in ,

Özdisan, Perakendede Büyüyor

Aktif ve pasif birçok elektronik komponentin dağıtıcısı olan Özdisan Elektronik, 100’den fazla dünya markasının distribütörlüğünü üstleniyor. ozdisan.com online satış platformuyla önemli işlere imza atan Özdisan, yakın zamanda son tüketicilerin kullanabileceği ürünlerin de sayısını arttırmayı hedefliyor. Özdisan Elektronik Perakende Departmanı Satış Müdürü Ömer Berat Noyan ile bir araya gelerek markanın perakende alanındaki hedeflerini konuştuk

Sizi tanıyabilir miyiz?

1988 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Kısaca beni tanımlayan kelimeler; spor, doğa, doğal yaşam, topluluklar, eğlence, teknoloji, uzay, adrenalin, hız, motosiklet ve aile. Çocukluğumdan beri teknoloji ve yenilikler beni bir hayli etkilemiştir.

Özdisan Elektronik bünyesinde yeni kurulan perakende departmanın yöneticiliğini üstleniyorsunuz? Buradaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Özdisan Elektronik çok geniş birmüşteri portföyüne sahip. Bu zamana kadar elektronik komponent esaslı ürün sağladığımız müşterilerimizin elektronik odaklı farklı ihtiyaçlarına cevap vermek üzere bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Üretimde kullanabilecekleri mühendislik gereçlerinden çalışma masalarında ihtiyaçları olacak kontrol cihazlarına kadar ürün satışlarımız olacak. ozdisan.com’un yenilenme çalışması sayesinde çok daha geniş bir kitleye hizmet sunacağız. Bunu saha ekiplerimizle destekleyerek müşterilerimize Özdisan kalitesiyle işlerine devam etme rahatlığı sağlayacağız.

Perakende departmanı olarak öncelikleriniz neler?

Perakende aslında nihai tüketiciye satılan özel ürünlere verilen bir isim. Ancak biz müşterilerimize iş odaklı çözümler sunan bir profesyonel perakende hizmeti vereceğiz. Her zamanki gibi müşteri kitlemiz çok geniş olacak. En basit ürünlerden çok teknik ürünlere kadar geniş tutacağımız bir ürün yelpazemiz var. Örneğin 3D yazıcı, havya istasyonu, endüstriyel bilgisayarlar, bilgisayar çevre birimleri, maker ürünler, elektronik hobi kitleri, test ve ölçüm cihazları, UPS, el aletleri, elektrikli el aletleri, elektronik kimyasalları, Lorawan ürünler, komponent sayıcılar, vb… Bu sayede müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına da çözüm sunmayı hedefliyoruz.

Peki ürünlerin perakende satışında hangi kriterlere dikkat edeceksiniz?

Özdisan için olmazsa olmaz kriter elbette kalitedir. Müşterilerimize her zaman en iyi performansı verecek ürünleri sunmayı tercih ediyoruz. Ürün yelpazemize kattığımız ürünlerin testlerini, gerekli belge kontrollerini ve üretim yeri kontrollerini sağladıktan sonra müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimizin bize olan bu güvenini en iyi şekilde koruyabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Ozdisan.com’da hali hazırda satılan perakende ürünlerine rağbet nasıl?

Müşterilerimize yüksek kaliteyi en iyi fiyatla sunma politikamız sayesinde satışa sunduğumuz ürünlerimize her zaman yüksek bir talep oluyor. Şimdiye kadar bu ürünleri tanıtmakiçin ciddi bir çabamız olmadı diyebilirim. Ancak buna rağmen müşterilerimiz ozdisan.com’u ziyaret ettiğinde ürünleri görüp satın aldılar ve olumlu yorumlarını bize ilettiler. Ekibimiz bu ürünlerin sunumlarını ve tanıtımlarını yaptıkça firmaların da bu ürünlere olan ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaya başlayacağız.

2023 yılından itibaren ozdisan.com’da müşterilerinizi ne tür yenilikler bekleyecek?

2023 yılının başında yepyeni bir ozdisan.com müşterilerimizi karşılayacak. Sadece görsel bir değişiklik olmayacak. Özdisan çağın ihtiyaçlarına ayak uyduran ve teknolojiyi yakından takip eden bir firma. Önümüzdeki günlerde müşterilerimizin nelere ihtiyacı olacağını, ne tür talepleri

Özdisan

olacağını düşünerek yepyeni bir yapı oluşturduk. Uzun çalışmalar sonucu alt yapısını tamamladığımız yeni web sitemiz gerek yapısı gerekse sağlayacağı kolaylıklar sayesinde bizlere büyük heyecan veriyor. Aynı heyecanı müşterilerimize de yaşatacağımıza inancımız tam.

Özdisan

“ozdisan.com’un yenilenme çalışması sayesinde çok daha geniş bir kitleye hizmet sunacağız.”

Özdisan Elektronik olarak perakende ürünleriyle ilgili kısa ve orta vade hedeflerinizden bahseder misiniz?

Özdisan artık Türkiye’d değil dünya pazarında boy gösteren bir firma. Hedef kitlemizin genişliği sayesinde çok çeşitli talepler alıyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ilerlemenin yanı sıra elektronik üretim yapan firmaların tüm hafif sanayi ürünlerini tedarik etmeyi hedefliyoruz.

Sizce satış kavramını gelecekte neler bekliyor?

Satış, her firma için çok hızlı ayak uydurulması gereken bir kavram Yeniliklere ayak uydurmayan hangi firma olursa olsun acı sonla yüzleşmeye mahkumdur. Çocukken hayal kurduğumuz veya çizgi filmlerden izlediği şeylerin teker teker önümüze çıkması bir tesadüf değil. Pandemi dönemi dünyayı dijital uyumluluk olarak 10 yıl ileriye götürdü.

Özdisan
Özdisan

“Özdisan artık Türkiye’de değil dünya pazarında
boy gösteren bir firma oldu. Hedef kitlemizin genişliği
sayesinde çok çeşitli talepler alıyoruz.”

Bu birçoğumuza internet alışverişini öğretti veya bilgi ve belgelerin internetten nasıl sağlanacağını öğretti. Bunlar kimimiz için büyük olay olsa dahi buzdağının görünen kısmı sadece. Asıl fark edilmesi gereken teknolojik ilerleme 5-6 kat hızlandı. Sektör lideri firmalar eğer durumu kısa sürede fark edip değişime başlasaydı sadece 1-2 sene kaybetmiş olup biraz yara alarak devam edebilirdi. Ama artık hiçbir firmanın böyle bir şansı yok çünkü 5 kat hızlı ilerleyen bir dünya var ve hızı yakalamaya çalışanlar bile bu fırtınanın rüzgarına zor dayanıyor. Sebze-meyve üreticileri internetten sipariş alıyor, kargosu teslim edildi mi diye internetten takip ediyor, kaliteli ürünleri daha karlı pazarlara evinden yaptığı sunumla pazarlıyor, parasının geldiği de bankaya gitmeden görüyor. Bizlere ne kadar normal geliyor şuan. Ancak 30 sene önce bu işi yapanlara bir anlatın bakalım ne diyecekler. Buraya kadar tamam, bu teknolojileri kullanmak artık bir fark yaratmıyor fakat hala bunları kullanmayanlar var. Özetlemek gerekirse satış için kullanılmayan yöntem yoktur. Bunun günümüzdeki en ilgi çeken yöntemi teknolojiden yararlanmaktır. Metaverse mağazalar, 3D moda şovları, VR sunumlar, akıllı aynalar ve daha birçok ürün çok hızlı şekilde satış yöntemlerine eklendi bile. Gelecekteki satış tamamen teknoloji olacak.

componentbyozdisan

Nuvoton MS51BA9AE

Mavi ve Yeşilin Buluştuğu Ülke: Yunanistan