in ,

Kullanıcı Alışkanlıkları E-Ticaret Trendlerini Şekillendiriyor

Kullanıcı
ALPER ERTORUN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK SATIN ALMA VE E-TİCARET MÜDÜRÜ

Gelişen teknoloji ve buna bağlı değişen kullanıcı alışkanlıkları e-ticarette yeni trendler ortaya çıkarıyor. Bahsettiğimiz bu trendlerin en başında ise mobil cihaz kullanımı geliyor. Yapılan istatistiklere göre, akıllı telefon kullanıcılarının günde ortalama 200 kez telefonlarına baktıkları, ancak şirketlerin sadece yüzde 14’ünün mobil cihazlara hitap ettikleri görülüyor.

Tüketicilerin internetten en büyük beklentisi ise hızlı ve olabildiğince pratik bir şekilde ürünlere ulaşabilmek. Ürünler hakkında en kısa zamanda bilgi sahibi olmanın aracı ise mobil cihazlar. Tüketiciler özellikle fiyat kontrolü için sürekli mobil cihazları kullanıyor ve ürün kontrolü ile satın alımın büyük kısmını mobil üzerinden gerçekleştiriyor. Dolayısıyla günümüzde mobil, artık seçenek olmaktan çıkarak, bir zorunluluk haline geldi. Mobil ödeme uygulamaları da son dönemde oldukça popülerleşmeye başladı. Temassız ödemenin kolaylığı akıllı telefon kullanıcıları tarafından deneyimlendikçe, mobil ödeme de gittikçe yaygınlaşıyor. Mobil ödeme alınabilen uygulamalar hem müşteri bağlılığını arttıracak hem de hedef kitlenin tüketim alışkanlıklarının takip edilmesini kolaylaştıracaktır.

Kullanıcı

E-TİCARETTE BAŞARILI OLMAK İÇİN UYGULANABILECEK ALTIN KURALLAR:

Site Güvenliği: Kullanıcılar için, online satış platformunun ve ödeme uygulamalarının güvenli olduğu algısı kuşkusuz en önemli kriterdir. Tüketiciler güvenli olduğunu düşündüğü bir mecradan alışveriş yapmaktan asla çekinmezler.

Hız: Kuşkusuz çağımızın en değerli ve yerine yenisini asla koyamayacağımız tek kavramı “hızdır”. Dolayısıyla yavaş işleyen bir yapı, geç yüklenen web sayfaları, zamanında teslim edilemeyen siparişler müşteri memnuniyetine ve dolayısıyla firmanın sanal dünyadaki başarısına gölge düşürür.

Ürün Çeşitliliği: “Hız” kavramına bağlı olarak, tüketicilerin ihtiyaçlarını farklı farklı platformlar yerine tek bir platformdan hızlı bir şekilde temin etmeleri memnuniyeti arttırıcı bir faktördür. Dolayısıyla ürün çeşitliliğiniz ne kadar fazla ise, satışlarınız o kadar artacaktır.

Reklam, Pazarlama ve Kampanyalar: Yüzbinlerce farklı ürünün yer aldığı, güvenli ve hızlı bir online satış platformunuzun olduğunu, fakat bu platformdan kimsenin haberdar olmadığını düşünün. Başarıyı yakalamak için platformunuzu sanal dünyada üst sıralara taşıyacak uygun reklamlar, tanıtımlar, kampanyalar yapmak büyük önem taşır.

Müşteri Merkezli Olmak: “Müşteri her zaman haklıdır” mottosu ticaretin en eski ve genel yaklaşımlarından bir tanesi. Tüketiciler kendilerini özel hissettikleri platformlardan sürekli alışveriş yaparlar. Unutulmaması gereken şudur, tek bir müşterinizi kaybettiğiniz anda, o müşteriyi kazanabilecek başka bir rakibiniz muhakkak vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Rigid- Flex PCB

ÖZDİSAN

Endüstriyel Tasarımların Vazgeçilmezi: TFT Ekranlar