in ,

İkincil Komponent Pazarı

ÖZDİSAN
TAMER KAPLAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK GENEL MÜDÜRÜ

Tüm ticari faaliyetlerin nihai hedefi kar elde etmektir. Markalar reklam çalışmalarında önceliklerinin müşteri memnuniyeti olduğunu iddia etse de asıl öncelik her zaman şirket karıdır. Müşterinin memnuniyeti elbette önemlidir, ancak bu memnuniyetin getireceği satış artışı ve kar, markaların öncelikli olarak gözettiği noktadır.

Memnuniyetin getireceği satış öncelikli amaç olsa da memnun edilmeyen müşterinin alıcı olmaya devam etmeyeceği de ortadadır. Müşteri memnuniyeti bu noktada önem arz etmektedir.

ÖZDİSAN

Elde edilecek karın ise makul bir sınırı yoktur. 1 liraya mal edilen bir ürün, 10 liraya alıcı bulabiliyorsa yapılan dokuz misli kar, legaldir. Elektronik komponent üreticisi yüksek teknoloji firmalarının da nihai hedefi kar yapmaktır. Bu nedenle ürettikleri ve sahibi oldukları ürünleri mümkün olan en yüksek karla satmak isterler. Aynı ürünü distribütörleri üzerinden, farklı kullanıcılara belli kriterler uygulayarak farklı fiyatlardan satmaya çalışırlar.

İşte tam da bu nedenle bu ürünlerde ikincil bir piyasa oluşuyor. Birileri düşük karla satılan malların bir kısmını satın alarak, daha yüksek fiyatlara satışını gerçekleştirir ve ikincil bir piyasa oluşmasına neden olur.

İkincil piyasaya ürün girişi ise ana olarak iki kaynaktan gerçekleşiyor; distribütörlerin paravan firmaları ve çok adetli kullandığı için düşük fiyatla alım yapabilen büyük kullanıcılar. Fakat büyük kullanıcılar bu ticaretin genellikle aktif olarak içinde yer almıyorlar. Onlardan gelen ürün arzını yine distribütörler koordine ediyor.

Distribütörler ise, bu ikincil piyasa satışlarını doğrudan yapamıyorlar. Ürünleri kurdukları paravan firmalar üzerinden brokerlara veya ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Ayrıca, ürünün yüksek karla satış potansiyeli nedeniyle kopya ve sahte ürün piyasası da oluşuyor. Çünkü ürünün orijinal üreticisi ve patent sahibi maliyetlerinin çok üstünde fiyatla satış yapmayı sürdürdükçe, birileri ürünün kopyasını yapıp markasız veya markayı da kopyalayarak ürünü piyasaya sürüyor. Bu ürünler ya doğrudan ya da brokerler üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

ÖZDİSAN

“Ürünün yüksek karla satış potansiyeli nedeniyle kopya ve sahte ürün piyasası da oluşuyor.”

İkincil ürün pazarı oluşmasının ana nedenine değenecek olursak karşımıza, patent sahibi orijinal üreticilerin yüksek kar yapma çabaları çıkacaktır. Hiçbir firma hangi distribütörün ürünlerini sattığını açıkça belirtmediği için hangi firmanın broker, hangi firmanın distribütörün yan firması olduğunu kestirmek ilk anda mümkün olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gelişen Teknolojiler HDI PCB’lerin Önemini Artırıyor

özdisan

Önlenmesi Mümkün Olan En Önemli Kayıp: Enerji