in ,

ÖZDİSAN ELEKTRONİK, EMM ELEKTRO MEKANİK İLE DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMASI İMZALADI

MM Elektro Mekanik, en geniş ürün yelpazesine sahip yerli lens üreticisi konumunda bulunuyor. Türkiye’de komponent tedariği sektörünün lideri Özdisan Elektronik, anlaşma kapsamında EMM Elektro Mekanik’in EMGE markasıyla üretmekte olduğu lens ve reflektörlerin tüm dünyada satış ve pazarlamasını üstlenmiş oldu.

EMM markası, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Özdisan’ın ihracat gücü ve yurt dışı ofisleri sayesinde dış pazarlarda daha aktif olmaya başlayacak. Bu stratejik iş birliği ile aydınlatma müşterilerinin standart ikincil optik gereksinimleri, yerli üretim ve yerel stok avantajıyla hızlı bir şekilde sağlanabilecek. Kendine özgü lens ve reflektör geliştirmek isteyen iş ortaklarının ise bu imkana kolaylıkla ulaşabilmelerine olanak sunacak.

ÖZDİSAN ELEKTRONİK İHRACAT AĞINI GENİŞLETİYOR

Son yıllarda ihracat konusundaki atılımlarına hız veren Özdisan Elektronik, Yunanistan ve İspanya’dan sonra Slovenya/ Hırvatistan bölgesine de yerel bir Saha Satış Müdürü atadı.

Global bir distribütör olarak komponent alanındaki distribütörlüklerini Türkiye sınırları dışına taşımaya ve satış ağını genişletmeye devam eden Özdisan Elektronik, bölgelerde bulundurduğu saha uygulama mühendisleri ile müşterilerine gerek komponent gerekse dizgili kart ürünlerinde çeşitli çözümler sunuyor. Özdisan Elektronik’in de bağlı olduğu DMY grup da çatısı altındaki son teknoloji dizgi tesisleri sayesinde Avrupa’da 2021 yılında adından söz ettirmeyi planlıyor. Gruba bağlı şirketlerden EMS Elektronik, servis hizmetlerini her geçen yıl daha geniş bir bölgeye yayıyor, Yunanistan’dan İtalya’ya, Moldova’dan Slovenya’ya kadar çeşitli sektörlerdeki müşterilerine hizmet sunmaya devam ediyor.

ÖZDİSAN ELEKTRONİK’TEN IOT SEKTORÜNE YÖNELİK AI THINKER HAMLESİ

Özdisan Elektronik, Ai-Thinker firması ile distribütörlük anlaşması imzalayarak IoT sektörüne hitap eden birçok kaynağına WiFi / LoRa ve UWB’de ekledi.

Ai-Thinker, WiFi tarafında Espressif firmasına ait ESP8266 ve ESP32 tabanlı birçok farklı alana hitap eden modüller üretiyor. Bu ürünler gerek anten yapısı gerek bağlantı yapısındaki esneklikler ile tüm WiFi kullanıcılarını hedefliyor.

Bunun yanı sıra Ai-Thinker, dünyanın en büyük LoRa çipleri üretecisi olan Semtech firmasının ürünlerini kullanarak tıpkı WiFi modüllerde olduğu gibi LoRa modülleri üretiyor. Firma böylece gerek dahili anten özellikli gerekse ipex konnektörlü LoRa modülleri ile tüm uzak mesafe haberleşmesi hedefleyen müşterilerine çözüm sağlıyor.

Özellikle kapalı alan konum bulma sektörüne yönelik oldukça popüler olan Decawave firmasına ait DWM1000 serisi ile tamamen endüstriyel modülleri müşterilerine sunuyor. Gerek WiFi, gerek LoRa gerekse de UWB haberleşmesi ile ilgilenen müşteriler için Ai-Thinker’ın tüm ürünleri Özdisan Elektronik stoklarında.

ÖZDİSAN ELEKTRONİK ÜNİVERSİTELERİN ROKET TAKIMLARINA DESTEKLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

2020Teknofest kapsamında yapılan yarışmalarda Özdisan Elektronik‘in ürün ve teknik anlamda destek verdiği Yıldız Teknik Üniversitesi, orta irtifa kategorisinde iki takım ile yarışmaya katılarak 2.’lik ile 3.’lük ödüllerini kazandı. Yarınların teminatı olan gençlerin her alanda yanlarında olan Özdisan, özellikle eğitime vermiş olduğu desteklerle üreten bir nesil oluşması için önemli çaba harcıyor.

HF BAND FOLDED DİPOL TELSİZ ANTENİ SATELCOM İLE MİLLİLEŞTİRİLDİ

2020 yılı ocak ayından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Teknopark Binasında (BÜDOTEK) Ar-Ge çalışmalarını %80 mühendis kadrosu ile yürüten Satelcom; bilgisayar, yazılım, elektronik, makine, RF haberleşme ve kontrol-otomasyon mühendis kadrolarıyla ülkemizin millileşme ve yerlileşme adımlarında önemli aşamalar kaydetmeye devam ediyor.

Aselsan ve Satelcom’un birlikte yürüttüğü “HF Band Folded Dipol Telsiz Anteni” Ar-Ge çalışmalarında önemli gelişmeler kaydedilerek son aşamaya gelindi. Satelcom üzerinden millileştirilen askeri sistemlerde kullanılan ve ihracat lisansına tabi “HF Geniş Bant Dipol Anten”, yerli üretim olarak ülkemize kazandırılarak, ilk prototipi Ankara ile KKTC arasında denendi ve testleri başarıyla geçti.

12İNÇ KA-BANT UYDU ANTEN SİSTEMİ’NİN AR-GE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Satelcom’un İnsansız Hava Araçları (İHA)’nın uydu üzerinden yer birimi haberleşmesi için, TAI iştirakı olan CTECH firması için geliştirdiği “12inç Ka-Bant Uydu Anten Sistemi”nin AR-GE çalışmaları devam ediyor. Bu çalışma ile birlikte savunma sanayinde üretilen bütün İHA ve SİHA’larda yerli ve milli ürün kullanılacak ve ülkemize önemli bir katkı sağlayacak.

GOSAT-GW UYDUSU GELİŞTİRME SÜRECİNE BAŞLANDI

Mitsubishi Electric Corporation, Japon Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) tarafından GOSAT serisinin üçüncüsü olan Dünya Sera Gazı ve Su Çevrimi Gözlem Uydusu’nun (GOSAT-GW) yüklenicisi olarak seçildiğini ve geliştirme faaliyetlerine başladığını duyurdu. Mitsubishi Electric, Japonya Çevre Bakanlığı ve Ulusal Çevre Çalışmaları Enstitüsü için sera gazı gözlemi, JAXA içinse su çevrimi gözlemi yapacak olan GOSAT-GW uydusuyla küresel ısınma ve iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin önlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. GOSAT-GW, iklim değişikliğinin daha hassas tahmin edilmesini sağlayarak bilimsel ve teknolojik metotları bir sonraki aşamaya taşıyacak.

BU ROBOT KİŞİNİN MUTLU, ÜZGÜN YA DA ŞAŞKIN OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİYOR

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunları Oğuzcan Karadeniz ve Hasan Han, Dr. Öğr Üyesi Baykal Sarıoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Dalyan danışmanlığında insan duygusunu yüz ifadesinden tanıyan robot geliştirdi. Derin öğrenme algoritmaları kullanılarak geliştirilen robot, kamera aracılığıyla mutluluk, üzüntü, kızgınlık, şaşkınlık, tiksinti ve korku duygularının yanı sıra nötr olma halini yüz ifadesinden algılayarak saptanan duyguya göre tepki verebiliyor. Tasarlanan robot için geliştirilen yapay zekâ uygulaması yüz ifadesinden kişilerin duygusunu algılayabiliyor.

BAŞKENT EDAŞ MİKRO ŞEBEKE BATARYASINI MART 2021’DE KURACAK

Görme engelli insanlar için yapay zeka desteğiyle geliştirilen “Seeing AI” uygulamasına Türkçe dil desteği getirildi. Telefon kameraları sayesinde elde edilen görüntülerin sesli olarak kullanıcıya aktarılmasını sağlayan sistemde dil desteği bulunmadığı için Türkiye’de kullanılamıyordu. Microsoft yeni yaptığı açıklamayla birlikte artık “Seeing AI” uygulamasına Türkçe dil desteğinin getirildiğini duyurdu. Ücretsiz olarak sunulan uygulama, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir arayüzden oluşuyor. Metin okuma, ışık algılama, renk tanıma, belge tarama ve ürün barkod gibi özelliklere sahip olan “Seeing AI” sosyal medya uygulamalarında da kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

TEKNOLOJİNİN EN YENİLERİ

SEKTÖREL HABERLER