bizimle fuar hakkında kısa bir bilgi paylaşabilir misiniz? Sektördeki diğer fuarlardan ayrıldığı yönler neler?

GENTEK ELEKTRONIK AR-GE MÜDÜRÜ İ SMAIL ŞAHIN
GENTEK ELEKTRONİK
AR-GE MÜDÜRÜ
İSMAİL ŞAHİN

Katıldığımız fuar her yıl Haziran ayında Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen ve yaklaşık 600 farklı sensör ve test ekipman üreticisinin katıldığı bir fuar. Sektörde katıldığımız diğer fuarlardan farklı olarak burada direkt olarak sensör üreticileri ile görüşme fırsatımız oluyor. Yurt içi ve yurt dışındaki diğer fuarlarda genellikle distribütörlerle görüşme olanağı buluyorsunuz fakat sensör teknolojisindeki gelişmeleri ve sektörün hangi alana yöneldiğini görmek pek mümkün olmuyor.

Bu fuar sayesinde üreticilerle sohbet etme şansınız oluyor. Ayrıca üreticilerin kendi hazırlamış oldukları demo uygulamalarla fuar daha verimli bir hale geliyor. Fuarın sağladığı diğer bir avantaj ise, üreticilerin kendi uygulama mühendislerinden istediğiniz teknik bilgileri anında alabiliyor olmanız.

Fuara daha önceki yıllarda da katılım göstermiş miydiniz? Dünden bugüne neler değişti?

Fuara daha önceki yıllarda da katılmıştık. Her geçen yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısı artış gösteriyor. Önceki yıllarda sadece fuar olarak gerçekleşen etkinlik artık fuar alanı içerisinde organize edilen eğitim, toplantı ve forumlar aracılığıyla daha çok bilgi paylaşımına olanak sağlıyor. Belirli saatlerde farklı firmaların tanışma ve bilgilendirme etkinlikleri gerçekleşiyor. Fuar alanı içerisinde bulunan toplantı salonlarında sensör üreticileri yeni ürünlerini veya yeni teknolojileri kullanıcılarla paylaşıyor.

Fuar boyunca en çok dikkatinizi çeken ürünler nelerdi?

Fuarda her yıl popüler olan sensörler değişiyor. Örneğin geçen yıl gaz sensörleri üzerine çok fazla yeni ürün piyasaya çıkmıştı, bu yıl ise fuarın daha çok temassız ölçüm sistemleri (kızılötesi ölçüm) ve hava kalitesi üzerine kurulu olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl içinse daha farklı bir teknoloji ve ürün üzerinde gelişmeler olacağını öngörüyoruz. Bu fuar, teknolojinin nereye doğru yöneldiğini ve üreticilerin hangi sensörlere önem vererek AR-GE çalışması yaptığını anlamak için çok önemli bir araç.

“Sensor Test Fuarı, teknolojinin nereye doğru yöneldiğini ve üreticilerin hangi sensörlere önem vererek AR-GE çalışması yaptığını anlamak için çok önemli bir araç.”

Gentek olarak fuarda nasıl konumlandınız? Katılımcı olarak mı ziyaretçi olarak mı katıldınız?

Her yıl Gentek Elektronik olarak fuarı ziyaret etmeye çalışıyoruz. Fuardaki teknolojik yönelimleri ve yeni teknolojileri saptayarak AR-GE çalışmalarımıza o yönde şekil veriyoruz.

Sizin açınızdan fuar nasıl geçti?

Fuarın bizim için her yıl olduğu gibi çok başarılı geçtiğini düşünüyorum. Çünkü fuarlara ya ihtiyacımız olan sensörleri bulmak ya da üretimini yaptığımız ürünlerde kullanılan sensörlerin teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmek için gidiyoruz. Bu yıl da; yıl sonuna kadar üretimini tamamlamayı düşündüğümüz ürünlerde kullanılmak üzere araştırmasını yaptığımız bazı sensörler için direkt olarak üreticilerle görüşüp projemize hem mali açıdan hem de teknolojik açıdan enuygun sensörleri belirledik.

Katılım yoğunluğu ne durumdaydı? Fuar hangi bölgelerden daha fazla ziyaretçi aldı?

Fuara katılım her yıl olduğu gibi bu yıl da çok yoğundu. Fuar, Avrupa’da sensörler üzerine yapılan en büyük fuar ve katılımcıların çoğu Avrupa ve Afrika ülkelerinden geliyor. Aynı fuarın Sensor&Test China olanı da var ve her yıl Çin’in Shangai kentinde düzenleniyor. Bu fuar da Asya’daki en büyük sensör fuarı olarak kabul ediliyor.

Fuara olan ilginin satışlara etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Fuar, ürünlerinizi gerçek hedef kitlelere ulaştırabileceğiniz en önemli etkinliklerden biri. Kendimizden örnek vermek gerekirse; fuarda ürün tanıtımlarına katılıp daha sonra ürünlerle yapılmış demo projeleri inceleyip ilgili firmadan sensör alımı yaptığımız çok fazla projemiz var. Asıl hedef kitlenize ulaştığınız için fuarların satışlarınızı da direkt olarak etkileyeceğini düşünüyorum. Hatta bu fuar ziyaretlerimizde de ciddi miktarlarda sensör ve gelişte kartı alımları yaptık.

“Sensor Test Fuarı, Avrupa’da sensörler üzerine yapılan en büyük fuar ve katılımcıların çoğu Avrupa ve Afrika ülkelerinden geliyor.”

Fuarcılık sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce firmalara katkısı ne yönde oluyor?

Fuarcılık sektörü, diğer sektörlerin ilerleyişi ve inovatif projeler için önemli bir kapı aralıyor. Ayrıca firmalar arası rekabeti artırarak üretimde kaliteyi ve teknolojik ilerlemeyi hızlandırıyor. Fuar esnasında tek üzüldüğüm konu benzer bir fuarın ülkemizde olmamasıydı. Teknolojiyi yakından takip edebilmek açısından benzer bir fuarın ülkemizde de olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü fuarda çok fazla Türk ziyaretçi ve Türk firması vardı. Fuarlar hem katılımcı firmalar hem de ürün pazarlama ve hedef kitleye direkt olarak ulaşma açısından yarar sağlıyor. Böylesine büyük bir fuarda yer almak hem prestij açısından hem de firmanın tanınırlığını artırması açısından yararlı olacaktır.

Teknoloji Rekabet Gücünüzü Belirliyor

Led Verimliliği Her Geçen Gün Artıyor