in ,

SEKTÖREL HABERLER

JEFF BEZOS, UZAYA İNSANSIZ TEST UÇUŞUNU BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ
Amazon.com’un ve Blue Origin şirketinin kurucusu olan Jeff Bezos uzay hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Sahip olduğu şirketin ürettiği “New Shepard” yörünge altı mekiği insansız test uçuşunu başarıyla tamamladı. Şirketin Teksas eyaletinde bulunan merkezlerinde gerçekleşen uçuşta roket ve kapsülden oluşan mekik uzaya fırlatıldı. “Yeniden Kullanılabilir Uzay Gemisi” (RSS) adı verilen 6 kişilik kapsül, uzay ile atmosferi ayırdığı düşünülen ve dünyadan 100 kilometre yükseklikte bulunan Karman Hattı’nı geçerek paraşütle yere indi. Yeniden kullanılabilir özelliğe sahip roket de fırlatma sonrasında dünyaya geri döndü.

İNSANLARIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ ANLAYAN YENİ BİR UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ
Japonya’da bulunan bir yazılım şirketi olan DeepScore, insanların yalan söyleyip söylemediğini keşfeden yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Uygulama ile birlikte sorulara yanıt veren kişilerin mimekleri ve ses tonu analiz edilerek sonuca ulaşılıyor. DeepScore şirketi özellikle banka ve sigorta kuruluşlarını hedefleyerek gelişirdiklerini iddia ettiği uygulamanın kredi limitinin üstünde taleplerde bulunanların tespit edilmesinde kullanılacağını söylüyor. Kredi isteyen kişilerin basit sorularla tanınmaya çalışıldığı uygulama aslında kredi alırken sorulan sorulara onay mekanizması kurmuş oluyor. Uygulama, Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerde kullanılmaya başlasa da güvenlik konusunda açıkları olduğu düşünülüyor.


ÇİN’DE KORONAVİRÜSE KARŞI ROBOTLAR GÖREV ALIYOR
Çin’in başkenti Pekin’de yer alan metrolarda koronavirüs salgını ile robotlar mücadele ediyor. Dezenfeksiyon işlemini gerçekleştiren otonom robotlar Pekin Demir Yolları tarafından tanıtıldı. Oksijenli su dezenfektanı püskürterek metroları dezenfekte eden robotlar sayesinde en az insan teması ile işlem gerçekleştirilebiliyor. İnsan eliyle yapılan dezenfekte işleminden daha iyi sonuç veren otonom robotlar küçük noktalara daha kolay ulaşabiliyor. Bu sayede virüs ve bakterileri etkili şekilde temizlemek mümkün oluyor. Pekin’de bulunan 23 metro hattı ve 405 metro istasyonu her gün bu sistem ile dezenfekte ediliyor.

TİCARİ ELEKTRONİK İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ İSTENMEYEN İLETİŞİMİ ENGELLİYOR
Ticaret Bakanlığı’nın kullanıma sunduğu İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile birlikte izinsiz ticari elektronik iletiler ya da istenmeyen mesajlar artık engellenebiliyor. Tüm hizmet sağlayıcılarının güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemi olan İleti Yönetim Sistemi sayesinde tüketiciler bu hizmeti almak için onay ya da ret işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Sistem sayesinde bütün işlemler tek bir noktadan yönetilebildiği gibi hizmet sağlayıcı veya marka için vatandaşlar isteklerine göre hizmet alabiliyor. Hizmet sağlayıcıların reklam, pazarlama ve kampanya gibi amaçlar için kullanacakları ticari elektronik ileti izinleri İYS’ye yüklenerek, saklanıyor. Bu sayede hizmet sağlayıcılar onay vermiş tüketicilere gönderim yapabilirken, ileti almak istemeyenlere gönderim yapamıyor. Sistem sayesinde şikayetler için de hızlı şekilde çözüme ulaşmak mümkün oluyor.

OTOKAR’IN SÜRÜCÜSÜZ OTOBÜSÜ TESTLERİNİ TAMAMLADI
Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. Otokar, geliştirmekte olduğu Türkiye’nin ilk otonom sürücüsüz otobüsünün testleri başarıyla geçtiğini duyurdu. 2. aşama yazılım
bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testlerini başarıyla tamamlayan sürücüsüz otobüs üzerinde Okan Üniversitesi ve Otokar 3 yıldır birlikte çalışıyor. Türkiye’de bir ilk olan otonom otobüs, test sırasında yayaları duraktan alarak kırmızı ışıkta durdu ve karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalara yol verdi. Adaptif hız sabitleyicisi bulunan sürücüsüz otobüs test sırasında aniden yola atlayan yaya rolünü de fark ederek güvenli bir mesafede durmayı başardı.


YAPAY ZEKA İLE İNSANLARIN DUYGULARI TESPİT EDİLDİ
Londra Queen Mary Üniversitesi’nden bilim insanları, kablosuz sinyallere dayalı yeni bir yapay zeka ile insanların nasıl hissettiğinin yeni bir yolunu buldu.
Araştırmayı yürüten bilim insanları, katılımcı gruba öfke, üzüntü, neşe ve zevk hissi uyandıran dört farklı video izleterek katılımcılara videoları izlerken zararsız radyo dalgaları yaydılar. Bu sinyallerle birlikte de bireyle temas sonrası yaşanan değişimleri ölçümleyerek kalp atış hızı ve nefes alış veriş gibi veriler elde ettiler. Daha sonrada elde edilen bu verileri işlemek için geliştirdikleri derin öğrenme algoritmasına başvuran araştırmacılar, duyguların klasik makine öğrenimi yöntemleri ile ölçümlenen sonuçlardan çok daha doğru tespit edildiğini ortaya koydular.

AVRUPA BİRLİĞİ 6G ARAŞTIRMA PROJESİNİ DUYURDU
Elektronik ve bilgi teknolojileri araştırma enstitüsü olan Fransa merkezli CEA-Leti, RISE-6G adlı yeni nesil kablosuz bağlantı için 6G araştırma projesini duyurdu. Proje, kablosuz yayılma ortamının programlanabilir kontrolünü ve şekillendirilmesini sağlayacak akıllı yüzeylere (RIS) dayanıyor. RISE-6G, Avrupa Birliği için enerji açısından sürdürülebilir teknolojik gelişmeleri tasarlayacak, prototip oluşturacak ve test edecek.

İLK YERLİ VE MİLLİ KARGO İHA’SI ALBATROS!
ASELSAN ve Altınay Havacılık‘ın ortaklığında kurulan ve drone teknolojileri üzerinde çalışan ortak şirket DASAL, yayınladığı video ile ilk yerli kargo İHA’sını tanıttı. 75 kilogram taşıma kapasitesine sahip olan Albatros’un otonom uçuş kabiliyeti de mevcut. Şirketten yapılan açıklamalara göre Albatros, şu anda 50 kilogram faydalı yük ile 40 dakika havada kalabiliyor. Ayrıca bu yıl içerisinde 150 kilogram faydalı yük taşıyabilen versiyon ile de uçuş denemeleri yapılması planlanıyor.

EINSTEINYUM ELEMENTİ TEPKİMEYE SOKULDU
Ünlü fizikçi Albert Einstein’a 1921 yılı yılında Nobel Fizik Ödülü kazandıran Einsteinyum elementi, bilim adamlarının uzun süredir çözemediği sır olarak gizemini koruyordu.
Stanford Üniversitesi’nde yer alan bilim insanları, ilk kez 1952 yılında keşfedilen Einsteinyum elementini, ilk kez kimyasal tepkimeye soktu. Bugüne kadar hiçbir şekilde
kimyasal reaksiyona sokulamayan elementin gizemi, 69 yıl sonra bilim insanları tarafından çözüldü. Radyoaktif hareketleri incelenen elementin oksijen, karbon ve nitrojen gibi birden fazla atomun arasındaki bağ mesafeleri ölçüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN ELEKTRONİK, SHENZEN HI-LINK FİRMASI İLE DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMASI İMZALADI

ÜRÜN REHBERİ