in ,

Komponent Tedariğinde Süreler Uzuyor

Elektronik sektörü durdurulamaz bir yükselişte. Etrafımızdaki her ürün şekil değiştirmeye ve daha teknolojik bir hale evrilmeye başladı. Elektronik sektöründeki yükseliş komponentlere olan talebi de artırdı ve globaldeki mevcut stoklar ve üretim hacimleri talebin hızına yetişemez hale geldi. Elektronik komponent sektöründe ülkemizin önde gelen firmalarından biri olan Özdisan Elektronik’in Genel Müdür Yardımcı Gürkan Akçay ile bir araya gelerek sektörün gidişatını konuştuk. Akçay, komponente olan talebin durumunu değerlendirerek üretici firmalar için önerilerini paylaştı.

ÖZDİSAN
ÖZDISAN ELEKTRONIK
GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
GÜRKAN AKÇAY

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1973 yılında Sarıkamış’ta doğdum. 3 kardeşiz, evliyim ve 2 kızım var. İlkokul 3. sınıfa kadar Sarıkamış’ta okudum sonrasında İstanbul’a taşındık. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Üniversitede 2 yıl Kamu Yönetimi bölümünü okuduktan sonra hayatımın en önemli kararını verdim. Hayata erken atılmak için üniversiteyi bırakıp askere gittim. Askerden döndükten sonra 1995 yılında Özdisan’da çalışmaya başladım. 23 yıldır da Özdisan Elektronik’te çalışmaya devam ediyorum.

23 yıl çok uzun bir süre. Bir şirkette bu kadar uzun yıllardır çalışmanın hem kuruma hem de yöneticiye avantajları neler sizce?

En büyük avantajı şirket içi tüm işleyişlere daha hızlı hakim oluyor ve bunları kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca tüm tedarikçileri ve müşterileri tanıma imkanınız oluyor ve çok büyük tecrübe kazanıyorsunuz. Kurum açısından bakıldığında ise kazandığım tüm tecrübeleri yeni arkadaşlarımıza aktarmaya çalışıyorum. Bunu doğru bir şekilde başarabilirsem çok mutlu olacağım.

Genel Müdür Yardımcısı olmanızdan sonra iş süreçlerinizde neler değişti?

Görev ve sorumluluklarım daha çok arttı tabii ki. Birlikte çalıştığım departman sayısı çoğaldı. Şirketimizi ve departmanlarımızı daha verimli hale getirmek için sürekli iletişim halinde olup daha çok çalışmak zorundayız.

“Özdisan global pazarlardan pay almaya başladı ve hızla satışlarını yurt dışında da artırmaya devam ediyor.”

Satış ve pazarlama stratejileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

En önemli stratejimiz; yenilikleri, elektronik fuarlarını, tedarikçilerimizi ve teknolojiyi takip ederek yeni çıkan tüm komponentleri rakiplerimizden daha önce, hızlı ve ekonomik fiyatlarla tedarik edip yeni tasarımlar yapan müşterilerimize sunmak. Elektronik sektörü çok hızlı değiştiği ve geliştiği için biz de çok hızlı olmak zorundayız. Sadece satış ve pazarlama yaparak bu sektörde kalıcı olamayız. Aynı zamanda müşterilerimizin partneri olmak ve teknik destek sağlayarak onlara iyi hizmet vermek zorundayız.

Peki bu süreçler işlerken odağınızdaki öncelik nedir?

Elektronik sektöründe önemli işler ve projeler yapan ya da yürüten müşterilerimiz var. Onlarla çok yakın bir ilişki içerisindeyiz. Amacımız; elektronik projelerinde kullanılan tüm ürünleri tedarik etmek ve müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak aslında. Kaliteli ürünleri rekabetçi fiyatlarla sunmayı ve onlara avantaj sağlamayı odak noktamız olarak kabul ediyoruz. Türkiye’nin beyaz eşya ve televizyon sektöründeki önde gelen 2 firmasının onaylı tedarikçisiyiz.

“Amacımız; elektronik projelerinde kullanılan tüm ürünleri tedarik etmek ve müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak.”

Ozdisan.com’un satış ve pazarlamaya olan etkisi nedir?

Web sayfamız sadece komponent ürününün satışı için kullanılan bir site değil aslında. Teknik bilgiler, dahasheet’ler, ürün kodları, açıklamalar, alternatif ürünler, yeni ürünler, stok bilgileri ve ürün fiyatları gibi pek çok bilgiye sahip özel bir platforma dönüştü.

“Müşterilerimiz, ürününü satın aldıkları markadan daha çok Özdisan’a güveniyor.”

Ozdisan.com’u daha da iyileştirmek için sürekli olarak çalışan çok yetenekli bir ekibimiz var. Müşterilerimizin yorumlarını, taleplerini ve isteklerini sürekli takip ediyor ve içeriğimizi bu yönde geliştirmeye çalışıyoruz. Ozdisan.com’u kurmaktaki en büyük amacımız, Özdisan’ı tüm müşterilerimizin bilgisayarına taşımak ve özellikle AR-GE’cilere hızlı hizmet vermekti. Özellikle bu konuda oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Ama daha kat edecek çok yolumuz var, çok daha fazla çalışmalıyız.

Sektörde iyi bir pazarlama ve satış stratejisi için, marka kavramına nasıl bakıyorsunuz?

Marka kavramı benim için; kalite, güvenilirlik, süreklilik, hızlı tedarik ve kabul edilebilir fiyat demek. Özdisan Elektronik markası yurt içinde ve yurt dışında çok iyi biliniyor. Özellikle müşterilerimizde şu şekilde bir algı var; “Özdisan bir markayı satıyorsa bu marka güvenilirdir.” Aslında müşterilerimiz, ürününü satın aldıkları markadan daha çok Özdisan’a güveniyorlar. Bu nedenle Özdisan, Türkiye’de komponent söktörünün lider firması oldu. Lider olarak da kalmalı diye düşünüyorum. Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın motivasyonunu da çok önemsiyoruz. Ekibimize sürekli eğitimler veriyor, yurt içi ve yurt dışı önemli fuarlara ziyaretçi veya katılımcı olarak katılmalarını sağlıyoruz. Yine aynı şekilde yurt dışındaki tedarikçilerimizin toplantılarına düzenli olarak katılımlarını organize ediyoruz.

En aktif olduğunuz pazarlar hangileri? Yurt dışındaki satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Komponent

Yurt dışı için pazar arama faaliyetlerimiz sürekli devam ediyor. Bu yıl yine Almanya’daki Electronica Fuarı’na katılacağız. Ayrıca dünya çapındaki önemli fuarları ziyaret ediyoruz. Çin, Kanada, İtalya, Bulgaristan, Mısır, Almanya, İngiltere, Singapur, Hong Kong, Yunanistan ve Rusya gibi pek çok ülkeye komponent satıyoruz. Yunanistan’da Yunan bir satış mühendisimiz çalışıyor. Yunanistan’da devamlı müşteri ziyaretleri yapıyor, bizler de kendisine merkezimizden destek oluyoruz. Kısaca; Özdisan global pazarlardan pay almaya başladı ve hızla satışlarını yurt dışında da artırmaya devam ediyor. Sektördeki shortage sebebiyle satışlarımızın daha da artacağını düşünüyorum.

“Üretici firmaların uzun vadeli plan yapması gerekiyor, aksi takdirde komponent bulamama veya fiyat ve maliyet artışı gibi problemler yaşayabilirler. ”

Komponent

Elektronik sektörünün gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz peki? Sektörle ilgili öngörüleriniz neler?

Elektronik sektörü tüm dünyayla birlikte ülkemizde de büyüme gösteriyor. Her geçen gün elektronik hayatımızı daha çok yönlendiriyor. Bu nedenle sektörümüzün daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Özellikle otomotiv ve mobil telefon sektöründeki artışlar nedeniyle 2019 sonlarına kadar teslimat ve tedarik problemlerinin devam etmesi bekleniyor. Üretici firmaların uzun vadeli planlar yapması gerekiyor, aksi takdirde komponent bulamama veya fiyat ve maliyet artışı gibi problemler yaşayabilirler. Biz aylardır bulunduğumuz her platformda ve basın açıklamalarımızda bu konuya dikkat çektik.

Endüstri 4.0 bütün sektörlerin gündeminde. Ülkemizin Endüstri 4.0’a uyum sağlama sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk insanı teknolojiyi kullanmayı seviyor ve hızlı öğreniyor. Endüstri 4.0’a kolay uyum sağlayacağımızı düşünüyorum. Dijitalleşmeye uyum sağlayamayan firmalar maalesef geri kalmaya başlayacaklar.

Hangi ürünlerinize yurt dışından daha fazla ilgi var ve neden?

2018 yılı itibariyle entegreler, yarı iletkenler ve pasif malzemelere yurt dışından yoğun bir talep var. Bu talebin en temel sebebi komponent teslimatında yaşanan problemler. Bu ürünlerin dışında özellikle DMY Grup’a ait şirketlerimizden biri olan SATOZ’un TFT’lerini yaklaşık 3 yıldır düzenli olarak Avrupa’ya ihraç ediyoruz.

2018 yılı hedefleriniz neler?

Öncelikle satış hedefimiz olan 100 milyon USD’yi yakalamak istiyoruz. Bunun yanı sıra Özdisan.com’u daha da geliştirmek ve ürün çeşitliliğimizi artırmak en büyük amacımız.

Winstar Oled Ekranlar

Türkiye’nin Petrolü: Yazılım