in , ,

Futbolun Askeri: Mehmet Sülün ile Zamana Yolculuk

The Soldier Of Football: Mehmet Sülün a Time Travel With

Rumeli Kavağı’nın esintileriyle futbolun nabzını tutmuş, “Asker” lakabıyla sarı siyahlı taraftarın gönlünde taht kurmuş bir isim: Mehmet Sülün. Dönemin zorlu futbol şartlarına rağmen İstanbulspor camiasına gönül vermiş, bu aşkını yıllar sonrasında bile sürdüren Sülün ile unutulmaz anılarına, futbol kariyerine ve daha fazlasına dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

A name who enshrined in the hearts of yellow-black fans with the breezes of the Rumeli Kavagi: Mehmet Sulun, “the Soldier”. We made a pleasant interview with Sulun, who committed his life to Istanbulspor community and maintained this love even after many years, about his unforgettable memories and football career despite the hard football conditions of the period, and more.

Mehmet Bey, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Rumeli Kavağı, benim doğup büyüdüğüm, anılarımın olduğu bir yer. 4 kardeşli bir aileydik ve ben ailenin üçüncü çocuğu olarak bu güzel mahallede büyüdüm.

Can you please talk about yourself a bit?

I was born and raised in Rumeli Kavagi, it’s a place where I have many memories. I had 4 siblings and I grew up in this beautiful neighborhood as the third child of the family.

Futbolla nasıl tanıştınız?

Çocukluk dönemlerimde, mahalledeki arkadaşlarımızla futbol oynamaya başladım. Sarıyer genç takımında kısa bir süre geçirdikten sonra Büyükdere Amatör’e katıldım. Askerlik yaptığım Balıkesir’de Karagücü Spor Kulubü’nde profesyonel anlamda futbol hayatım başlamış oldu. İstanbulspor’la tanışmam ise eski mahalle arkadaşım Cemil Turan sayesinde gerçekleşti. O dönemde kimse beni tanımıyordu. Ancak bir hazırlık maçında Beşiktaş’a karşı gösterdiğim performans, profesyonel futbol kariyerimin kapılarını araladı.

How did you acquainted with football?

When I was a child, I started playing football with our friends in the neighborhood. After spending a short time in the Sariyer youth team, I joined Buyukdere Amatorspor. My professional football life has started in Karagucu in Balikesir city, where I served as a soldier. I joined to Istanbulspor thanks to my childhood friend Cemil Turan. No one knew me at that time. However, my performance against Besiktas in a practice match opened the doors of my professional football career.

Futbol kariyerinizde unutamadığınız anlar neler?

En unutamadığım maç, Feriköy ve İstanbulspor arasındaki yükselme maçıdır. O maçın ardından yaşanan olayları hiç unutamam. Ayrıca, milli takımda oynamamış olsam da beş farklı ligde oynamış olmak gurur verici.

What are the moments in your football career that you can’t forget?

The match I can’t forget the most is the elimination match between Ferikoy and Istanbulspor. I will never forget the events that happened after that match. Also, even though I haven’t ever played for the national team, I’m proud to have played in five different leagues.

Döneminizdeki ve günümüz futbolunu kıyaslar mısınız?

Dönemimiz futbolu oldukça zordu. Kıyafet ve ekipman eksikliği, farklı zeminlerde oynanan maçlar gibi zorluklarla karşılaşıyorduk. Eyüp Stadı’nın toprak zemininde 2 gün antrenman yapıp Samsun’un çim sahasında maç yapardık. Dinyakos İbrahim, ayağının ölçüsünü kağıtla alır sonrasında da ölçüye göre ayakkabısını yaptırırdı

Can you compare football in your era and today?

We were facing difficulties such as lack of clothing and
equipment, or the matches being played on different grounds. We used to train for 2 days on the dirty grounds of Eyup Stadium and play matches on the grass field of Samsun. Dinyakos Ibrahim used to measure his foot size with “paper” and then have his shoes made according to that size.

Dönemimiz futbolu oldukça zordu. Kıyafet ve ekipman eksikliği, farklı zeminlerde oynanan maçlar gibi zorluklarla karşılaşıyorduk.

Football during our period was quite difficult. We were facing difficulties such as lack of clothing and equipment, or the matches being played on different grounds.

Mehmet Sülün ile Zamana Yolculuk

Futbol ile ilginiz devam ediyor mu?

Özel sektörde yapmış olduğum işler dışında pandemiden bu yana Rumeli Kavağı’nda kadın futbol takımını oluşturdum. 13 ve 15 alt kategorilerde katılmayı hedefliyoruz.

Are you still interested in football?

Apart from the works I have done in private sector, I have formed a women’s football team in Rumeli Kavagi since the beginning of the pandemic. We aim to participate in 13 and 15 subcategories.

İstanbulspor camiası hakkında ne düşünüyorsunuz?

İstanbulspor, sadece bir takım değil, bir ailedir. Özellikle 1969 yılındaki başarılı dönemi, bu sevgiyi daha da kuvvetlendirdi. Rumeli Kavağı’ndaki İstanbulspor sevgisi çok derindir.

What do you think about the Istanbulspor community?

Istanbulspor is not just a team, it is a family for me. Especially the period full of success in 1969 made this love even stronger. The love for Istanbulspor in Rumeli Kavagi is very deep.

“Asker” lakabınızın hikayesi nedir?

Lakabım, adımın Mehmet olmasından kaynaklanıyor. Çocukluk yıllarımda babam bana “Asker Mehmet” veya “Mehmetçik” diye hitap ederdi. Rumeli Kavağı’nda herkesin bir lakabı vardı, benimki de “Asker Mehmet” oldu ve bu lakap futbol camiasında da devam etti

What is the story of your nickname ”the soldier”?

My nickname comes from the fact that my name is Mehmet. In my childhood years, my father used to call me ”Soldier Mehmet“ or ”Mehmetcik”. Everyone had a nickname in Rumeli Kavagi and my nickname was “Soldier Mehmet”, and this continued in the football
community as well.

Mehmet Sülün ile Zamana Yolculuk

Sony Yeni Kablosuz Mikrofonları ile Ekosistemini Genişletiyor

Seeed Studio’dan Özdisan Ziyareti