in ,

Öğrenciler “NASA Buluş Şenliği’nde” Kıyasıya Yarıştı

Öğrenciler “NASA Buluş Şenliği’nde”

A Tight Race In “NASA Invention Festival”

NASA tarafından her yıl düzenlenen “The JPL Annual Invention Challenge” yarışması bu yıl
“Minyatür Kaleler” konseptiyle 30 okul ve bilim hobicisinin katılımıyla Doğuş Üniversitesi Dudullu Kampüsü’nde gerçekleşti. Organizasyon ve sponsorluğunu Özdisan Elektronik’in üstlendiği yarışmada, jüri değerlendirmesiyle 5 atış sonucunda en yüksek puanı toplayan takımlar ödüllerin sahibi oldu.

JPL NASA tarafından ABD’de orta dereceli okullara açık olarak yapılan Invention Challenge yarışması 30 okulve bilim hobicisinin katılımıyla Doğuş Üniversitesi Dudullu Kampüsü’nde gerçekleşti. Organizasyon ve sponsorluğunu Özdisan Elektronik’in üstlendiği yarışmada, jüri değerlendirmesiyle 5 atış sonucunda en yüksek puanı toplayan takımlar ödüllerin sahibi oldu. JPL NASA tarafından ABD’de orta dereceli okullara açık olarak yapılan Invention Challenge yarışması 30 okul ve bilim hobicisinin katılımıyla Doğuş Üniversitesi Dudullu Kampüsü’nde gerçekleşti. Organizasyon ve sponsorluğunu Özdisan Elektronik’in üstlendiği yarışmada, jüri değerlendirmesiyle 5 atış sonucunda en yüksek puanı toplayan takımlar ödüllerin sahibi oldu. Öğrencilere bilimin zevkli ve eğlenceli bir uğraş olduğunu yaşayarak gösterip sevdirmeyi amaçlayan yarışma, bir problem tasarlayıp, bu problemi en iyi çözecek cihaz tasarlanması için okullara ve öğrencilere meydan okunması esasına dayanıyor. Daha sonra okullar yaptıkları cihazları şenlik ortamında yarıştırıyor ve yarışmada dereceye girenler ölçüm yoluyla belirleniyor.Bu yıl “Minyatür Kaleler” konseptiyle gerçekleştirilen yarışmada, en yaratıcı, en sıra dışı, en artistik, en küçük ve en hafif tasarımlarla dereceye girenlere plaket ve ödül verildi. Yarışma sonunda 1.’lik ödülünü Çevre Koleji, 2.’lik ödülünü TED İstanbul Koleji, 3.’lük ödülünü ise İSOV Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandı. Nasa’dan Yarışmanın Organizatörü Paul MacNeal yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “JPL Buluş Yarışması’nı 1998’de JPL Mühendisleri aralıktaki tatillerinden önce biraz eğlenebilsin diye ben başlattım. Bu etkinliğin JPL çalışanları arasında bu kadar popüler hale geleceğini ve en nihayetinde Güney Kaliforniya’nın her yerinden öğrenci ekiplerinin bile katılacağını pek de düşünmemiştim. Bugüne kadar 10,000’den fazla öğrenci bu 22 yıllık JPL Buluş Yarışması serüvenine katıldı ve bunların arasında İstanbul Buluş Yarışması’na katılan takımlar da yok. Bu etkinliği düzenleme sebebim, öğrencilere mühendisliğin eğlenceli ve cazip olduğunu göstermek. JPL’de finale kalan öğrencilere bakıyorum da bir gün bu yarışmaya katılan mühendisler gibi bir mühendis olma ihtimali karşısında büyüleniyorlar. JPL’deki beş hedefimizden biri de ‘Gelecek Mühendis Nesillerine İlham Vermek.’Geçmişte yarışmamıza katılan herkese teşekkür teşekkür etmek istiyorum. Umarım bütün katılımcılar meraklı ve mucit taraflarını sonsuza kadar muhafaza edebilirler.”

“The JPL Annual Invention Challenge” competition held annually by NASA took place in Dudullu Campus of Doğuş University this year. The concept was “Miniature Castles” and 30 schools and science hobbyists joined.
In this competition whose organization and sponsorship were undertaken by Özdisan Elektronik, the teams which had the highest scores after five shots won the awards upon the jury assessment

Invention Challenge competition, held by JPL NASA in US for secondary school students, took place in Dudullu Campus of Doğuş University with the participation of 30 schools and science hobbyists. In the competition whose organization and sponsorship were undertaken by Özdisan Elektronik, the teams who had the highest scores after five shots won the awards upon the jury assessment.
Aiming at making students lively experience that the science is pleasant and fun and love it,
this competition is based on contemplating a problem and challenging schools and students to design the best device to solve the problem. Then, the schools compete their devices in a festive environment and those ranking as first, second or third in the competition are determined through measurement. This year’s concept was “Miniature Castles” and the most creative, most extraordinary, most artistic, the smallest and lightest designs were given plaques and awards. Çevre College ranked as first, TED İstanbul College ranked as second and İSÖV Dinçkök Vocational and Technical Anatolian Highschool ranked as third at the end of the competition. Paul MacNeal, the Organizator of the competition from NASA, uttered these words: “In 1998 I started the JPL Invention Challenge as an opportunity to let the JPL Engineers have some fun just before the Holiday break in December. Little did I know how popular the event would be amongst the JPL employees and eventually all the wonderful participation from student teams throughout Southern California. To date over 10,000 students have participated in our 22 year history of running the JPL Invention Challenge and that does not include the teams that have participated in the Istanbul Invention Challenge. My reason for holding this event is to show students that engineering is fun and rewarding. Seeing the students that get to the finals at JPL, they are amazed at the prospect for one day becoming an engineer just like the engineers that participate in our challenge. One of our five mission goals at JPL is to “Inspire the Next Generation of Engineers”. I think this contest does that and also helps students see the benefits of hard work, teamwork, and collaboration. I wish to thank everyone that has participated in our contest in the past and I hope that all participants will seek to keep the drive of being curious and inventive forever.”

Öğrenciler Nasa Buluş Şenliğinde
Öğrenciler Nasa Buluş Şenliğinde

Özdisan, Savtech 2022 Etkinliğine Katıldı

Özdisan, WeEn Semiconductor İle Distribütörlük Anlaşması İmzaladı