in ,

Özdisan, Yatırımını Yaptığı Skiving Heatsink Makinası ile Soğutucu Üretim Kabiliyetlerine bir yenisini daha ekledi

Özdisan adds a new member to its current cooler manufacturing capabilities with the skiving heatink machine that it invested in

Özdisan, Alüminyum Soğutucu Departmanı’na yaptığı yeni yatırımlarla makine parkını güçlendirdi. Yatırımı yapılan Skiving Heatsink ve Fin Tıraşlama Makinesi ile birlikte sektördeki talebe cevap vermeyi hedefliyor. Skiving Heatsink Makinesi ile alüminyum ekstrüzyon yöntemi ile üretimi mümkün olmayan ürünlere güçlü bir alternatif sunuyor.

Özdisan Elektronik, yüksek güç talebi olan müşterileri için Skiving Heatsink ürünler ile çözümler üretebiliyor. Ekstrüzyon üretiminde prosesin doğası gereği fin yüksekliği-fin aralığı-fin kalınlığı ve soğutucu en ölçüsü gibi sınırlamalar bulunmaktadır. Skiving Heatsink makinesi sayesinde ekstrüzyon üretimindeki sınırlamaların ötesine geçilebiliyor. Örneğin; Özdisan yatırımını yaptığı bu makine sayesinde fin kalınlığı 1 mm ve soğutucu en ölçüsü 1500 mm olan soğutucular üretebiliyor. Aynı zamanda bu makine üretim teknolojisiyle toplama-geçme soğutuculara da monoblok alternatif ürünler üretebiliyor. Monoblok Skiving Heatsink ürünler ile daha yüksek ısıl performans sağlanabiliyor.

Özdisan enhanced its machinery park with the new investments it made in the Aluminum Cooler Department.With the Skiving Heatsink and the Fin Scouring Machine investments, the company aims to respond to the demands in the sector. With the Skiving Heatsink Machine, the company offers a solid alternative to products that cannot be manufactured with aluminum extrusion process.

Özdisan Electronics is able to provide solutions with skiving heatsink products for customers with high power demand. Due to the nature of extrusion production process, there are some limitations such as fin height, fin range, fin thickness and cooler width. Thanks to the Skiving Heatsink machine, it is possible to go beyond such limitations of extrusion production process. For example, with this machine that Özdisan has invested in, the company is able to produce coolers with a fin thickness of 1 mm and a fin width of 1500 mm. At the same time, this machine is also able to produce monobloc alternative products to pick-and-pass coolers with its specific production technology. Higher thermal performance can be achieved with monobloc skiving heatsink products.

Seeed Studio’dan Özdisan Ziyareti

Fotoğrafçılıkta Doğru Ayarı Bulma Sanatı: Pozlama Üçgeni ve Modların Önemi