in ,

Ozdisan.com, Elektronik Komponent Ekosistemindeki İşletmelere İlham Kaynağı Oluyor

ozdisan.com

E-ticaret modern ticaret dünyasının en önemli yapı taşlarından biri artık. İnternet penetrasyonunun ve kullanıcılar arasında online alışveriş yapma oranının yüksek olması, her geçen gün e-ticaretin de büyümesini sağlıyor. We are Social 2019 verilerine göre 7.676 milyar dünya nüfusunun 4.388 milyarı (%57) internet kullanıyor. 2018 verileriyle kıyasladığımızda 2019 yılındaki internet kullanıcılarında ise %13’lük bir artış yaşandı. Türkiye’nin lider elektronik komponent tedarikçisi Özdisan Elektronik, modern ticarete uyum sağlamak adına 2015 yılında ozdisan.com’u kurumsal web sitesinden e-ticaret sitesine dönüştürdü. Arama ve akıllı filtreleme özelliği ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ozdisan.com, kullanıcılarına B2C ve B2B alışveriş imkanı sunuyor. Ozdisan.com’un sektör profesyonelleri ve öğrenciler için bir kütüphane vazifesi gördüğünü söyleyen Özdisan Elektronik Satın Alma ve E-ticaret Müdürü Alper Ertorun ile e-ticareti ve ozdisan.com’u konuştuk.

Alper Bey sizi yakından tanıyabilir miyiz? Ne zamandır Özdisan Elektronik’tesiniz?

ozdisan.com
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
SATIN ALMA VE E-TİCARET MÜDÜRÜ
ALPER ERTORUN

1982 yılında Eskişehir’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi çocukluğumun geçtiği Üsküdar’da tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü okudum. Ticaret hayatına çok genç yaşta atıldım. 1995 yılında ortaokula devam ederken babamın izinde otomotiv, hizmet ve yiyecek içecek sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerimizde ağabeyim ile birlikte yaklaşık 10 yıl çalıştım. Özdisan Elektronik ailesi ile 1996 senesinde ilk olarak hizmet sektöründe faaliyet gösteren temizlik şirketimiz aracılığıyla yollarımız kesişti, 2004 yılında askerlik görevimi tamamladıktan sonra Özdisan bünyesinde çalışmaya başladım ve 15 yıldır bu büyük ailenin bir parçasıyım.

Göreviniz dahilindeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz? İş süreçleriniz arasında neler yer alıyor?

2004 yılında ilk olarak işin mutfağı diyebileceğimiz, depo ve lojistik departmanında göreve başladım. Bu sayede sektörü ve birçok temel bilgiyi öğrenme fırsatım oldu. İki yıl sonra satış ve pazarlama biriminde aktif satış personeli olarak görev aldım. Uzun bir süre burada çalıştıktan sonra şirketimizin satın alma ve stok yönetimi departman sorumluluğunu üstlendim.

Bulunduğumuz coğrafyada sektörün stok ve ürün çeşitliliği açısından en güçlü firması Özdisan Elektronik’tir.Bu gücümüzün dinamikliğinin yanı sıra müşterilerimize sunduğumuz stoktan hemen teslim hizmetimizin de sürdürülebilir olması gerekiyor ve bunun en önemli şartı ise nitelikli stok takibi yapılmasıdır. Sorumluluğumuzun bilincinde IT ekibimizin de desteği ile ERP programımıza entegre yazılımlar geliştirerek iş modellerimizi daha verimli ve dijitale uyumlu hale getirmiş olduk.

2014 yılı itibariyle ozdisan.com’un kurumsal web sitesinden bir e-ticaret portalına dönüşüm sürecini yönettim. Son dört yıldır da Satın Alma – Stok Yönetimi ve E-ticaret Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum.

Ozdisan.com’un kuruluş sürecinden ve şirketinizin dijitalleşme yolundaki çalışmalarından bahseder misiniz?

Özdisan’ın dijitalleşme süreci ilk olarak 1999 senesinde ozdisan.com’u yayına alarak başladı. O yıllarda kurumsal bir web sitesi olmasının yanı sıra müşterilerimize internet üzerinden ürün stoklarına erişim imkanı sunuyorduk. 2015 yılı itibariyle altyapı ve yazılım alanlarına çok ciddi yatırımlar yaparak, ozdisan.com’u bulunduğumuz coğrafyada sektörün en kapsamlı e-ticaret sitesi konumuna getirdik. Bu sayede ozdisan.com’un
sektörde önemli bir açığını kapattığına inanıyoruz.

Altyapı çalışmalarımızda şirketimizin birçok departmanından oluşan, yaklaşık 30 kişilik ekibimizle büyük emek ve özveri göstererek envanterimizdeki tüm ürünlerin datasheet, resim ve teknik özelliklerine ait verilerin sisteme girişlerini yaparak dijital ortama taşınmasını sağladık. Ayrıca, Özdisan bünyesindeki tüm departmanlar ile koordineli bir şekilde çalışarak şirketimizi e-ticaret ekosistemine entegre ettik. Sonucunda B2B ve B2C olmak üzere iki ayrı portal üzerinden satışlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Online alışveriş portalına sahip olmamız ile birlikte tüm iş modellerimizi birbiri ile haberleşecek şekilde dijitale uyumlu hale getirdik. Bugün geldiğimiz noktada satış personellerimiz ofise bağımlı olmadan dünyanın, neresinde olursa olsun mobil olarak birkaç saniye içerisinde müşteri taleplerini siparişe dönüştürebilmektedirler.

Ayrıca bu dijitalleşme süreci içerisinde PCB ve Alüminyum Soğutucu ürünleri ile ilgili müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda web sitemiz üzerinden online teklif almaları için modüller geliştirerek bu iş modelinin de
dijitalleşmesini sağladık.

Ozdisan.com kimlere hitap ediyor?

Ozdisan.com online alışveriş portalı olmasının yanı sıra içeriği açısından sektörde dijital bir kütüphane görevini de üstleniyor. İçerdiği ürünlerin teknik özellikleri, datasheet ve görselleri birçok kullanıcı tarafından takip ediliyor. Bu açıdan değerlendirdiğimizde elektronik sektörüne dokunan herkes hedef kitlemiz arasında yer alıyor. Hobi elektroniği ile uğraşan kullanıcılardan sektör profesyonellerine ve öğrencilere kadar geniş bir kullanıcı portföyümüz bulunuyor. Kurum kültürümüz gereği her üyemize aynı mesafede yaklaşıyoruz ve müşteri memnuniyetini önemsiyoruz, yüzünü müşteriye dönmeyen işletmelerin büyüyemediğinin bilincindeyiz. Bunun neticesinde interaktif sözlükler, sosyal medya ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerde olumlu yorumlar alıyoruz. Ayrıca Türkiye’deki elektronik komponent ekosistemindeki işletmelere de bir ilham kaynağı olduğumuz düşüncesindeyim ve bu da sektörün gelişimi açısından bizi mutlu ediyor.

Ozdisan.com kullanıcılarına ne tür avantajlar sağlıyor?

Ozdısan.com, 150.000’in üzerindeki ürün ve 1000’den fazla markanın satışını gerçekleştiriyor. Ozdisan.com’da yer alan tüm ürün gruplarının kullanıcılar tarafından kolay ve hızlı görüntülenebilmesini önemsiyoruz. Bu nedenle Türkiye’de bir ilk olan akıllı arama ve filtreleme özelliğini geliştirdik.

Ozdisan.com’da kullanıcılar istediği herhangi bir ürünü aradıklarında; ürün detay sayfaları, görselleri ve datasheetleri ile bir ürünü tanımlayabilirlerken, benzer ürün ve stok bilgilerine de rahatlıkla ulaşabiliyor. Tüm verilerin bir arada içermesi başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan kullanıcıların ürün arama ve satın alma sürecinde zamandan tasarruf sağlıyor.

Ozdisan’ın kullanıcılara sağladığı avantajla ilgili örnek vermek gerekirse; bir müşterimiz tek seferde yaklaşık 400 farklı ürünü akıllı filtreleme özelliği sayesinde kendi seçti ve web sitemizden satın almasını gerçekleştirdi. Bu satın alma işlemini konvansiyonel bir satış kanalından yapıyor olsaydı, satış temsilcisi ile arasında geçecek diyalog, ürün seçimi ve onay süreçlerini de hesaba katarsak, ciddi bir zaman kaybı ile karşı karşıya kalacaktı.

Ozdisan.com ile birlikte müşterilerimiz 7 / 24 sistemimizden faydalanabiliyor ve ihtiyacı olan ürünleri rahatlıkla alabiliyor. AR-GE bölümünde çalışma yapan kullanıcılarımız sessiz ortamlarda tasarım yapmayı tercih ediyor ve dolayısıyla bu meslek grubundaki kullanıcılarımız arasında mesai sonrası gece geç saatlere kadar olan çalışmalar oldukça yaygın. Sistemimizin gece saatlerindeki trafiğinin de oldukça yoğun olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda AR-GE çalışmaları sırasında mühendislerimizin ihtiyacı olan malzemeleri hızlıca temin edebildikleri için tasarım süreçlerine pozitif etki sağlıyor.

Özellikle Türkiye’deki KOBİ’lerin global marketlerden alışverişi ozdisan.com ile birlikte azaldı mı sizce?

Türkiye’deki KOBİ’lerin ve tüm sektör kullanıcılarının global siteleri tercih etmesindeki en büyük etken, bu platformların ürünlerle ilgili teknik detay, datasheet, stok ve fiyat bilgisi sunmasıydı. Ozdisan.com’u online
alışveriş sitesi olarak yayına almamız ile birlikte sektörün dışa bağımlılığını minimuma indirerek daha nitelikli hizmeti, düşük maliyet ve hızlı bir şekilde tüm müşterilerimize sunmaya başladık. Müşterilerimizin en büyük masraf kalemi olan yükleme maliyetlerini de bu sayede sıfırlamış oluyoruz.

Bu konuda müşterilerimizden almış olduğumuz geri bildirimler ve son 3 yılda 10 kat artış gösteren üye sayımız ile firmaların ürün alımlarında global şirketlerdeki payının gün geçtikçe azaldığını söyleyebilirim.

ozdisan.com

Dünyada ozdisan.com’a olan ilgi nasıl? Bu zamana kadar kaç ülkeden sipariş aldınız?

Özdisan Elektronik 2015 yılından önce Türkiye’deki elektronik komponent ihracatı yapan sınırlı sayıda firmalardan biriydi. Ozdisan.com ile birlikte ihracat ve e-ihracat performansımızda bir hayli artış yaşandı. Üyelerimizin %20’si yurt dışındaki kullanıcılardan oluşuyor. Platformumuza şu ana kadar dünyanın 165 ülkesinden ziyaret gerçekleşti ve 80’in üzerinde ülkeden aldığımız siparişleri ise sorunsuz olarak teslim ettik.

Ürünlerimizi aynı gün kargo, sepette anında indirim gibi avantajlarla tüm dünya kullanıcılarına sunuyoruz. Aynı zamanda ihracat birimimiz ile yapmış olduğumuz entegrasyonlar ile yurt dışı kullanıcılarımızın taleplerine anlık olarak cevap veriyoruz.

Ozdisan.com’da uyguladığınız kampanyalardan bahseder misiniz?

Müşterilerimize B2C ve B2B alışverişlerinde önemli ayrıcalıklar sağlıyoruz. B2C müşterilerimiz tek seferde yaptıkları alışverişlerinde belirtilen alışveriş tutarlarına ulaşmaları durumunda %5 ile %30 oranları
arasında değişen sepette anında indirim kampanyalarımızdan yararlanabiliyorlar. Buna ilave olarak “İndirim Sabitleme” kampanyamız bulunuyor. 365 gün içerisinde belirlemiş olduğumuz alışveriş barajının geçilmesi durumunda, önümüzdeki bir yıl boyunca indirim oranının sabitlenmesi hakkı kazanılıyor.

Ayrıca bazı ürün gruplarımızda internete özel indirimler uygulanıyor ve güncel indirimli ürünlerimize ana sayfamızdaki “Kampanyalar” sekmesinden ulaşılabiliyor. 200 TL üzerinde yapılan alışverişlerde kargo bedava. Saat 15.00’a kadar verilen siparişleri aynı gün kargoya veriyoruz. Ayrıca kredi kartına 3, 6 ve 9 ay taksit imkanı sunuyoruz.

Para Puan uygulamasına başlayacağınızı biliyoruz. Bu konuda da biraz detay alabilir miyiz?

Para Puan, önümüzdeki günlerde aktif hale getireceğimiz ekstra bir indirim uygulamasıdır. Müşterilerimiz sepette anında indirimin yanı sıra yapmış oldukları alışverişlerden Para Puan kazanımı elde edecekler. Kazandıkları Para Puan’ları ise bir sonraki alışverişlerinde ek indirim olarak kullanabilecekler.

E-ticaretin Türkiye’de gelişimi üzerine neler söylemek istersiniz?

1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla tüketiciler, ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt aramaya başladı. Dijital ortamın en büyük kolaylığı olarak karşımıza çıkan e-ticaret, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün hızla büyüyor. We are Social 2019 verilerine bakarsak eğer; 7.676 milyar dünya nüfusunun 4.388 milyarı (%57) internet kullanıyor. 2018 verileriyle kıyasladığımızda 2019 yılındaki internet kullanıcı sayısında %13’lük bir artış yaşandı. Raporun Türkiye grafiğinde ise, 82 milyonluk nüfusun 59 milyonu internet kullanıyor. Geçtiğimiz seneye göre internet kullanıcı sayısında %5 gibi bir artış yaşanırken, mobilden internete bağlanma oranı 2018 yılında %73 oranındayken 2019 yılı itibariyle bu oran %93’e çıktı. Firmalar artık dijitale evrilmeye başladı. İnsanlar günde ortalama 7 saatini internet ortamında geçiyor. Dünyanın her noktasına internet vasıtasıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu kapsamda Türkiye’deki e-ticaret operasyonlarındaki hacmin önümüzdeki yıllarda ivmelenerek artacağını düşünüyorum.

Hedeflerinizden bahseder misiniz?

DMY Elektronik Yatırımlar Grubu çatısı altında bir şirket olarak öncelikli hedefimiz tüm dünyadaki sektör kullanıcılarına penetrasyonumuzu artırmak ve şirketimizin marka bilinirliğini global oyuncular arasında üst seviyelere taşımaktır. Bu hedef doğrultusunda satın alma stok yönetimi ve e-ticaret ekibi olarak şirketimize katma değer sağlayacak inovatif hamleler yapmaya devam edeceğiz.

Bunlara başlıklar verecek olursak;

• Distribütörlükler hanemize güçlü ve yeni kaynaklar kazandırarak daha fazla kullanıcıya erişim sağlamak.
• Satın alma maliyetlerimizi minimum seviyelere çekerek bu kazanımlarımızı müşterilerimize sunmak.
• Mevcut iş modellerimizi sürekli olarak geliştirerek iş akış sürelerimizi daha verimli hale getirmek.

ÖSDİSAN

Stratejik Rekabetin Anahtarı: Big Data

ÖZDİSAN

5G İle Gelişim Ve Değişim