in ,

NRF54H20

NRF54H20, nRF54H serisindeki ilk SoC ürünüdür. Üstün işlem gücüne, bol miktarda belleğe ve mükemmel verimliliğe sahip kompakt, ultra düşük güçlü bir SoC’dir. Sınıfının en iyisi yeni birçok protokollü radyoya ve son teknoloji güvenlik özelliklerine sahiptir. Tamamı kompakt bir SoC’ye entegre edilen benzersiz özellik kombinasyonu, geliştiricilerin daha önce mümkün olmayan yenilikçi IoT ürünleri oluşturmasına olanak tanıyacak. Giyilebilir cihazlar, akıllı ev, medikal ve LE Audio uygulamalarına ek olarak nRF54H20 SoC, karmaşık makine öğrenimi (ML) uygulamalarını desteklemektedir.

NRF54H20 is the first SoC product in the nRF54H series. It is a compact, ultra-low power SoC with superior processing power, ample memory, and excellent efficiency. It features state-of-the-art multi-protocol radio and cutting-edge security features. The unique combination of integrated features in a compact SoC will enable developers to create innovative IoT products that were not possible before, in addition to wearable devices, smart homes, medical applications, and LE Audio. The nRF54H20 SoC also supports complex machine learning (ML) applications.

●  Çift çekirdekli Arm Cortex-M33 işlemciye sahip 320 MHz kadar hızlandırılmış clock

●  Çoklu RISC-V yardımcı işlemciler

●  2 MB Flash

●  1 MB RAM

●  Bluetooth 5.4, LE Audio, Bluetooth mesh, Thread ve Matter

●  Yeni eklenen çevreseller, Yüksek Hız USB (480 Mbps), CAN FD, 2xI3C ve 14-bit ADC

●  PSA Sertifikalı Seviye 3, IoT güvenlik standardı

●  Fiziksel güvenlik

●  10 dBm TX power, -100 dBm RX hassasiyet

●  Tasarım boyutunu azaltır: Birden fazla bileşeni, minimal harici bileşen gerektiren yüksek entegreli bir SoC ile değiştirir.

●  Pil ömrünü uzatır veya pil boyutunu küçültür: Verimli işleme, ultra düşük güç tüketimli radyo ve minimal uyku akımları.

●  Uzun menzil sağlar: Bluetooth LE için 10 dBm TX gücü, -100 dBm RX hassasiyeti ve 802.15.4 için -104 dBm ile en iyi çoklu protokol radyosu.

●  Güvenlik tehditlerine karşı korur: Güvenli önyükleme, güvenli yazılım güncellemesi, güvenli depolama ve fiziksel saldırılara karşı koruma ile güncel güvenlik teknolojisi.

●  Dual-core Arm Cortex-M33 processor with up to 320 MHz accelerated clock

●  Multi RISC-V auxiliary processors

●  2 MB Flash

●  1 MB RAM

●  Bluetooth 5.4, LE Audio, Bluetooth mesh, Thread, and Matter

●  Newly added peripherals: High-Speed USB (480 Mbps), CAN FD, 2xI3C, and 14-bit ADC

●  PSA Certified Level 3, IoT security standard

●  Physical security

●  10 dBm TX power, -100 dBm RX sensitivity

●  Reduces design size: Replace multiple components with a highly integrated SoC requiring minimal external components.

●  Prolongs battery life or reduces battery size: Efficient processing, ultra-low power radio, and minimal sleep currents.

●  Provides long range: Best-in-class multiprotocol radio with 10 dBm TX power, -100 dBm RX sensitivity for Bluetooth LE and -104 dBm for 802.15.4.

●  Protects against security threats: State-of-the-art security with secure boot, secure firmware update, secure storage, and protection against physical attacks.

NRF54H20
Hemen İncele
HopeRF CMT826X

CMT826X

ANT-GPS-SH2-SMA / ANT-GNSSCP-TH25L1