in ,

LCD Ekran Pazarı Her Geçen Gün Büyüyor

ÖZDİSAN ELEKTRONİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

LCD ekranlar, ilk ortaya çıktıkları günden bu yana yaygınlaşmayı hızla sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni özellikler eklenen LCD ekranlar yaşanan her gelişmeyle birlikte kendine yeni bir kullanım alanı buluyor. Yıllar önce düz ekran pazarı birkaç milyar dolarlık bir değere sahipken, bugün on milyarlarla ifade eden değerlere yükseldi ve pek çok firma panel üretimine başladı. Her gün yeni cihazların katılması ile talebin artış gösterdiği ekran sektörünün, 2022 yılında 169 milyar dolar değere ulaşacağı öngörülüyor. 37 yıllık deneyimiyle Türkiye’nin en büyük elektronik komponent tedarikçisi ve distribütörü Özdisan Elektronik de sektördeki büyümeyi görerek, dünyanın önde gelen TFT LCD panel & modül üreticilerinden Çinli SAT Group ile güçlerini birleştirdi.

Dünyanın en büyük üç ekran üreticisinden biri
Endüstriyel uygulamalar, tablet PC, mobil cihazlar, otomotiv, akıllı bina, tıbbi cihazlar, reklam panoları, video intercom ve door-phone uygulamaları, dokunmatik TFT LCD ürünleri ve diğer endüstriyel uygulamaları pazara sunan Çin merkezli SAT Group ile kurdukları ortaklık sonrası Özdisan, global oyuncular arasındaki yerini almış oldu. İleri teknoloji, hızlı ve kaliteli üretim anlayışına dayalı yatırımlar konusunda firmaya yön veren Özdisan, SATOZ adını alan şirketin 2016 yılı sonunda, Çin’de ve dünyada ilk üç içerisinde yer almasını sağladı.

2013 yılının ilk aylarında görüşmelerine başlanan ortaklık süreci, 20 milyon dolarlık bir yatırım maliyetiyle aynı yılın son çeyreğinde tamamlandı. Ortaklık öncesi 28 milyon dolar olan şirketin cirosu, 2016 sonunda 89 milyon dolara yükseldi. 2017 – 2018 boyunca yatırımlara devam edecek olan SATOZ, bu süreçte yenilik ve teknolojik gelişmelere destek amacıyla planlanan 12 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirmeye başladı. Şirketin 2017 yılı ciro hedefi ise 115 milyon dolar. DMY Grup sinerjisi ile şirketin, mantık yapısında önemli değişiklikler olmasının ardından, yatırımlar hızla hayata geçti ve karlılık 2 katına, ciro ise 3 katına çıktı. Firma, 2017 yılı sonunda da dokunmatik panel üretimine başlamayı planlıyor. Bu gelişmeyle birlikte SATOZ birçok uygulama için en önemli üretici konumuna gelecektir.

OLED Ekranlar Pazardaki Payını Genişletecek
LCD ekranların yanına ileriki dönemlerde OLED ekranlar gelecek ve teknolojik gelişmelerle OLED ürün pazarı her geçen gün büyüyecektir. Herhangi bir backlight ışığına ihtiyaç duymadan tamamen organik ışık kaynağı olarak görev yapan OLED ürünler, sadece ilgili noktadaki hücrede ışık ürettiği için uzun ömürlü olmakta ve enerji tasarrufunu en üst seviyede tutmaktadır.

OLED ürünlerde herhangi bir likit sıvı kullanılmadığı için ürünlerin çalışma sıcaklıkları 85 C’nin üstüne çıkabilmekte ve bu sayede otomotiv uygulamaları için en önemli gösterge ürünü olarak kullanılabilmektedir.

Özdisan Elektronik, Winstar firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak uzun yıllardır hizmet vermektedir. Winstar firması geliştirmiş olduğu OLED ürünler ile pazardaki en önemli oyunculardan biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Karakter ve grafik olarak üretilen OLED ekranlara Özdisan stoklarından kolayca ulaşabilir, yeni tasarımlarınızda enerji tasarruflu ürünler üretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rekabetin İlk Koşulu Güçlü Lojistik Altyapı

Soğutucu ile Verimlilik Artıyor