in ,

“Özdisan Sektörde Bilgiyi, Tecrübeyi Ve Gücü Temsil Ediyor”

Komponent tedariğinde ülkemizdeki liderliğini koruyan Özdisan Elektronik, bugün dünyanın önde gelen elektronik komponent üreticilerinin temsilciliğini yapıyor. 1998 yılında Ankara şubesini açan Özdisan, bölgedeki firmalara, teknokentlere ve AR-GE yapan kuruluşlara ürün ve çözümler sağlıyor. Özdisan Elektronik’in adının müşterilerinde güven oluşturduğunu ifade eden Ankara Şubesi Müdürü İlhan İçinak ile faaliyetlerini konuşmak için bir araya geldik.

İlhan Bey sizi tanıyabilir miyiz? Özdisan Elektronik’te ne zaman çalışmaya başladınız?
1971 yılında Ankara’da doğdum. Askerden geldikten 3-4 ay sonra 1998 yılında Özdisan Elektronik’in Ankara’da şube açtığını öğrendim. Aynı yıl bu güzel ailenin bir ferdi oldum. Depo sorumluluğu ile görevime başladım. 1 yıl bu görevde kaldıktan sonra satış ve pazarlama departmanında geçtim. 2007 yılı sonunda da Ankara Şube Müdürlüğü görevini üstlendim. Uzun yıllardan beri Özdisan Elektonik’te yer aldığım için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.

Özdisan Elektronik’in Ankara Şubesi’nde ekibinizle birlikte ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Buradaki iş süreçlerinden bahseder misiniz?

Şubemizde yer alan ekibimiz 9 kişiden oluşuyor. LED teknolojileri departmanından sorumlu bir arkadaşımız, komponent satışı sorumlusu 4 arkadaşımız, üretim, planlama ve sevkiyat sorumlusu 2 arkadaşımız ve ön muhasebe bölümündeki arkadaşımız ile birlikte görev yapıyoruz. Şube olarak uzun yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız ve aramıza yeni katılan LED teknolojileri uzmanı arkadaşımızla müşteri ve ürün odaklı çalışmalar yapıyoruz. Faaliyetlerimizi gerçekleştirirken firmamızın olmazsa olmazı bire bir müşteri ziyaretleri ve müşterilerimizin ihtiyaçlarının en kısa ve en uygun şekilde çözülmesidir.

Merkezimiz, ürün ve teknik destek bölümü sorumluları ve diğer bölüm sorumlusu arkadaşlarımız ile koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul merkezin bize sunduğu imkan ve avantajlarla ekip olarak çalışmanın gerekliliklerini özenle yerine getiriyoruz. Net bir hedef, sağlam bir sistem, destek, dayanışma, azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Şube olarak müşteri ile birebir diyalog halindesiniz. Neler gözlemlediniz?
Uzun yıllardan beri Ankara şubesi olarak, müşterilerimizin elektronik dizgili kart (PCBA) işleriyle ilgili çözümler üretiyoruz. Şube olarak yoğun bir tempo içerisinde çalıştığımızı söyleyebilirim. Ekibimiz, tüm bilgi ve tecrübelerini bir ürünün proje başlangıcından üretim sürecine kadar müşterimize fayda sağlayacak şekilde kullanıyor. Müşteri ziyaretleri ve toplantılarıyla ilişkilerimizin sürekliliğini sağlıyoruz.

Müşterilerinize teknik destekleriniz de oluyor mu? 

Özdisan Elektronik’in adı müşterilerimizde güven oluşturuyor. Müşterilerimiz, ürünlerimizle ilgili
her türlü bilgiye, dokümana ve teknik desteğe rahatlıkla ulaşabiliyor. Teknik Destek Mühendisliği departmanımızla sürekli irtibat halinde olduğumuzu belirtmek isterim. Her türlü ürün bilgisini, donanımı, tasarımı, tecrübe ve bilgi birikimlerimizi müşterilerimiz ve firmaların AR-GE mühendisleri ile paylaşarak kendilerinin bu süreçte yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz.

Satış ve pazarlama konusundaki prensipleriniz neler? Ekibinize bu noktada nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz?

Özdisan Elektronik 40 yıllık deneyimi sektörde bilgi, tecrübe ve gücü ifade ediyor. Bunun çalışma arkadaşlarımızın dışında sektörümüzdeki yer alan işveren ve mühendislerin hepsi çok iyi biliyor diye düşünüyorum. Şube olarak kendine, firmasına güvenen ve ürünlerinin arkasında duran bir ekip ile sektördeki tüm rakip firmaların ürünlerini tanıyarak Özdisan Elektronik’i bölgede en iyi şekilde temsil etmek için çaba harcıyoruz.

Satış yaparken ozdisan.com’dan nasıl faydalanıyorsunuz? Müşterilerin bu platforma bakış açıları nedir?

Son yıllarda dijitalin önem kazanmasıyla birçok marka kendisine online dünyada da yer edinmeye başladı. Firmamızın büyük bir yatırımla kurduğu ozdisan.com, diğer sektör oyuncularından çok ayrı bir noktada konumlanmamızı sağlıyor. Bu platform sayesinde müşterilerimiz ihtiyaç duydukları tüm ürün, fiyat ve stok bilgilerine daha hızlı ve daha kolay şekilde ulaşabilmektedir. Böylelikle üretim süreçlerini daha kolay ve ölçülebilir hale getirebilmektedirler.

Ayrıca sitemiz sektördeki profesyoneller ve üniversitelerde AR-GE isteyenler için bir bilgi bankası olarak hizmet veriyor. Müşterilerimiz, böyle bir platforma sahip olduğumuzu gördüğünde bizi takdir ediyor. Açıkçası motive eden yorumlar aldığımızı söylemek isterim.

Son yıllarda hangi ürün gruplarınıza yönelik talep daha fazla?
Türkiye son 10 yıldır, savunma sanayi, tıbbi cihazlar ve katma değeri yüksek elektronik makinalar ve cihazlar konusunda oldukça yoğun bir çalışma içerisinde. Özellikle Ankara şubemizde bu sektörlerde hizmet veren teknokentlere, AR-GE merkezlerine ve teknoloji firmalarına ürün ve çözümler sunuyoruz. Günümüz teknolojisinin artık çok daha çabuk geliştiği ve teknolojik ürünlerin sektörlere çok hızlı adapte olduğu bir zaman diliminin içerisinde yaşıyoruz.

RF ürünlerine, Wi-Fi, Bluetooth
ve akıllı otomasyon sistemlerine neredeyse artık her cihazda
ihtiyaç duyuluyor. Özdisan olarak, teknolojik cihazlar üreten sektörlere ve bu ürünlere ihtiyaç duyan firmalara çözüm ortağı olarak hizmet veriyoruz. İhtiyaçlarını uzman kadromuzla değerlendiriyor ve projelerinde yer alabilecek en optimum ürünleri belirliyoruz.

Çift Kol Yay Teknolojili Klemens

Uygulama Dünyasının Enleri