in ,

İnterkom Sektöründe TFT Ekran İhtiyacının %50’sini Karşılıyoruz

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, hayatı kolaylaştıran buluşlar ve sistemler hızla hayatlarımıza entegre oluyor. Son yıllarda hayatlarımızın vazgeçilmez parçası haline gelen teknolojik yeniliklerden biri de dokunmatik ekranlar. 1970’li yıllardan bu yana kullanılan dokunmatik sistemler, özellikle son yıllarda popülaritesini iyiden iyiye artırarak hızla yaygınlaşmaya başladı. Eskiden sadece ATM’lerde ya da benzer cihazlarda rastlayabildiğimiz dokunmatik ekranlar artık neredeyse piyasaya çıkan tüm cep telefonlarında ya da benzer taşınabilir cihazlarda standart haline geldi. Günümüzde sağlık sektöründe kullanılan cihazlardan beyaz eşyalara kadar her alanda dokunmatik ekran kullanılıyor. Mikro işlemci ve mikro denetleyici sistemlerindeki gelişmeler, dokunmatik ekran vasıtasıyla kullanıcıyla daha görsel ve geniş yelpazede etkileşim imkanı sağlıyor. Dokunmatik ekran pazarının dünyadaki en büyük üç oyuncusundan biri olan SATOZ, teknoloji devlerine dokunmatik ekranlar üretiyor. Ekran pazarını ve sektörün genel durumunu konuşmak üzere SATOZ Genel Müdürü Sn. Mr. Sherong Yuan ile bir araya geldik. Mr. Yuan, dokunmatik ekranların geleceği ve SATOZ’un 2018 beklentileriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

SATOZ GENEL MÜDÜRÜ
MR. SHERONG YUAN

SATOZ’un tarihçesinden bahsedebilir misiniz? SATOZ bugünkü konumuna gelene kadar hangi aşamalardan geçti?

SATOZ 2003 yılında kuruldu. Şirketimizin bu 15 yıllık süreç içerisindeki gelişim aşamalarından kısaca bahsetmek isterim. SATOZ, 2003 yılında ilk olarak interkom sistemleri için CRT tüp üretimi yapmaya başladı. 2008 yılında ise renkli TFT ekran üretimi süreçlerimiz devreye girdi. Bunu izleyen yıllarda da kamera, PCBA ve touch panel üretimlerimiz başladı.

TFT ekran pazarındaki konumunuzdan ve firmanızın sektördeki öneminden bahsedebilir misiniz?

SATOZ, TFT ekran pazarının lider üreticilerinden biri olarak iyi bir itibara ve istikrara sahip. Firmamız ayrıca, Çin’in özel işletmeleri arasında en büyüklerden biri.

“Teknolojideki benzeri görülmemiş gelişmeler ve hayatlarımızdaki hızlı değişimlerin sonucunda interkom sektörünün ümit vadeden bir geleceği olduğunu düşünüyorum.”

SATOZ’un yıllık üretim kapasitesi, personel sayısı ve üretim tesisleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

SATOZ, 5 adet SMT üretim hattı, 6 adet cam kesme hattı, 10 adet FOG (flex on glass) hattı, 20 adet polarizer yapıştırma hattı ve 30 adet çeşitli birleştirme hatlarına sahip. 1.000’in üzerinde çalışan sayımızla aylık 2 milyon adet üretim kapasitemiz var.

Hangi ölçülerde TFT üretimi yapıyorsunuz, üretmeyi düşündüğünüz yeni ölçüler var mı?

Hali hazırda 3.5’’, 4.0’’, 4.3’’, 5.0’’, 6.2’’, 6.86’’, 6.95’’, 7.0’’, 8.0’’, 9.0’’, 10.1’’ ölçülerinde TFT üretimi yapıyoruz. Geliştirmeyi düşündüğümüz yeni ölçüler; 5.2’’, 5.5’’, 7.84’’, 9.35’’, 11.6’’, 12.2’’, 13.3’’, 14.1’’, 15.6’’

Hangi ürünlerinizin satışı daha yüksek?

4.3” ve 7” TFT’lerin satış adetleri diğer boyutların satış oranlarıyla kıyasladığımızda daha yüksek.

SATOZ hangi sektörler için TFT üretimi yapıyor? Bu sektörlerden hangisinin payı daha yüksek?

Bizim ürünlerimiz temel olarak tablet, güvenlik ve interkom sistemleri, araç navigasyonu, tüketici elektroniği ve her tür endüstriyel uygulamalarda kullanılıyor. Bunlardan en büyük payı olan sektör interkom. Dünyada interkom sektörünün ihtiyacının yüzde 50’sini SATOZ karşılıyor.

“Ürünlerimiz temel olarak tablet, güvenlik ve interkom sistemleri, araç navigasyonu, tüketici elektroniği ve her tür endüstriyel uygulamalarda kullanılıyor.”

Ürünleriniz hangi ülkelere satılıyor?

Çin iç pazarına sattığımız ürünlerin haricinde Güney Amerika, Kore, Tayvan, Hong Kong, Hindistan, İran, Türkiye, Fransa, İtalya ve İspanya’ya ürün satıyoruz.

İnterkom sektörünün geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Teknolojideki benzeri görülmemiş gelişmeler ve hayatlarımızdaki hızlı değişimlerin sonucunda interkom sektörünün ümit vadeden bir geleceği olduğunu düşünüyorum. İnterkom sektörü SATOZ’un gelecek planlarında da önemli yer tutuyor.

TFT ürünlerinin geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Hayatımızda yeni teknolojiler olacak mı?

TFT LCD teknolojisinin kullanıldığı uygulamaları hayatımızın birçok alanında görmek mümkün. Gördüğümüz üzere dünya temel display teknolojisinden insan – makine etkileşimli, akıllı tanıma ve yapay zekaya sahip teknolojilere doğru evriliyor. Mevcut geleneksel TFT teknolojisi yerini daha avantajlı olan OLED, AMOLED ve hatta Quantum ekran ve lazer ekran teknolojisine bırakma tehlikesi altında.

Active matrix OLED (AMOLED) teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce AMOLED TN ve IPS teknolojisinden daha popüler olacak mı?

Şu an AMOLED teknolojisi yükseliş aşamasında, akıllı ev uygulamalarından tutun, tablet ve smart TV’ye kadar birçok cihazda kullanım alanı genişleyecek. Esnek ekran teknolojinde ve dev ekranlarda da kullanılacak.

2018 yılı için hedefleriniz neler ve öncelikli olarak hedeflediğiniz sektör hangisi?

İç pazarda araç navigasyonu ve VDR pazarında payımızı genişletmek için elimizden geleni yapacağız. İhracatta da büyümek en büyük hedefimiz.

2018 yılı için büyüme hedefiniz nedir?

TFT teknolojisi günden güne pazar payını artırıyor. Sektörün en önemli aktörlerinden biri olan SATOZ için 2018 yılı büyüme yılı olacak. Bu zor piyasa koşulları altında SATOZ’un temel hedefi güçlü kalmak ve daha büyük pazarlar keşfetmektir.

“Dünya temel display teknolojisinden, insan – makine etkileşimli, akıllı tanıma ve yapay zekaya sahip teknolojilere doğru evriliyor.”

Tecrübeli bir iş adamı olarak sizce 2018 yılında ticaretin gidişatı nasıl olacak, bize ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Gelişmekte olan ülkelerin kapasitelerinin artması ile birlikte üreticiler arasındaki rekabet giderek şiddetleniyor. Öğrenme ve insan yetiştirme özellikle önemli. SATOZ çağ koşullarına uyum sağlamak için her zaman bir yol bulacaktır. Önümüzdeki süreçte büyük şirketler her zamankinden daha da büyük olacak, hayatta kalmanın tek yolu sürekli keşfetmek ve sürekli ilerlemektir.

Teknoloji Odaklı Girişimcilik Desteklenmeli

Şirketlerin Kendi Verileriyle İletişimde Kalabilmelerini Sağlıyoruz