21.1 C
İstanbul
23 Mayıs Perşembe

Buy now

spot_img

Raytac’dan Yeni Nesil Bluetooth Modüller

Bu sayımızda Bluetooth teknolojisine ve gelişim süreceğine kısaca değineceğiz. Bunlara ek olarak Özdisan Elektronik firması, projelerinde Bluetooth kullanan veya kullanmak isteyen müşterilerine hizmet verebilmek için ne gibi adımlar attığını aktaracağız. 1994 yılında Ericsson kısa mesafeli haberleşme teknolojisi olan Bluetooth’u tanıtırken bile bu seviyelere gelebileceğini düşünmemiştir. Bluetooth deyince aklımıza her zaman kısa mesafelerde haberleşme yapabilen, yalnızca bir adet cihaza bağlanabilen verimsiz bir teknoloji geliyordu. Fakat son zamanlarda görüyoruz ki Bluetooth 4.0 / 5.0 / 5.1 / BLE / Mesh gibi bir çok terim ortaya çıktı. En son gelinen noktada ise bilinenin aksine, Bluetooth teknolojisi ile birden çok cihazlara bağlanılabilirken çekim mesafesi de bir hayli arttırıldı. Buna nazaran harcamış olduğu güç minimum seviyeye düşürüldü. Hal böyle olunca Nesnelerin İnterneti başta olmak üzere, giyilebilir teknoloji gibi düşük güç tüketimi gerektiren yerlerde artık Bluetooth teknolojisini görüyoruz. Bu sebepten dolayı Bluetooth alanında çalışan firma sayısı ve Bluetooth modül üreten firma sayısı arttı.

Embedded World gömülü sistemler fuarında her yıl ayrı bir tema hakim oluyor. Trend ne ise sunulan, tanıtılan ürünler de hep o yönde oluyor. Bu sene Embedded World Fuarı’na gitmeden önce yaptığımız saha araştırması ve teknolojinin yönü ile ilgili çalışmalar sonucunda, fuardaki teknolojinin ve sistemlerin tam da bizim tahmin ettiğimiz yönde ilerlediğini gördük. Tüm fuar konsepti nesneleri veya sistemleri bir şekilde internet ortamına bağlamak üzerine kurulmuştu. Özdisan Elektronik olarak hazırlıklı gittiğimiz bu fuarda Taiwan menşeili Raytac firması ile distribütörlük anlaşması imzaladık.

Raytac firması Bluetooth modüller üreten bir firmadır. Modüllerinde baz aldığı entegre ise yine dünyaca tanınınmış Nordic Semiconductor firmasına aittir. Artık her şeyin modüler olduğu bu dönemde, çip üreticilerinin yanı sıra bu çiplerle modül üreten firmaları da sık sık görmekteyiz. Raytac, Nordic Semiconductor firmasının onaylı partneri bir firma olmakla birlikte tasarladıkları tüm modüller için FCC, IC, CE, Telec (MIC), KC, SRRC, NCC, RCM, WPC sertifikalarını almış. Bunların yanı sıra tüm RF testleri gerçekleştirerek müşterilerine sorunsuz bir hizmet sunuyor. Raytac firması, müşterilerinin ihtiyaç duyabileceği tüm kombinasyonlarda ürünler üreterek her türlü projeye uyum sağlayabilecek yapıdadır. Üzerinde PCB anteni olan ürünler ile daha düşük mesafelerde iletişim kurulurken, üzerinde çip anten olan ürünler ile orta mesafelerde iletişim kurulabiliyor. Bunun yanı sıra üzerinde uFL konnektör olan ürünlerde harici bir anten bağlantısı yapılarak mesafe maksimum seviyelere çıkartılabiliyor.

“Raytac firması, müşterilerinin ihtiyaç duyabileceği tüm kombinasyonlarda
ürünler üreterek her türlü projeye uyum sağlayabilecek yapıdadır.”

Çip anten ile kullanılan Raytac modüllerinin mesafesi 400 metreleri bulurken, uFL konnektörle yapılan testler Raytac modüllerinin 2 kilometre mesafeden data alışverişi yapabildiğini gösteriyor. Bu da haberleşme ve data toplama gibi alanlarda oldukça yeterli bir mesafedir. Raytac ürün grubu toplamda
3 farklı yapıdan oluşuyor. Bunlar Nordic Semiconductor firmasının üretmiş olduğu Bluetooth çiplerinin yapısına göre değişiyor.

nRF52810 bazlı MDBT42Q-192K modül

● BT4.2 / 5 desteği
● 192Kb dahili flash / 24Kb Ram
● nRF52810 QFN çip
● +4 dBm çıkış gücü
● 2.4Ghz alıcı-verici

nRF52832 bazlı MDBT42Q-512KV2 modül

● BT4.2 / BT5 / BT Mesh desteği
● 512Kb dahili flash / 64Kb Ram
● nRF52832 QFN çip
● +4 dBm çıkış gücü
● 2.4Ghz alıcı-verici
● NFC desteği

nRF52840 bazlı MDBT50Q-1MV2 modül

● BT4.2 / BT5 / BT Mesh desteği
● 512Kb dahili flash / 64Kb Ram
● nRF52840 QFN çip
● +8 dBm çıkış gücü
● 2.4Ghz alıcı-verici
● NFC desteği
● USB desteği
● Bluetooth Long Range desteği

Raytac tüm ürünlerin testinin ve geliştirme aşamasının kolaylaştırılabilmesi ve hızlandırılabilmesi için her bir aileye demokit tasarladı. Böylece Bluetooth teknolojisi ile çalışmak isteyen veya proje geliştirmek isteyen müşteriler kendi PCB’lerini tasarlamadan önce geliştirme kitleri yardımıyla kodlarını geliştirebilirler. Özdisan Elektronik, Raytac ile yapmış olduğu distribütörlük anlaşması sonucu tüm ürün gamını ve geliştirme kitlerini stoklarına getirmiştir. Böylece bu konu ile ilgilenen tüm müşterilerimiz stoklarımızdan bu ürünleri kolaylıkla alabilir ve denemelerini yapabilirler.