in ,

OpenAI

Wants To Manufacture Its Own Artificial Intelligence Chips

Yapay zeka araçlarının ardındaki şirketler, bu hizmeti sunabilmek için büyük miktarda masrafa giriyorlar. Dolayısıyla büyük ya da küçük birçok şirket masraflarını aşağı çekmenin yollarını arıyor. Bu noktada en büyük problem ise çip kıtlığı. Şirketlerin çok sayıda çipi aynı anda satın alması sektörde büyük bir kıtlığa yol açıyor. Bu durumda da Meta ve Microsoft dahil pek çok şirket kendi çiplerini üretmenin yollarını arıyor. Bunlardan biri de ChatGPT’nin ardındaki şirket OpenAI. 

CharGPT’nin şu an için hesaplanan günlük masrafı 700 bin dolar ve bu masraf, yapay zeka aracının kullanımı yaygınlaştıkça artıyor. OpenAI’ın kendi çiplerini üretmenin yollarını aramasının ana nedenlerinden biri bu maliyet. 

Geçtiğimiz yıldan beri pahalı çiplere çözüm arayan şirketin bir diğer yöntemi ise hem GPU pazarının yüzde 80’ini elinde tutan Nvidia ile hem de Nvidia haricinde farklı tedarikçilerle çalışmak. OpenAI, her ne kadar Microsoft’un çiplerini test etse de, kendi çipini üretmek şirket için uzun bir süre ve büyük bir yatırım demek.

The companies behind artificial intelligence tools are spending a huge amount of money to be able to offer this service. Therefore, many companies, big or small, are looking for ways to reduce their expenses. The biggest problem at this point is the chip shortage. The fact that the companies buy a large number of chips concurrently leads to a huge shortage in the industry, and many companies including Meta and Microsoft are looking for ways to manufacture their own chips. One of them is OpenAI, the company behind ChatGPT.

The roughly daily cost of CharGPT is $700k currently, and this cost is increasing as the use of artificial intelligence tool becomes widespread. This cost is one of the main reasons why OpenAI is looking for ways to manufacture its own chips.

Another option for the company, which has been looking for alternative solutions for expensive chips since last year, is to work with both Nvidia, which holds 80 percent of the GPU market, and other chip suppliers. OpenAI is also testing the chips manufactured by Microsoft, while manufacturing its own chips remains a long term huge investment for the company.

Harting Teknoloji Grubu

Nasa 4,5 Milyar Yaşındaki Bennu Asteroidinin Örneklerinin Görüntülerini Paylaştı