in ,

Sektörel Haberler

TEKNOFEST 2020 TAMAMLANDI

Bu sene üçüncüsü düzenlenen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan Teknofest, Gaziantep’te ziyaretçisiz olarak gerçekleştirildi. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın yürüttüğü etkinlikte teknoloji şirketleri, üniversiteler ve medya kuruluşları yeni teknolojilerin etrafında bir araya geldi. Ülkemiz için büyük öneme sahip alanlarda tasarlanan teknoloji yarışmaları sonucunda ödüller sahiplerini bulurken, festival yarışmaları ve uçuş gösterileri gibi etkinliklerde düzenlendi.

ARAÇ İÇİ ACİL ÇAĞRI SİSTEMİ TYERLİ “ECALL” GELİYOR

Türk Telekom, araç içi acil çağrı eCall sistemi için hazırladığı altyapısını Honda iş birliğiyle hayata geçiriyor. Yeni nesil Honda araçlarda kullanılacak olan eCall, trafik kazalarında insan kullanımı gerekmeksizin otomatik olarak 112’yi arayacak. İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan eCall Acil Çağrı Merkezi’ne kazanın konumu gibi bilgileri de iletecek olan sistemin test sürüşü gerçekleştirildi. Uygulama, trafik kazaları için sunacağı çözümler haricinde, canlı trafik navigasyonu, arıza bildirimi ve sürüş performansı raporlama gibi uygulamalarıyla da güvenlik teknolojileri arasında öne çıkıyor. Ayrıca eCall sisteminin güvenlik sistemleri arasına girerek tüm modellerde entegre edilmesi hedefleniyor.

AVUÇ İÇİYLE ÖDEME TEKNOLOJİSİ OLAN AMAZON ONE DUYURULDU

Amazon yeni ödeme sistemi olan Amazon One’un duyurusunu gerçekleştirdi. Daha önce yapılmamış bir teknolojiye sahip olan Amazon One, müşterilerin sadece avuç içlerini göstermesiyle ödeme yapabilmesini sağlıyor. Sistem avuç içinde kişiye özgü olan noktaları inceleyerek avucu gösteren kişinin kimliğini algılayabiliyor. Avuç içindeki çizgileri, yükseltileri ve damar desenlerini inceleyerek avuç imzası oluşturan Amazon One, öncelikle Amazon’un kendi mağazalarında kullanılacak. Yüz tanıma teknolojilerine göre daha güvenli olarak değerlendirilen avuç izi tanıma sistemi ilerleyen dönemlerde tedarikçiler, ofisler ve stadyumlar gibi alanlara da kullanılabilecek.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN GELİŞTİRİLEN GSEEING AI’YE TÜRKÇE DESTEĞİ GELDİ

Görme engelli insanlar için yapay zeka desteğiyle geliştirilen “Seeing AI” uygulamasına Türkçe dil desteği getirildi. Telefon kameraları sayesinde elde edilen görüntülerin sesli olarak kullanıcıya aktarılmasını sağlayan sistemde dil desteği bulunmadığı için Türkiye’de kullanılamıyordu. Microsoft yeni yaptığı açıklamayla birlikte artık “Seeing AI” uygulamasına Türkçe dil desteğinin getirildiğini duyurdu. Ücretsiz olarak sunulan uygulama, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir arayüzden oluşuyor. Metin okuma, ışık algılama, renk tanıma, belge tarama ve ürün barkod gibi özelliklere sahip olan “Seeing AI” sosyal medya uygulamalarında da kullanılabiliyor.

U5’İNCİ NESİL UYDU İÇİN GÜN SAYILIYOR

Uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye, beşinci nesil haberleşme uydusu olan Türksat 5A uydusunu 30 Kasım’da 

uzaya göndermek için gün sayıyor. Ülkemizin aktif uydu filosunda 3 haberleşme, 3 tane de gözlem uydusu bulunuyor. Haberleşme ihtiyacını karşılayan Türksat 3A, 4A ve 4B uydularının yanı sıra, Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat uyduları da gözlem yapıyor. 31 derece doğu yörüngesine yerleştirilmesi planlanan Türksat 5A yeni frekans haklarının kazanılması için gönderilecek. Doğu yörüngesi 42 derecede kapasiteyi ise Türksat 5B uydusunun artırması ve yeni frekans haklarını kazandırması planlanıyor. Yeni uydular sayesinde yayıncılığın yanı sıra, uydudan geniş bant internet sağlama kapasitesi de sağlanmış olacak.

GFK TÜRKİYE VERİLERİNE GÖRE KORONAVİRÜS TEKNOLOJİ SATIŞINI ARTIRDI

Pandemi süreci boyunca evde kalma zorunluluğu evden çalışma ve evden eğitimde artış görülmesine neden oldu. Mart ve Nisan aylarından itibaren diğer

sektörlere göre bilgi teknolojileri pazarında ciddi bir yükselme gözleniyor. Growth From Knowledge Türkiye Pazar Araştırma Şirketi verileri teknoloji pazarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında büyüme gerçekleştiğini gösteriyor. Evden eğitim ve uzaktan çalışma, tablet ve bilgisayar gibi teknoloji ürünlerine talebin çoğalması sebebiyle geçen senenin ağustos ayına göre tablet satışları %65, bilgisayar satışları ise %100 arttı. Akıllı telefon ve giyilebilir teknolojilerin yanı sıra web cam, hard disk, kulaklık, modem ve mouse gibi teknolojik aletlerinde yoğun taleple karşılaştığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

HF Band Folded Dipol Telsiz Anteni, Satelcom ile Millileştirildi

Çift Kol Yay Teknolojili Klemens