in ,

Başarımızı Devam Eden İnovasyon Ve Yatırım Politikalarına Borçluyuz

Elektrolitik vida terminalleri, kapasitör içi snap, DC link film kapasitörleri, güç dönüştürücüler ve elektrolitik kapasitörler için alüminyum folyo gibi elektronik güç parçaları üretiminde ileri gelen firmalardan biri olan Kendeil’in Yönetim Kurulu Başkanı Angelo Bonini ile bir araya gelerek firmanın kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği süreci konuştuk. Bonini, sektörün genel durumunu değerlendirerek, geleceğe dair öngörülerinden bahsetti.

KENDEIL YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ANGELO BONİNİ

Kendeil ’in geçmişinden kısaca bahseder misiniz?

Kendeil, 1979 yılında alüminyum elektronik kapasitör üretimine başladı. Şirketin ana pazarı başlangıçta İtalya’ydı. Sonrasında dokuz yıllık bir çalışmanın ardından, satış geliştirme stratejilerimiz sayesinde uluslararası pazarda rekabet edebileceğimiz geniş bir satış ağı stratejisi uyguladık. Bu çalışmaların sonucunda, Avrupa ve Asya’da ciddi bir satış gelirine ulaşarak, marka bilinirliğimizi dünya çapında artırmış olduk.

2007 – 2008 yıllarına geldiğimizde, şirketi büyütme amacıyla yatırım ve satın almaları içeren orta ölçekli bir proje başlatmaya karar verdik. Bu doğrultuda 2008 yılında, elektronik kapasitörler için alüminyum folyo tedariki yapan Fransız firması Satma’yı satın aldık. 2010 yılına gelindiğindeyse İtalya Gallarate kentinde son teknolojiyle donatılmış bir üretim tesisi kurduk. 2012’de Kendeil Indfarad markası ortaya çıktı. Bir Hint firmasıyla, Kendeil için kendi ülkesinde elektrolitik kapasitör üretmesi adına anlaşma yaptık. Şirket, aynı yıl içinde kapasitör çeşitliliğine DC güç film kapasitörünü de ekleyerek İtalya’da yeni bir üretim tesisi kurdu. 2017 yılında, güç dönüştürücü üretimi yapan İtalyan firması Emiltrado Srl’yi satın aldık. 2018 yılına geldiğimizde Kendeil, Gallarate, Sasso Marconi, Goncelin ve Bangalore olmak üzere 3 ülkede 4 üretim tesisiyle 36’dan fazla ülkeye net satışı olan bir firma haline gelmişti.

Kendeil ürünleri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız Kendeil, elektrolitik vida terminalleri, kapasitör içi snap (16-600 volta kadar), DC link film kapasitörleri (600-5000 volt), güç dönüştürücüler ve elektrolitik kapasitörler için alüminyum folyo gibi elektronik güç parçaları üretiminde ileri gelen şirketlerden bir tanesi.

Ürünlerimiz gelişmiş ekipmanlarla entegreli olarak, ileri teknolojiler kullanılarak dikey üretim süreci ile üretiliyor. Aynı zamanda, uluslararası performans ve kalite strandartlarını karşılamak amacıyla düzenli olarak güncelleniyor.

Kendeil’in başarısının sırrı nedir?

Başarımızı devam eden inovasyon ve yatırım politikalarına borçluyuz. Bu stratejimiz şirkete yüksek kalitede ürün çeşitliliği ve müşterilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak teklifler sunma imkanı sağladı.

Global pazarda dağıtıcı ve müşteri sayınız nedir?

2018 yılı itibariyle Kendeil olarak 40 dağıtıcımız ve 500’den fazla müşterimiz var. ABB, GE, Schneider Electric, Legrand ve Electrolux gibi firmaların aktif tedarikçisiyiz.

Küresel pazardaki yeriniz ve rakipleriniz karşısındaki durumunuz ile ilgili ne söylersiniz?

Kendeil olarak, dünyanın önde gelen elektrolitik kapasitör üreticilerinden biriyiz, vidalı terminaller ve çıtalı tiplerin üretiminde Avrupa’nın ilk 3 firması içerisinde yer alıyoruz. Indfarad şirketi Hindistan’daki ortak kuruluşumuzdur. Ana rakiplerimizle karşılaştırmak gerekirse, 16vdc’den 5000vdc’ye kadar tüm uygulamaları kapsayabilen güç kapasitörleri (elektrolitik ve film kapasitör) dahil olmak üzere geniş ürün yelpazemizin yüzde 85’inin teslimatını 3 – 4 hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz.

Bu sonuca gerçekleştirdiğimiz devasa yatırımlar ve yenilikçi üretim hatları ile üretken kapasitemiz sayesinde ulaştık. Ek olarak kısa bir süre önce piyasaya “modüler elektrolitik kapasitör” olarak adlandırılan benzersiz bir ürün ekledik. Bu en yeni eklenti, 250 Arms’ın maksimum dalga akımı ile 500 Vdc’den 1200 Vdc’ye kadar olan K1M ve K2M Kendeil serilerimizde mevcut.

Sektörün şu anki durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

Son iki yılda sektör, özellikle güç, hibrid elektrikli araçlar gibi belirli segmentlerin büyümesine bağlı olarak önemli gelişmeler kaydetti. Kendeil olarak 2017’de yüzde 22 büyüme gösterdik. Bu sene, 2018’de yüzde 8 ile yüzde 10 arasında bir büyüme bekliyoruz. Uluslararası durumla ilgili olarak da ABD, Avrupa ve Çin arasındaki müzakerelerin gümrük vergisi üzerinde olumsuz etki yaratıp çalıştığımız pazarları kötü etkilemesi yönünde de endişelerimiz olduğunu söyleyebilirim.

Özdisan Elektronik ile iş birliğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Özdisan Elektronik, Kendeil için kilit bir partner konumunda. Uzun yıllardır aktif olarak süren, Kendeil’i Türkiye’de elektrolit kapasitör sektöründe en önemli oyunculardan biri haline getiren bu iş birliğine sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz. Özdisan, Türkiye pazarında çok derin bir bilgiye sahip ve ülkenin her tarafına uzanan satış ağı ile bize çok önemli avantaj sağlıyor.

Gelecek hedefleriniz neler?

Gelecek için hedefimiz; müşterilerimize her zaman daha eksiksiz ve yenilikçi güç parçaları sağlayarak, büyüme sürecimize hızlı bir şekilde devam etmek. Bu çerçevede, gelecekteki satın alma olasılıklarını dışarıda tutmuyorum. Bu olasılık; ürün yelpazesi ve yapısı açısından grubumuza kolayca entegre olabilecek şirketler bulmak gerçeğiyle sıkıca bağlantılıdır.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz yatırım planlarınız var mı?

Yatırım planı Kendeil stratejisi açısından kritik öneme sahip. 2018 yılında planımız; SMD montaj ve test kondansatör üretim kapasitemizi artırmak için yatırım yapmak ve modüler elektrolit kondansatör üretim hattımızı tamamlamaktır.

Gelecek için bu endüstri ile ilgili tahmin ve beklentileriniz nedir?

Günümüzde segment için önemli gelir yaratabilecek; yeni, önemli potansiyel pazarların olduğu meydan okuyucu ve zorlu bir dönemde yaşıyoruz. Pazardan kastım; sahip olunan teknolojiyi korumak için her zaman daha fazla elektronik komponente ihtiyaç duyan, özellikle elektronik araçlar ve genellikle bütün otomotiv pazarı. Kendeil için bu çekirdek segmenti dikkate alarak şunu söyleyebiliriz; biz eminiz ki bu segment istikrarlı bir oran ile büyümeye devam edecek. Yani biz gelecek için oldukça iyimseriz.

Motorola Polaroid
Fotoğraf Basan Yazıcı

TV Keyfinizi LG Büyük Ekrana Taşıyın