in ,

Led Verimliliği Her Geçen Gün Artıyor

LED teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Sektörün önde gelen firmalarından biri olan ve yenilikçi ürünleriyle farklılaşan Seoul Semiconductor Co Türkiye Müdürü Simge Ekinci Akın ile bir araya gelerek şirket faaliyetlerini ve sektörün gidişatını konuştuk.

ÖZDİSAN
Seoul Semiconductor Co
Türkiye Müdürü
Simge Ekinci Akın

Seoul Semiconductor Co hakkında bilgi alabilir miyiz?

1992 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de kurulan Seoul Semiconductor Co. Ltd. (SSC), 26 yıldır LED ve LED teknolojileri üzerine üretim yapıyor. Dünyanın en büyük 4 LED üreticisinden biri olan Seoul Semiconductor Co, yenilikçi ürünleri ile LED teknolojilerinde IEEE tarafından onaylanan dünyanın 1 numaralı patent lideri konumunda. Her yıl tüm gelirinin %10’unu AR-GE çaIışmalarına ayıran bir firma olarak, 2021 yılında dünyanın 1 numaralı LED üretim firması olmayı hedefliyoruz. 4 ülkede üretim yapan firmamızda, 6 AR-GE laboratuarı ve 40’tan fazla satış ofisi ile küresel çapta satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyoruz.

Ürün gruplarınız neler?

Firmamızın ana ürün gruplarını 4 segmentte toplayabiliriz;

● Aydınlatma
● TV backlight ve cep telefonu backlight & flaş
● Otomotiv
● UV

LED teknolojilerindeki gelişmelerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Son yıllarda gelişen LED teknolojileri ile LED verimlilikleri de her geçen gün artıyor, daha dar alanlardan daha yüksek verimlilikli ışık ve merkez alandaki kandela gücü seviyeleri önem kazanıyor. Hem mimari açıdan görselliği ön planda hem de elektriksel geri verimlilikleri yüksek LED’li ışık kaynakları dünyadaki oranını günden güne artırıyor. Özellikle son ayların en önemli konusu olan “Human Centric Lighting (HCL)” yani insan odaklı aydınlatma, insan biyolojisinin ritmini bozmamak için gün ışığı sıcaklığını değişen zaman dilimine göre takip etmenin insan sağlığı ve psikolojisi açısından büyük önem taşıdığını savunuyor. Bu anlamda, yenilik ve teknoloji öncüsü olan Seoul Semiconductor Co, insan odaklı aydınlatma ve insan sağlığını baz olarak “SUNLIKE” isimli teknolojiyi geliştirerek gün ışığı spektrumunu bire bir realize eden ve içerisinde mavi dalga boyunun minimize edildiği bir teknolojiyi bazı LED serilerine uyguluyor. LED’lerin dalga boyunun tamamen gün ışığını taklit ediyor olmasının ve içerisinde mavi dalga boyunun bulunmamasının insan sağlığı ve psikolojisine olumlu yönde etki ettiğini ve suni ışık kaynaklarının olumsuz etkilerinin görülmediğini birçok kurum, araştırma hastanesi, üniversite ve akademisyen bilimsel olarak açıklıyor. Işık kaynağı ve insan sağlığı arasındaki bu önemli parametre, Seoul Semiconductor Co’nun en önemli yenilikçi teknolojilerinden biri ve önümüzdeki yıllarda hızla diğer tüm LED kaynaklarına da uygulanacağı öngörülüyor.

Diğer bir yenilik ise tarım sektöründeki suni ışık kaynakları ile tarımcılık faaliyetlerinin artmasıdır. Güneş ışığındaki bitki büyümesine etki eden baskın dalga boyları, her bir LED’de ayrı ayrı üretiliyor, farklı bitkilerin taleplerine göre spesifik reçeteler ile bitkinin kısa sürede verimli ve sağlıklı büyüyerek kaliteli ve lezzeti arttırılmış mahsuller elde etmemizi sağlıyor. Bitki büyümesi için kullanılan mavi, kırmızı, derin kırmızı, beyaz gibi LED’lerin yanı sıra bir takım uygulamalarda UV LED kaynağı da bitkinin verimli ve kaliteli büyüyebilmesi için gerekiyor. Bu anlamda Seoul Semiconductor Co, portföyünde yer alan ilgili tam kapsamlı ürün gamı ile eksiksiz çözümler sunuyor.

“Işık kaynağı ve insan sağlığı arasındaki önemli parametre, Seoul Semiconductor Co’nun en önemli yenilikçi teknolojilerinden biri ve önümüzdeki yıllarda hızla diğer tüm LED kaynaklarına da uygulanacağı öngörülüyor.”

Otomotiv alanındaki çalışmalarınız neler?

Son yıllarda otomotiv alanındaki LED teknolojilerini de yakından takip ederek, teknoloji geliştiren Seoul Semiconductor Co, LED ürün grupları, küresel çaptaki tüm firmalar ile LED’li aydınlatma konusunda önemli yol aldı.

“Hem mimari açıdan görselliği ön planda hem de elektriksek geri verimlilikleri yüksek LED’li ışık kaynakları dünyadaki oranını günden güne artırıyor.”

Paketsiz LED portföyünün sağladığı avantajlar neler?

Seoul Semiconductor Co yeniliklerinden biri olan ve genel aydınlatma, otomotiv, TV aydınlatması alanlarında kullanılan “WICOP” yani chip bazındaki paketsiz LED portföyü ile çok daha kompakt ve verimli dizaynlar yapılabiliyor. Paketsiz LED’lerin en büyük avantajı, düşük termal direnç, uzun ömür ve geniş açılı ışık kaynakları olmasıdır. Diğer bir ürün grubu ise, sürücüsüz çözümler sunan, direkt 220V AC ile sürülebilen Acrich portföyüdür. Bu portföy grubu, pratik dizaynlar ve kısıtlı alanlarda kullanım kolaylığı sağlıyor.

Her güç seviyesinde ve farklı paket opsiyonlarıyla (Low Power, Mid Power, High Power, COB, WICOP, Sunlike, ACrich, Npola, RGB, UV) LED ürün portföyüne sahip Seoul Semiconductor Co, uzun yıllardır distribütörlüğünü yapan Özdisan Elektronik ile yakın bir partnerlik içinde hareket ederek, müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için çalışıyor.

“Güneş ışığındaki bitki büyümesine etki eden baskın dalga boyları her bir LED’de ayrı ayrı üretiliyor, farklı bitkilerin taleplerine göre spesifik reçeteler ile bitkinin kısa sürede verimli ve sağlıklı büyüyerek kaliteli ve lezzeti arttırılmış mahsuller elde etmemizi sağlıyor.”

Kullanıcılar ürünlerinize nasıl ulaşabilirler?

Tüm aydınlatma LED portföyüne,
www.seoulsemicon.com ve UV LED bilgilerine
www.seoulviosys.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Sensör Test Fuarı’nda Yeni Teknolojiler Sergilendi

Modern Elektroniğin Yapı Taşları: Transistörler