in ,

Rigid- Flex PCB

VURAL ARSLAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
ELEKTRONİK KART SORUMLUSU

Rigid-Flex PCB’ler, tek bir yapıda birleştirilen, katı ve esnek tabakalardan oluşan karma yapıya sahip kompleks devrelerdir. Rigid-Flex devreler her bir katman arasında esnek veya katı yalıtım malzemesi içeren iki veya daha fazla iletken katmandan oluşur.

Rigid-Flex PCB’ler normal Flex PCB’ler ile karıştırılmamalıdır. Flex PCB’ler basitçe esnek devrelerdir. Rigid-Flex PCB’ler ise tasarımcıların çok sayıda, birbiriyle bağlantılı devreyi tek bir kartta birleştirebilmesine olanak sağlayan, hem sert hem de esnek özelliklere sahip devrelerdir.

PCB’lerinizin çeşitli pozisyonlarda ve yönlerde elektriksel olarak bağlanması gerekiyorsa Rigid-Flex yapıların tercihi mükemmel bir çözüm sunacaktır.

Ekstra destek gerektiren kısımlar katı, köşeler ve ekstra alan gerektiren bölgeler ise esnek olarak yapılabilir.

Başlıca avantajları:
1- Konnektörler ve benzeri ek bileşenlere ihtiyaç olmaması
2- Enine kesitlerin ortadan kaldırılmasıyla geliştirilmiş sinyal iletimi
3- Ağırlık azaltma
5- Montajın basitleştirilmesi
6- Lehim bağlantılarının azalması
7- HDI teknolojileri ile kombinasyonu (microvia, gömülü via)
8 – Soğutucu teknolojisi ile kombinasyonu
9- Dinamik ve mekanik olarak sağlamlılık
10- Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık
11- Üç boyutlu tasarım özgürlüğü vb.

Rigid-Flex PCB’lerin tasarımı ve üretilmesi normal katı PCB’lere göre daha pahalıdır, ancak bir takım önemli avantajlar sunar. Rigid-Flex kartların en önemli dezavantajı ise hasarlı bir devrenin onarımının zor olması ve maliyetidir. Standart PCB’ler genelde esnek devrelerden daha az maliyetlidir. Genelde diyoruz çünkü toplam sahip olma maliyeti göz önüne alındığında, esnek PCB’lerin standart PCB’lerden daha ucuz olabilecek uygulamaları vardır. Standart PCB’ler en azından başlangıçta daha az maliyetli görünür ancak esnek devre kullanıldığında kablo demetleri ve diğer devreler gibi bileşenleri ortadan kaldırabiliriz. Bu bileşenleri bir tasarımdan çıkardığımızda malzeme maliyeti, işçilik, montaj maliyeti ve hurda maliyeti ortadan kalkacak ve tasarımın maliyetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun için maliyetlerin hesaplanıp karşılaştırma yapılması çok önemlidir. Rigid-Flex PCB’ler günümüzde medikal uygulamalarda, havacılık, otomotiv uygulamalarında ve esnekliğin önemli olduğu en zorlu uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır.

“PCB’lerinizin çeşitli pozisyonlarda ve yönlerde elektriksel olarak bağlanması gerekiyorsa Rigid-Flex yapıların tercihi mükemmel bir çözüm sunacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Şirketlerin Kendi Verileriyle İletişimde Kalabilmelerini Sağlıyoruz

Kullanıcı Alışkanlıkları E-Ticaret Trendlerini Şekillendiriyor