in ,

Sektöre Yön Veriyoruz

Dünyanın önde gelen şönt direnç üreticilerinden Isabellenhütte, 500 yıllık köklü bir geçmişe sahip. Yakın zamanda Özdisan Elektronik ile distribütörlük anlaşması imzalayan Isabellenhütte, ürünlerini Özdisan güvencesiyle Türkiye pazarındaki müşteriyle buluşturuyor. Modern üretim tesisleri ve teknolojik altyapısıyla sektörünün lider markalarından biri olduklarını ifade eden Isabellenhütte Dağıtım Satış Müdürü Deniz Vartan ile firmanın çalışmalarını ve AR-GE faaliyetlerini konuştuk.

özdisan
ISABELLENHÜTTE
DAĞITIM SATIŞ MÜDÜRÜ
DENİZ VARTAN

500 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunuzu biliyoruz. Isabellenhütte hakkında neler söylemek istersiniz?

Almanya’nın en eski firmalarından biriyiz. Bütün Isabellenhütte çalışanları bu büyük ve köklü tarihe sahip firmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyor. Uzun pazar geçmişine sahip olan Isabellenhütte, dünyanın en önde gelen bakır materyallerinin, yüksek kaliteye sahip hassas ve güç dirençlerinin üreticisidir. Aynı zamanda firmamız ürettiği şönt dirençler ve pasif komponentlerle en iyi ölçüm sonucunu veren, pazar lideri bir firma olarak biliniyor. Bu performans hala şönt komponent dünyasında öne çıkan bir değer niteliği taşıyor.

Isabellenhütte, çalışmalarını kaç ana bölümde gerçekleştiriyor? Bunlardan bahsedebilir misiniz?

Çalışmalarımız kendi üç ana bölümümüz içerisinde yeniden bölümlere ayrılıyor. Bunlar; hassas ölçü, hassas ve güç dirençleri ve hassas alaşımlardır. AR-GE departmanımız ve kalite bölümümüz, materyal ve ürün konusunda yüksek kalite standartları üzerinde daha çok yoğunlaşıyor. Eğer ürün üretimimizde belirlediğimiz yüksek kalite seviyesini yakalayamıyorsak bu ürünler kalite kontrol standartlarımızdan geçemiyor. Şöntlerimiz, neredeyse 50-70 aşamayı bulan üretim adımlarından geçmektedir. Böylesine yüksek seviyeli üretim standardının sadece merkezimiz olan Almanya, Dillenberg’de mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu sebeple Isabellenhütte bütün üretimini Almanya’da yapmaya devam ediyor.

Hangi sektörlere yönelik ürün ve çözümler üretiyorsunuz? Özellikle ürünlerinizin uygulama alanları nelerdir?

Isabellenhütte şönt dirençleri, hassas ölçüm işareti gerektiren her elektronik kartta kullanılabilir. Ana uygulama alanları; otomotiv, e-mobilite (Pil yönetimi ve şarj sistemleri, ABS, ACC, enjeksiyon vb.) motor kontrol sürücüleri, medikal teknolojisi, havacılık ve uzay, ölçüm teknolojileri, elektrik sayaçları ve beyaz eşya şeklinde sıralayabiliriz.

Firmanızı teknoloji lideri yapan faktörler nelerdir sizce?

Isabellenhütte, günümüz ve gelecek teknolojilerde kullanılacak dirençler için yeni materyaller ve teknolojilerin AR-GE faaliyetlerine fazla zaman ve fon sağlamaktadır. Güçlü ve verimli AR-GE departmanımız müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu yüksek hassasiyetli ve düşük maliyetli yeni direnç malzemeleri geliştiriyor. Isabellenhütte Manganez (1889), Zeranin (1967) ve Noventin (2014) direnç materyallerinin aynı zamanda kurucusu ve patent sahibidir. Bununla beraber; gelecek adına umut vadeden teknolojiye sahip öncü şirketlerde çalışan insanlarla araştırma ve geliştirme çalışmalarına katılmaktadır.

İnovasyon sizin için neyi ifade ediyor?

Isabellenhütte olarak sektörümüzde lider firmayız. Lider olmanın en önemli özelliği ise yeni tasarımlarla pazara yön vermektir. Isabellenhütte de yaptığı çalışmalar ile yeni ürünlerini müşterilerine sunmakta ve lider konumunu devam ettirmektedir.

Özdisan Elektronik ile olan iş birliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Özdisan Elektronik ve Isabellenhütte iş birliği Kasım 2018 yılında başladı. Türkiye’de sektörün öncüsü Özdisan Elektronik ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. Özdisan Elektronik’in geniş müşteri portföyüne, yüksek kaliteye sahip olan ürünlerimizi Özdisan güvencesi ile sunuyoruz. Özdisan, mühendisleri, satış-pazarlama ekibi, lojistik yapılanması ile profesyonel ve örnek niteliği taşıyan bir kadroya sahiptir.

Ürünlerinizin yüzde kaçını ihraç ediyorsunuz? Ağırlıklı olarak hangi ülkelerde bulunuyorsunuz?

Ürünlerimizin %100’ünü Almanya’daki Dillenburg ve Niederscheld & Oberscheld’de geliştiriyor ve üretiyoruz. Ana pazarımız Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri, bunları sırasıyla Çin, Japonya ve Amerika takip ediyor.

Yeni yatırım planlarınız var mı? AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Isabellenhütte, 6-7 yılın üzerinde bir süredir kendi altyapısı içerisinde (üretim hatları, makineler, yeni mühendisler, taşıma ve lojistik yönetimi) sürekli yatırımlar yapıyor. Bu durum müşterilerimizin beklentilerini ve pazar ihtiyacını karşılamak için sürekli yapılan bir çalışmadır. Ayrıca, şönt dirençlerimizin kalitesini ve ürün materyallerini daima geliştirmeye çalışıyoruz. Tecrübeli AR-GE ekibimiz, kalite kontrol arkadaşlarımız ve üretim ekibimiz, işlem ve ürün ölçüm ihtiyaçlarımızı günlük olarak geliştiriyor. Yeni direnç materyalleri ve şönt direnç ailesi çok yakında Isabellenhütte tarafından duyurulacak.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı COMPONENT-SAYI-9_Sayfa_48_Goruntu_0005.jpg

2019 yılı Isabellenhütte için nasıl geçiyor, hedeflerinizi yakalayabilecek misiniz? 2020 hedefleriniz nedir?

2019 yılı tüm elektronik pazar piyasası için zorlu bir yıl oluyor. Özellikle otomotiv sektöründe beklenmedik durumlarla karşılaşabiliyoruz. Isabellenhütte olarak bu çok iddialı ve zorlu pazarda iyi tanılan bir şönt direnç üreticisiyiz. Liderliğimiz gereği, bizim aynı zamanda ana pazarımız olan otomotiv, hibrid & elektronik araç endüstrilerinde çok yüksek kalite standartlarını karşılamak zorundayız. Otomotiv sektöründe yaşanan dünya çapında ekonomik krizden Isabellenhütte olarak biz de etkilendik. Yine de çok iyimseriz. Geçmişte olduğu gibi heyecan verici projelerin her zaman var olacağına inanıyoruz.

Sadece biraz zaman gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, Isabellenhütte endüstriyel otomasyon, medikal, uzay ve beyaz eşya endüstrisi ile bu tür krizleri telafi edebilecek düzeyde güçlü bir pazar varlığına sahiptir.

2020 yılında Isabellenhütte olarak teknolojimizin başarısından güç alarak sürekli büyümeyi temenni ediyoruz. ISA-PLAN ve ISA-WELD serileri ile gelişeceğiz. Buna ek olarak daha önce bahsetmiş olduğum altyapı gelişim projelerine devam edeceğiz.

Sektörünüzün geleceği ile ilgili öngörüleriniz nelerdir? Elektronik ve otomasyon sektörlerini gelecekte neler bekliyor?

Isabellenhütte sürekli ISA-PLAN ve ISA-WELD serileri için yeni ürün fikirleri üzerinde çalışmaktadır. ISA-PLAN dirençleri, aşındırılmış Manganez ya da Zeranin gibi homojen hassasiyeti olan direnç alaşımlarından üretilmiştir. Mevcut SMx ve VMx komponent serilerine ek olarak, CMx ve yepyeni FMx serilerini de tanıttık. ISA-WELD dirençleri, bakırdan ve direnç alaşımlarından Manganez ve Zeranin ya da ISAOHM ve ALUCHROM gibi kompozit materyallerinden üretilmektedir. Yine mevcut BVE, BVS, BVT, BVR, BVB ve BRS komponent serilerine ek olarak GMP (2010 çipli güç direnci), BVZ (4026 yüksek güç direnci), BVN (1216 alandan tasarruf sağlayan güç direnci) ve BVF (en küçük ISA-WELD güç direnci, 3,1mmx3,3mm) tanıtımlarını gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Lifud’un Teknolojik Yenilikleri Endüstrinin Gelişimini Sürdürüyor

ÖZDİSAN

Yeni Neslin Tercihi E-Spor