in ,

PCB’de Yüzey Kaplama Seçenekleri

ÖZDİSAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
PCB ELEKTRONİK KART SORUMLUSU
ARİF YILMAZ

PCB (Baskı Devre Kartı) üretiminde yüzey kaplama işlemi önemli ve son aşamalarından biridir. Yüzey kaplama işlemi sonrası PCB üzerinde lehimlenebilir yüzeyler oluşturulur. PCB yüzey kaplaması ve dizgi bir bütündür. Dizgi işlemindeki lehimleme yüzeyi ne kadar pürüzsüz ve kaliteli ise sonuç o kadar başarılı olacaktır.

Yüzey kaplama çeşitlerinin bazılarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

-HASL-LEADFREE; Hot Air Solder Leveling Lead FREE
-HASL-LEADED; Hot Air Solder Leveling Leaded
-OSP; Organic Solderability Preservatives
-ENIG; Electroless Nickel Immersion Gold
-ENEG; Electroless Nickel Electroless Gold
-ENEPIG; Electroless Nickel Electroless Palladium Immersion Gold -Immersion Silver -Immersion Tin

Bu kaplama çeşitleri genelde tek başına uygulanmaktadır lakin kendi arasında kombine uygulandığı durumlarda bulunmaktadır. Örnek olarak OSP ve ENIG birlikte ENIG Plus OSP olabilmektedir.

PCB tasarım hassasiyeti, dizgi kriterleri, kullanım yeri, malzemenin yapısal özelliği, maliyeti ve benzeri kriterler tasarımcının en uygun yüzey kaplama seçmesine yardımcı olur. Bütün kaplama çeşitlerinin kendi arasında avantajı ve dezavantajı söz konusudur. Kısaca açıklamak gerekirse;

HASL-LEADFREE (Kurşunsuz Kaplama);

Bu kaplama türünde lehimleme derecesi yüksektir. RoHS sertifikası vardır. Kurşunsuz ve kurşunlu kaplamada ortak olarak yüzey pürüzsüzlüğü orta seviyededir. Her iki kaplama çeşidi endüstriyel alanda en yaygın tercih edilendir. Dezavantajlarından biri ise 0,6 mm altındaki laminantlarda proses sıcaklığından dolayı uygulanması zordur. Raf ömrü 12 aydır.

HASL-LEADED (Kurşunlu Kaplama);

Kurşunsuz kaplamaya göre düşük sıcaklıkta kolay lehimlenebilir olması avantajıdır. Buna istinaden kurşunlu yüzey ROHS sertifikası alamadığından kısıtlılığa neden olmaktadır. Yüzey pürüzsüzlüğü orta seviyededir. Raf ömrü ortalama 12 aydır.

“Özdisan PCB teknik destek birimi, yüzey kaplama seçiminde müşteri taleplerini karşılayarak doğru tercihte bulunmalarına yardımcı oluyor.”

ALTIN KAPLAMA;

PCB tasarımı kompleks ise genelde OSP veya ALTIN kaplama tercih edilir. Her iki kaplamanın yüzey pürüzsüzlüğü idealdir. Özellikle BGA işlemcili kartların dizgisinde kolaylık sağlar. Altın kaplama çeşitlerinde en yaygın olarak kullanılan ENIG kaplama türüdür. Diğer altın kaplama çeşitlerine göre fiyat avantajı vardır. HARD GOLD (Sert Altın) ise altın yüzey kalınlığı ENIG’e göre arttırılmış olup, sert yüzey gerektiren bağlantı yerlerinde tercih edilmektedir. Altın kaplama türleri kurşun maddesi içermez. Tamamen RoHS uyumludur. Nikel maddesi ile birlikte işlem görerek korozyona dayanıklılık sağlanır. Raf ömrü ortalama 12 aydır. Altın kaplama çeşitlerinden ENEPIG, yüksek teknoloji ve askeri kartlarda tercih edilir.

OSP;

Organik kaplama olarak bilinir. ENTEK olarak da adlandırılır. Bu kaplama çeşidi bakır üzerine organik yapılı bir kimyasal koruyucu kaplanır. Avantajı yüzey pürüzsüzlüğü altın kaplama gibi iyidir ve daha ekonomiktir. BGA işlemcili kartların dizgisinde kolaylık sağlar. Dezavantajı ise raf ömrünün kısa olmasıdır. Ortalama 6 aydır.

IMMERSION SILVER (GÜMÜŞ KAPLAMA);

Gümüş kaplamada aynı şekilde yüzey pürüzsüzlüğü çok iyidir. Elektrik iletkenliği yüksektir. Yüksek frekanslı tasarımda tercih edilir.

IMMERSİON TİN (KALAY KAPLAMA);

Ekonomik ve uygulaması kolay kaplama türüdür. Lehimleme kolaylığı sağlar. Düz pürüzsüz yüzeye sahiptir. Olumsuz yönü ise kolayca okside olabilir. Raf ömrü oldukça kısadır. Ortalama 3-6 ayla sınırlıdır. Özdisan PCB birimi olarak yüzey kaplama seçiminde müşteri taleplerini karşılıyor ve doğru tercihte bulunmalarına yardımcı oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Motorola Polaroid
Fotoğraf Basan Yazıcı

TV Keyfinizi LG Büyük Ekrana Taşıyın