in ,

Özdisan, Dünya Markası Haline Geldi

Pandemi ve ekonomik krizler gibi öngörülemeyen durumlar, değişen pazar koşullarına hızlı ayak uydurmaya ve şirketlerin, devletlerin stratejik planlamalarında en önemli yerleri oluşturmaya başladı. Birçok sektör pandemi döneminde kendi dinamiklerine göre gelişim göstermeye başladı. Teknolojik gelişimin çok hızlı olması ve üretilen ürün yelpazesini her geçen gün artması elektronik sektörünün büyümesine önemli ölçüde fayda sağladı. Tüketici elektroniğinden telekomünikasyon cihazlarına, bilgisayardan endüstriyel cihazlara, medikalden savunma elektroniğine kadar çok sayıda alt sektöre ait ürün üretilmeye devam edildi. Türkiye’nin komponent sektörünün lider markalarından Özdisan Elektronik, sektöre sunduğu çözüm ve ürünlerle pandemi döneminde de Türk sanayisinin gelişimine önemli katkı sağladı. Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş ile hem Özdisan Elektronik’i hem elektronik sektörünü konuştuk.

Özdisan Elektronik olarak 2021 yılını nasıl geçirdiniz?

Aslında bu durumu birkaç başlıkta tanımlamak daha doğru olacaktır. Bizler 2013 yılında önümüzdeki 10 yıllık süreçte hedeflerimiz nelerdir diye kendimize sorular sormuştuk. Bu süreçte o soruların cevaplarını hayata geçirdiğimiz 8 yılı tamamladığımızı söyleyebilirim.Bunlardan başlıcalarını; ihracat,e-ticaret,PCBA key turn solutions, şubeler ve merkezi yapılanmalar diye sıralayabilirim. Bu süreçte o soruların cevaplarını hayata geçirdiğimiz 8 yılı tamamladığımızı söyleyebilirim.Bunlardan başlıcalarını; ihracat,e-ticaret, PCBA key turn solutions, şubeler ve merkezi yapılanmalar diye sıralayabilirim

Pandemi iş süreçlerinizde neleri değiştirdi?

Pandemi ilan edildikten sonra,2020 Mart ortası işlerimiz bıçak gibi kesildi. Haziran ortasına kadar da bu süreç devam etti. Bu süreç üretim azalmalarına ve sonrasında da aksamalara neden oldu. Kısıtlı çalışma süreleri, pek çok sektörde ileride ortaya çıkacak chip ve komponent krizinin de habercisi oldu. Bu süreçlerde, Özdisan Elektronik olarak erken önlemler ve ciddi riskler alarak Türk sanayicisi için bir nebze de olsa krize karşı kalkan oluşturduk ve onların üretimlerini aksatmayacak şekilde forecastler ile tedarikte önlemimizi aldık. Mamafi hali hazırda chip krizi devam ediyor ve gidişata göre dünya genelinde 1-2 yıl daha da süreceğe benziyor. Ancak şahsen benim ve ekip arkadaşlarımın kriz yönetme alışkanlıkları, Özdisan Elektronik’i bu süreçte daha da başarılı kıldı diyebilirim.

“Özdisan Elektronik olarak erken önlemler ve ciddi riskler
alarak Türk sanayicisi için bir nebze de olsa krize karşı
kalkan oluşturduk ve onların üretimlerini aksatmayacak
şekilde forecastler ile tedarikte önlemimizi aldık.”

ozdisan.com’un gelişimiyle ilgli düşünceleriniz neler?

Web sitemiz, 2016 yılından bu yana her geçen gün daha da fazla kullanıcıya hizmet vermeye devam ediyor. Bu sayede Özdisan Elektronik, marka bilinirliği ile artık dünya markası haline gelmiştir. Bu sayede ihracatımız her yıl katlanarak artmaya devam ediyor.

Yurt dışındaki satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Avrupa bizim olmazsa olmaz pazarımız olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Bu pazardaki varlığımızı her yıl daha da güçlendiriyoruz. Bunun dışında Kuzey Afrika, Amerika ve Uzak Doğu (Çin’de dahil) ile yoğunlaşan ticaretimiz devam ediyor.

“Son dönemde, Honeywell, Philips gibi ünlü markaların
yanı sıra pek çok marka ile anlaşmalar
sağladık.”

Hedeflediğiniz yeni sektörler var mı?

Elektronik sanayi, artık tüm sektörler ile iç içe geçmiş durumda, bu nedenle hedeflediğimiz sektörler olarak bir iki isimden ziyade, geneli kapsadığını söylemek isterim.

Elektronik sektörünün gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dijital çağda elektronik olmayan bir şey kalmadı. Bu nedenle bir otomobilin karanlık yolda ilerleyebilmesi için farlar ne ise elektronik sektörü de diğer sektörler için adeta karanlığa ışık tutan aydınlatma lambası gibidir.

Türkiye elektronik komponent pazarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her geçen gün daha da gelişiyor. Global oyuncuların daha yoğun olduğu sektörde Özdisan Elektronik milli sermaye ile pazarda en ön sırada yoluna doludizgin devam ediyor. Maalesef sektörde birkaç firma dışında milli sermayeli firma yok denilecek kadar az.

Ar-Ge yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Müşteri odaklı Ar-Ge yaparak, sektörde komponent pazarında varlığımızı sürdürüyoruz. Bu alanda Ar-Ge yapan firmalara ciddi destekler sağlıyoruz.

Son dönemde distribütörlük ağınıza yeni katılan markalar var mı?

Son dönemde, Honeywell ve Philips gibi ünlü markaların yanı sıra pek çok marka ile anlaşmalar sağladık.

Özdisan Elektronik’in bu alandatercih edilen bir konumda olması nedeniyle artık biz seçici durumda kalıyoruz. Ürün gamı, kalitesi ve pazarda talebi olacak ürünleri üreten markalara ağırlık veriyoruz.

“Müşteri odaklı Ar-Ge yaparak, komponent pazarında varlığımızı
sürdürüyoruz. Bu alanda Ar-Ge yapan firmalara ciddi
destekler sağlıyoruz.”

2022 yılı hedefleriniz hakkında neler söylersiniz?

Bu yıl da Özdisan Elektronik dünyada yayılmaya devam edecek ve bir aksilik olmazsa ABD’de şube açarak bu pazardaki varlığımızı güçlendireceğiz.

Eklemek istedikleriniz…

Son olarak şunu belirtmek isterim ki; bağımlı hale geldiğimiz elektronik microchip sektöründe tedarik sorunlarının yarattığı fırsatçılık anlayışı dünya devi üretici firmaların gözünü açmakla beraber, ellerine geçirdikleri bu fırsatları ileriki yıllara da taşımak isteyeceklerini düşünüyor ve bundan endişe ediyorum. Bu süreç uzaması belki de yıllar alacaktır.

Özdisan Elektronik’i takip ederek sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Bu konuda temasta olduğumuz 200’den fazla firmadan bilgi akışı düzenli olarak geliyor. Bu bilgileri Türkiye’deki firmalarımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

component 18.sayı

Hoperf – RFM119CW

RF Haberleşme