in ,

“İstanbulspor, Türk Futbolu İçin Bir Mihenk Taşı”

1959 yılında kurulan İstanbulsporlular Derneği, eski sporcu, emektar ve yöneticilerini buluşturarak maddi ve manevi dayanışma sağlıyor. 300’e yakın üyesi bulunan dernek, İstanbulspor adına ortaya koyduğu faaliyetlerle son yıllarda dikkat çekiyor. Özdisan Elektronik Genel Müdürü olan İş İnsanı Mustafa Yurttaş’ın önderliğindeki İstanbulsporlular Derneği, mağdur ve sağlık sorunu olan tüm eski futbolcu ve yöneticilere desteklerini her zaman gösteriyor. İstanbulspor’da forma giymiş Türk futbolunun efsane futbolcuları Cemil Turan ve Alpaslan Eratlı adına bir belgesel hazırlığı içerisinde olduklarını ifade eden İstanbulsporlular Derneği Koordinatörü Aliye Toker ile derneğin yaptığı çalışmalar hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İstanbulsporlular Derneği hakkında bilgi verir misiniz? 

İstanbulsporlular Derneği’nin geçmişi 1913’lü yıllara kadar dayanıyor. 1959 yılında kurulan derneğimizin en önemli misyonu eski sporcu, emektar ve yöneticileri buluşturarak maddi ve manevi dayanışma sağlamak. Dernek üyeleri arasında sevgi ve saygı bağlarını devam ettirebilmek ve iletişimi artırmak için araştırmalar yapıyoruz. Derneğimizin yaklaşık 300 üyesi bulunuyor. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde camia olarak bir araya geliyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan önemli etkinliklerin duyurusunu yapıyoruz. İstanbulspor ve Türk futbolunun önemli isimleriyle ilgili haberleri paylaşıyoruz.

İstanbulspor camiasının sıkı sıkıya birbirine bağlı olduğunu biliyoruz. Sizce bu bağlılığın temellerini
ne oluşturuyor?

İstanbulspor, Türk futbolu için bir mihenk taşı. 1926 yılında kurulmuş ve ciddi badireler atlatmış bir kulüp. Buna rağmen her zaman ayağa kalkmayı başarmış. Bunun altında yatan sebep ise camianın birbirine bağlılığıdır. Aidiyet duygusu hiçbir kulüpte olmadığı kadar İstanbulspor Kulübü ve İstanbul Lisesi kökeninde bulunuyor. Yapılan etkinliklerde yurt dışı ve yurt içinden gelen misafirler bu bağlılığın en büyük göstergesi diye düşünüyorum. Böyle vefalı ve kıymetli camianın neferlerinden biri olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Mağdur veya sağlık sorunu olan Türk futbolunun önemli isimlerine dernek olarak yardım ediyorsunuz? Bu çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?
Sayın Başkanımız Mustafa Yurttaş’ın önderliğinde İstanbulsporlular Derneği olarak mağdur ve sağlık sorunu olan tüm eski futbolcu ve yöneticilerimizin her zaman yanındayız. Çoğu zaman sağlık sorunu için hastaneye gidecek eski yöneticimiz veya sporcumuzu özel araçlarla transfer ediyoruz. Vefat eden üyelerimizin eşi ve çocuklarına her türlü destek sağlıyoruz.

Yaşadığımız salgın olayı tüm hayatımızı etkiledi. Dernek olarak bu dönemde nasıl çalışmalar yaptınız?
Mart ayından itibaren gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada en çok konuşulan konu koronavirüs salgını. Pandemi nedeniyle neredeyse bütün alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kaldık. Pandemi öncesi periyodik olarak etkinlikler düzenliyor ve üyelerimizle yüz yüze görüşmeler gerçekleştiriyorduk. Maalesef pandemi sürecinde dernek üyelerimizle çok sık bir araya gelemedik. Ancak evden çıkamayan 65 yaş üstü üyelerimizle telefon ile iletişime geçtik. Pandemiyle ilgili sık sık kendilerini bilgilendirdik ve gerekli önlemleri almaları konusunda hassas davranmalarını rica ettik. Yeni yılın yöneticisinden taraftarına birbirimize kenetlendiğimiz güzellikler ve başarılar içerisinde geçmesini umuyorum.

Geçmişte birçok etkinlikte İstanbulspor camiasını bir araya getirdiniz. Bu etkinliklerin öneminden bahseder misiniz?

İstanbulspor kaliteli ve eğitimli insanların bulunduğu çok elit bir camiadır. Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran efsane futbolcular ve yöneticiler kazandırmış her zaman birlik ve beraberliğiyle de konuşulan bir kulüp olmuştur. Ülkemizin örnek camialarından biri olduğumuzu düşünüyorum. İstanbulspor’a emek vermiş efsane futbolcular ve yöneticilerle dönem dönem bir araya geliyoruz. Bir kolej takımı olan İstanbulspor, geçmişine sahip çıkarak geleceğine güvenle bakıyor. İstanbulspor tüm dernekleriyle ve İstanbul Erkek Lisesi’yle Türk sporunda nezaketin ve sportmenliğin örnek kulüplerinden biri olmayı başardı. Gösterdiğimiz bu birlikteliği, bayrağı devrettiğimiz genç kardeşlerimizde de görmek istiyoruz.

Yakın dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız etkinlik var mı? 

İstanbulspor’da forma giymiş Türk futbolunun efsane futbolcuları Cemil Turan ve Alpaslan Eratlı adına bir belgesel hazırladık. Pandemi sürecinden dolayı lansmanımızı bir süreliğine askıya aldık. Belgesel çekiminde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik de değerli desteklerini bize gösterdi. Belgeselden sağlayacağımız geliri, ihtiyaç sahibi eski futbolu ve yöneticilerimiz için harcayacağız. İstanbulspor’a ve sarı siyahlı camiaya yakışan ne varsa, elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyada Bir İlk “Whatsapp’tan Alışveriş “

Güzel Atlar Ülkesinde Sonbahar Rüzgarları ”Kapadokya”