in ,

Gelişen Teknolojiler HDI PCB’lerin Önemini Artırıyor

ÖZDİSAN
SİNAN YÜKSEL
ÖZDİSAN ELEKTRONİK ELEKTRONİK KART SORUMLUSU

Yüksek yoğunluklu bağlantı devre kartları (HDI), geleneksel PCB’lere göre birim başına daha yüksek bir hat yoğunluğuna sahip olan baskılı devre kartları olarak tanımlanabilir. HDI PCB’ler; mikrovialar, kör vialar, gömülü vialar, diğer mikrovia teknikleri gibi yapıların herhangi birine veya hepsine sahiptirler.


Sürekli olarak daha küçük ve daha hızlı ürünler talep edildiği için, PCB teknolojisi, kendi teknolojisini değiştirerek sürekli geliştirmektedir. HDI ürünleri ise daha karmaşık, daha küçük vialar, padler, bakır yollar ve boşluklara sahiptir. Bir üründe birkaç PCB kullanmak yerine, bir HDI PCB kullanarak aynı işlevselliğe ulaşılabilir.

ÖZDİSAN
ÖZDİSAN


Mikrovialar, HDI kartlarının boyut ve yeteneklerinde büyük rol oynuyor. Daha küçük vialar birbirleri ile çok daha yakın yerleştirilip tasarımcıya komponentler için ek yer sağlayabiliyor. Ayrıca mikrovialar normal vialara oranla daha küçük ve daha yüksek güvenilirliğe sahiptir.


Yarı iletken ve elektronik piyasasında daha küçük ve daha işlevli ürünler gerektiğinden HDI tasarımlar, mühendislerin taleplerine karşılık verebiliyor. Elektronikte aygıtlar arasındaki mesafeleri, yol boşluklarını

kısaltabilmek ve çok sayıda yarı iletken yerleştirebilmek daha verimli performanslar sağlıyor. Karmaşık HDI PCB’ler daha iyi elektriksel performans ve daha düşük güç tüketimini sağlıyor. Bağlantılar arasındaki mesafeleri kısaltarak, daha düşük güç tüketimi nedeniyle sinyal bütünlüğünü geliştiriyor. Geleneksel PCB’lere kıyasla performans artışı, istikrarlı voltaj, daha düşük RFI / EMI ve daha yakın toprak bağlantısı ve dağıtılmış kapasitans değeri içeriyor.


HDI PCB’nin Faydaları HDI PCB’ler küçük, karmaşık ve elektriksel performansa sahiptir. HDI PCB’leri kullanmanın sağladığı avantajlardan bahsedecek olursak;

HDI PCB

Maliyet Avantajı

Düzgün planlandığında, standart PCB’lere kıyasla daha az sayıda kullanıldıkları için toplam maliyetler düşer.

Pazarlama süresinin hızlandırılması

Bileşenlerin, kabloların kolay yerleştirilmesi ve elektriksel performansından ötürü, HDI PCB’ler için tasarım ve test işlemi daha kısa bir zaman alır. Bu tasarım verimliliği, ürünün pazarlama süresini uzatır.

Daha iyi güvenilirlik

Microvialar, daha iyi materyallerin kullanılması ve daha küçük bir en boy oranına sahip olması nedeniyle daha güvenilirdir. Mikrovialar daha güvenilir olduğundan, HDI PCB’ ler daha iyi malzemeler ve parçalarla daha iyi performans gösterirler.

“Bir üründe birkaç PCB kullanmak yerine, bir HDI PCB kullanarak aynı işlevselliğe ulaşılabiliyor”

HDI PCB

HDI PCB’nin Zorlukları

HDI’ler küçük cihazlarda uygulandığında son derece yararlı olmasına rağmen, elektronik ürünün ihtiyaçlarının farkında olunmalıdır. HDI kartınızı tasarlamadan önce bazı bilgiler edinilmelidir. İmalat ve montaj atölyesi ile tasarım önceden görüşülmeli ve yetenekleri dahilinde olup olmadığı kontrol edilmelidir.


Tasarım ve imalat sürecini dikkatli planlamak ve göz atmak, sonuçta tam olarak neye ihtiyaç duyduğunuzu garanti altına almak için çok önemlidir. Bu sebeple hangi bileşenlere ihtiyaç duyulacağının bilinmemesi ve yapılması gerekenlerin eksik olması tasarım sürecini yavaşlatır. Yapılmış tasarım ve parçaları sonradan değiştirmek de oldukça zor olacaktır. Hali hazırda tamamlanmış donanımda sürekli değişiklikler yapmak, ilk seferde düzgün bir şekilde planlanmış bir tasarımdan daha pahalıya mal oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

LED Teknolojilerinin Kullanım Alanları Genişliyor

ÖZDİSAN

İkincil Komponent Pazarı