in ,

“Lider Konumumuzu Koruyoruz”

Signify, eski adıyla Philips Aydınlatma; yazılım, kontroller, armatürler, aydınlatma kaynakları ve modüller de dahil olmak üzere çeşitli çözümler sunan dünyadaki en büyük aydınlatma şirketi. 130 yıllık mirasa sahip olan şirket, ışığı aydınlatmanın ötesine taşımayı hedefleyen; buradan hareketle de LED ve bağlantılı aydınlatma, servis ve sistemleri konusunda çalışmalara imza atıyor. Signify derin teknolojik bilgisi sayesinde ticari değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sunan ve hayat kalitesini yükselten dijital aydınlatma yenilikleri sunuyor. Signify Türkiye ve Maghreb Bölgesi’nde Gelişen Platformlar ve OEM Ticari ve İş Geliştirme Direktörlüğünü üstlenen Selin Türkmenoğlu ile markanın çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

Kendinizden bahsetmek ister misiniz?

Orta ve lise eğitimimi Denizli Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yazılım alanında mühendislik lisansı, akabinde de Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA ve yine aynı üniversitede Global Politikalar ve Uluslararası İlişkiler alanlarında yüksek lisans eğitimi aldım. İTÜ’de yazılıma yönelik bir eğitim almam nedeniyle 2000 yılında iş hayatıma Turkcell’de IT departmanında İş Analizi ve Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak adım attım. Yaklaşık
2,5 yıl kadar bu görevde kaldıktan sonra işin ticari tarafında yol almak istediğimi fark ettim ve sırasıyla Turkcell’de Pazarlama departmanında Ürün Müdürü, Endüstriyel Çözümler ve İş Geliştirme departmanında Satış Mühendisi, Çözüm Satış Yöneticisi sorumluluklarını ve son olarak Çözüm Satış Yönetimi Ekibi liderliğini üstlendikten sonra 2016 yılı başında eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla Signify’da göreve başladım. Son 5 yıl içinde Signify Türkiye organizasyonunda transformasyon, satış, stratejik pazarlama ve iş geliştirme alanlarında farklı roller üstlendikten sonra son olarak Türkiye ve Maghreb Bölgesi’nde Gelişen Platformlar ve OEM Kanalı Satış ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapmaktayım.

Signify hakkında bilgi verir misiniz?

Eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla Signify, global anlamda 1891 yılından, Türkiye’de ise 1930’dan bu yana kesintisiz hizmet veren dünyanın en büyük aydınlatma firması. Aydınlatmanın farklı dilini ortaya çıkarabilmek ve teknolojiye hızlı adapte olabilmek amacıyla 2016’da tüm dünyada Philips Aydınlatma olarak kendi ayakları üzerinde duran bir şirket olduk ve 2017’de Philips’in de içinde bulunduğu çeşitli markaları kullanan bir aydınlatma firması haline geldik. 2018’in Mayıs ayında ise global ticari ünvan değişikliğimiz ile “Signify” adını aldık. 1891’den bu yana Philips’in aydınlatma tarafındaki mirasıyla sürdürülebilir teknolojik çözümlerimizi daha aydınlık hayatlar ve daha iyi bir dünya hedefimiz doğrultusunda ileri taşıma amacındayız. Tüm operasyonlarımızla müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın en iyi hizmeti alabilmeleri için gelişen teknolojiyi ve içinde bulunduğumuz teknolojik devrimi en doğru şekilde analiz edip kullanarak yeni çözümlerimiz için 70’ten fazla ülkede 38.000 çalışanımızla var gücümüzle çalışmaktayız.

Signify çözümleri hakkında neler söylemek istersiniz?
Signify evlerimizde de kullandığımız basit ampullerden LED’li ışık kaynaklarına, uçtan uca anahtar teslim sistem ve servis projelerinden bağlantılı aydınlatma, UV-C, Agriculture, LiFi, IoT ve yapay zeka destekli teknolojik ürün ve çözümlerine kadar geniş bir çözüm portföyü sunuyor. Kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda tüm kaynaklarımızla en doğru çözümü adreslemek üzere hem organizasyonumuzu hem de üretimkapasitemizi yönetiyoruz.

Son dönemde özellikle tüm dünyada artan bir talep gösteren ve aydınlatma sistemini uzaktan yönetebilmenize imkanı sağlayan, bu sayede ortamın ambiansını dilediğiniz şekilde dinamik yönetebildiğiniz, hatta bina yönetim sisteminiz ile entegre edip özellikle işletme giderlerinizi ölçüp yönetebileceğiniz bağlantılı aydınlatma sistemleri büyük önceliğimiz. Hem iç hem dış aydınlatma sistemlerinde kontrol, ölçüm ve yönetim yetkinliği işin maliyet tarafında ve kullanıcı tecrübesi açısından çok büyük avantajları sunuyor. Teknolojinin gelişimi özellikle LED’li ışık kaynaklarının enerji verimliliği açısından hızla daha fazla tercih edilmesiyle yatırımlarımız da bu alanda ve gelişen platformlar altında adreslediğimiz Agriculture, LiFi, 3D Printing, solar aydınlatma ve UV-C gibi çözümler üzerinde yoğunlaşıyor. Bunu yaparken hem yatırımlarımızı kontrol etmeye hem de dijitalleşmenin getirdiği hızı yakalamaya dayanan
bir iş modeliyle, organik ve inorganik büyümelerle hareket ediyoruz. Tüm çözümlerimizde sürdürülebilirlik ve teknolojiyi ön planda tutarak son kullanıcımızın memnuniyetini artırmak birinci önceliğimiz.

Pandemi ile çok gündem olan UV-C Lambalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Pandemi etkisiyle özellikle UV-C ışık kaynakları alanında ciddi bir talep artışıyla karşı karşıyayız. Signify olarak hem Türkiye’de hem de dünyada lider konumuzu koruyoruz. 35 yılı aşkın süredir UV-C ışık kaynakları teknolojisi, tasarımı ve üretimi üzerine göstermekte olduğumuz faaliyetler ile beraber UV-C’nin bilinçli ve güvenilir kullanımı konusunda da bilimsel araştırmalar ve uluslararası kuruluşlar ile birlikte faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde virüsle mücadele edebilme gücünün Boston Üniversitesi tarafından onaylanmış olmasının verdiği güvenle süpermarketlerde, okullara, hastanelere, perakende sektörüne, hatta servis araçlarına kadar farklı alanlarda kullanımına dikkat çekiyoruz. Pandemi ile artan dezenfeksiyon talebini karşılamak için, profesyonel uygulamalara özel son teknoloji ürünlerle portföyümüzü genişleterek UV-C aydınlatma konusundaki çalışmalarımıza hız kazandırdık. Signify olarak, yeni UV-C ürün grubumuzda çok çeşitli profesyonel uygulamalara yönelik lambalar ve kabinler yer alıyor. Hava, yüzey ve eşya dezenfeksiyonu için özel olarak geliştirilen 12 adet UV-C aydınlatma armatürü ailesi ile pek çok alanın dezenfeksiyonu hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Uzun yıllardır bu teknolojiye öncülük eden bir kurum olarak, UV-C aydınlatması alanında başarısı kanıtlanmış bir geçmişe sahibiz. Dolayısıyla bu alandaki tecrübemizi bu süreçte daha faydalı şekilde kullanarak toplumlara katkı sunmaya odaklandık. Kurumların, operasyonlarını sürdürme ve güvenli ortamda hizmet verme yollarını araştırdığı bir dönemde büyük önem taşıyan UV-C teknolojimiz için artan dezenfeksiyon ihtiyacını karşılamak adına UV-C ışık kaynağı üretim kapasitemizi bu yıl 8 katına çıkardık.

Sürdürülebilirlik konusunda nasıl çalışmalara imza atıyorsunuz? 

Bugüne kadar ürünlerimiz ve projelerimiz dahil tüm çalışmalarımızda gelecek nesiller için “Sürdürülebilir bir Yaşam” mottomuzdan yola çıktık. Günümüzde dünyanın daha fazla aydınlatmaya, daha fazla enerji tasarruflu aydınlatmaya ve daha fazla bağlantılı dijital aydınlatmaya ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Artan refahla birleştiğinde bu durum, özellikle yeni gelişen pazarlarda, aydınlatmaya duyulan ihtiyacın artması anlamına gelecek. Şu an dünyada 50 milyar aydınlatma noktası bulunuyor. Bu sayının 2030 yılında 60 milyar, 2050 yılında ise 70 milyara ulaşması bekleniyor. Bunun için de “Daha Aydınlık Yaşamlar, Daha İyi Bir Dünya” sürdürülebilirlik programı kapsamında hem dünyayı iyileştirme hem de insanların hayatını iyileştirme misyonunu edindik.

2019 yılında, 2020 için belirlediğimiz sürdürülebilirlik hedeflerimizde önemli bir ilerleme kaydettik. 2020 yılında tüm operasyonlarımızı karbon nötr hale getirdik. 2010 yılından bu yana operasyonel emisyonlarımızı %70’in üzerinde azaltmayı başardık. Ayrıca biri Teksas’ta diğeri Polonya’da olmak üzere imzaladığımız iki elektrik satın alma anlaşmasıyla %100 yenilenebilir elektrik kullanıyoruz. Yerel halkın sağlığına fayda sağlamayı amaçlayan projeler gerçekleştirdiğimiz karbon dengeleme programımızla da emisyon azaltımlarında dengeyi sağlıyoruz.

Signify olarak, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) Elektrik Bileşen ve Ekipmanları kategorisinde üç yıl üst üste Endüstri Lideri seçildik. Ekonomi, Çevre ve Sosyal kategorilerinde sınıfının en iyisi seçildik. Aynı zamanda A+ ve A++ enerji sınıfı etiketlerine sahip çevreye duyarlı Philips lambalar ve aydınlatma armatürleri ile enerji verimliliğine katkıda bulunarak sürdürülebilir teknolojileri destekliyoruz. Üzerinde çalıştığımız ve enerji verimliliği için de çok değerli bir sistemimiz bulunuyor; BrightSites. Akıllı Şehir trendi dünyanın her bir şehir yönetiminde olduğu gibi, Türkiye’de de devletin ve şehirlerin yoğun olarak gündeminde. Bizler de bu doğrultuda kentsel aydınlatma kapsamında akıllı direklerimiz BrightSites’ları lanse ettik. Yeni ürünlerimiz ile aydınlatma ve kent genelinde kullanılan 4G / 5G ve Wi-Fi altyapısı için hazır bir platform imkanı sunuyoruz. BrightSites, çevre izleme ve olay tespiti gibi gelişmiş güvenlik seçenekleri sunan çok çeşitli “Nesnelerin İnterneti” sensörleri ve kameraları barındırırken, bir yandan da telekomünikasyon ve reklamcılık kanalıyla da potansiyel olarak gelir kazancını artırmaya yönelik hizmetler sunuyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamındaki bir diğer çalışmamız da Kentsel Tarım (Horticulture). Küresel iklim değişikliklerinin geleneksel tarım koşullarını giderek zorlaştırması, su sorununun gündemde olması ve dünya nüfusunun büyük bir hızla artmasıyla kırsal bölgelerin boşalması Signify olarak bizi alternatif çözümler aramaya yönlendirdi. Kentsel Tarım’a destek için yeni teknolojiler geliştirmek üzere harekete geçtik.

Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı denize de taşıdık ve kullandığımız su altı ampulleri ile 100.000 lümene ışık sağlayarak, yaz güneşini taklit eden bir teknoloji yarattık. Bu su altı ampulleri yemleri daha besleyici kılıyor ve böylece balıkların beslenmesinde daha az balık yemi kullanılıyor. Bu da daha düşük maliyet ve daha temiz su sağlıyor. Sürdürülebilirliği başrole aldığımız diğer ürünümüz ise geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak 3D Yazıcı ile armatür üretilmesi. CD’leri geri dönüştürerek üretilen armatürlerin temel malzemesi; güçlü, kaliteli ve %100 geri dönüştürülebilir bir materyal olan polikarbonattır. Geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya yeni başlıyoruz. 3D Armatürleri kişi özel olarak üretme teknolojisine sahibiz. Bu ürün şu anda İngiltere’de satışa sunuldu. Kullanıcılar internet üzerinden diledikleri armatürü tasarlayıp üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle üreterek adreslerine yollamalarına izin veren türünün ilk örneği olan online hizmetini kullanıcıların beğenisine sunduk.

IoT platformunuz Interact hakkında bilgi verir misiniz?
Interact IoT platformu, güvenli ve ölçeklenebilir, bağlantılı LED aydınlatmanızdan, entegre sensörlerden ve IoT cihazlarından, IoT’ye hazır bağlantılı bir aydınlatma sistemi aracılığıyla öngörüler alarak size sunan IoT platformumuz. Yeni operasyonel üretkenlikler sunmak, müşteriye avantaj ve hizmet sağlamak için son teknolojilerden, büyük veri işleme ve analitiklerinden, hem de makine öğreniminden faydalanmanızı sağlar. LED ışık noktaları, sensörler ve Interact IoT platformu arasında sağlanan iki yönlü veri paylaşımı, açık uçlu API desteğiyle aydınlatma yazılımı ve sistem mimarisi veri paylaşımını etkinleştir. Kullanıcı ve cihaz güvenliği, yetkilendirme yönetimi, verilerin toplanması, işlenmesi, yönetimi ve bu sayede geçmişe dayalı analizlerle ileriye dönük öngörüleri hazırlayabileceğiniz bir platform. Interact Office, Interact City, Interact Retail, Inreact Industry, Intract Landmark, Interact Sports, Interact Pro gibi farklı segmentlere yönelik hazırlanan Interact çözümlerimiz sayesinde aydınlatma sisteminizi uçtan uca yönetebildiğiniz güvenli en üst teknolojik altyapıyı sunmaktayız.

Normal ofis aydınlatma armatürlerini LiFi’ye uygun hale getiren ilk küresel aydınlatma şirketi oldunuz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?
LiFi bizi çok heyecanlandıran çözümlerimizden. Trulifi sistemi, geleneksel kablosuz teknolojinin sunduğunun çok daha ötesinde hızda, güvenli, iki yönlü bir kablosuz iletişim sağlamak için radyo dalgalarını (Wi-Fi, 4G/5G, Bluetooth vb.) kullanmak yerine ışık dalgalarından yararlanıyor. Böylelikle radyo spektrumundaki artan tıkanıklığın üstesinden gelen Trulifi, radyo frekanslarının iyi çalışmadığı, hiç çalışmadığı veya kullanımına izin verilmediği alanlarda bile son derece hızlı bir kullanım imkânı sunuyor. Trulifi, Philips armatürlerine eklenmiş veya uyarlanmış optik kablosuz alıcı-verici teknolojisini kullanıyor. Bu sayede kullanıcılar, ışık ve kablosuz bağlantı elde etmek için mevcut aydınlatma altyapılarını söküp değiştirmek zorunda kalmıyor.

Özdisan Elektronik ile olan iş birliğinizden bahseder misiniz? 

Özdisan Elektronik profesyonelliği, geniş dağıtım kanalı ve yıllardır süregelen başarılı operasyonlarıyla sektörün önde gelen ve fark yaratan komponent distribütörü. Özellikle teknolojik çözümler konusunda deneyimli ve alanında uzman kadrosuyla sektörün gelişimine ve büyümesine katkısı çok yüksek. Bu noktada Signify ve Özdisan olarak yetkinliklerimizi son kullanıcımıza en hızlı ve en doğru şekilde ulaştırabilmek, doğru çözüm desteğini sağlayabilmek ve bu alanda yeni projelerde fark yaratmak amacıyla 2021 itibariyle partnerlik sürecimizi başlattık. Bu noktada geniş bir yelpazedeki Philips markalı iç ve dış aydınlatma alanında LED sürücüler, LED modüller, LED acil durum aydınlatma kiti, UV-C lambalar, sensörler ve ilgili aksesuarlar ile bağlantılı aydınlatma komponentleri Özdisan Elektronik üzerinden tüm üreticilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir servis ve dağıtım altyapısıyla sunuluyor. Özdisan ekipleriyle başlattığımız ve düzenli gerçekleştireceğimiz eğitim programları ile yeni teknolojik çözümlerin sahaya en hızlı şekilde yansıması ve satış öncesi ve sonrasında uzman ekiplerin sağlayacağı desteği en üst seviyeye çıkarabilmeyi amaçlıyoruz. Bu, uzun zamandır sahada gördüğümüz bir ihtiyaç, bu noktada hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini her zaman olduğu gibi en üst seviyede tutmak ve müşterilerimizi teknolojik gelişmelere en hızlı şekilde adapte edebilmek öncelikli hedefimiz. Bu doğrultuda Özdisan ile başlattığımız partnerliğimiz çok önem taşımakta, birlikte sektörde kaliteli, hızlı ve müşteri memnuniyetini ön plana koyan çalışmalara imza atacağımıza inancımız tam.

“Kullanıcıların Yeni Teknolojilere Geçişini Hızlandırıyoruz.”

Uzayın Heyecan Verici Dünyasına Yolculuk