in ,

Kuzey Işıklarının Büyüsü

Kuzey ışıklarının olağanüstü görüntüsüyle dünyanın her yerinden turisti ağırlayan Lapland, adeta büyülü bir karlar ülkesi. Finlandiya sınırları içindeki Lapland (Laponya), etkileyici doğal güzellikleri görsel bir şov eşliğinde sunuyor.

Seyahat için oldukça keyif veren, son derece refah, güvenli, modern, yeşil ve temiz bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya; gür ormanları, şirin kasabaları, planlı kentleri, tasarım sanatı, ahşap sivil mimarisi ile görülmeye değer ender ülkelerden. İklimi oldukça serin olan kuzey ülkesi Finlandiya, teknolojisi en gelişmiş dünya ülkelerinden biri olma özelliği taşıyor. Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan, huskylerin ve kuzey ışıklarının vatanı olan Lapland ise benzeri görülmemiş bir görsel şölen yaşatıyor.

Kuzey ışıklarını seyretmenin tam zamanı

Adını şafak tanrıçası Aurora‘dan alan Aurora Borealis yani kuzey ışıkları, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey kutbuna yakın bir yerlerden izlendiğinde kuzey ışıkları, güney kutbuna yakın bölgelerde ise güney ışıkları olarak anılan bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için kutup aurorası veya kutup ışıkları olarak da biliniyor.

Kuzey ışıklarının görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatır.Bu doğa fenomenini Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekiyor. Kuzey Lapland bölgesinin Finlandiya kısmında bulunan ve kuzey ışıklarını keyifle seyre dalacağınız en ideal yer olan İglo Köyü, dokusuna has bir deneyim yaşatıyor. Her tarafı cam kaplı olan iglolarla, eksi 35 dereceyi bulan soğuğu hissetmeden, kuzey ışıklarının eşsiz manzarasına tanık olabilirsiniz.

Noel Baba’nın köyüne gizemli bir yolculuk

Üç doğa harikası olan Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın topraklarının birleşmesinden meydana gelen Lapland, her yıl aralık, ocak, şubat ve mart aylarında en çok ziyaret edilen bölgelerin başında geliyor. 5000 çeşit ren geyiği ile meşhur olan Lapland’i, geyikler eşliğinde yolculuk yaparak keşfetmek mümkün. Kızaklarla yapılan keyifli yolculukların en mistik durağı ise Noel Baba (Santa Claus) Köyü. Kuzey Kutup Çizgisi, Santa Claus Köyü’nün içindedir ve beyaz bir çizgi olarak boyanmıştır. Ziyaretçiler bu çizgiyi geçtiklerinde Kuzey Kutbu’na resmen ayak basmış olurlar. Masalsı dünyası ile sizi ailece içine çekecek Santa Claus Köyü’nde; pamuk karların, ren geyiklerinin, kızak köpeklerinin ve buzlu gölde balık tutma macerasının tadını çıkarırken anı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Laponya’da kendine özgü bir halk: Samiler

Lappi, Finlandiya’nin kuzeyinde yer alan ve Laponya olarak da bilinen gizemli bir bölge. Bölgede Finlandiya nüfusunun sadece %3’ü yaşıyor. Lappi’de yaşayan yerel halka Sami deniyor. Aslında tüm kuzey İskandinavya’daki yerli halk, Sami halkı olarak biliniyor. Samilerin, M.Ö. 98 yıllarında bu bölgede yaşadıklarına dair çeşitli bulgular var. Sami halkı geçimini balıkçılık ve ren geyiği yetiştiriciliğinden sağlıyor. Finlandiya’da yasal olarak ren geyiği yetiştiriciliği sadece Sami halkının yapabileceği bir iş kolu olarak belirlenmiş. Laponya’da ve Rusya’nın Kola Yarımada’sında yaşayan Samiler, kendilerine özgü kıyafetleri ve kulağa hoş gelen müzikleri ile ilgi çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Erdoğan Dağdelen’i Kaybettik

Apple’dan Air Power Sürprizi