in ,

Güç Elektroniği Sahasının Özel Tasarımcısıyız

44 yıllık bilgi birikimini yeni teknolojilerle birleştirerek hızla büyüyen EPC Enerji, birçok farklı sektöre özel çözümler sunuyor. Dünyaca ünlü bir güç elektroniği firması olma hedeflerine emin adımlarla ilerleyen EPC Enerji, AR-GE çalışmalarına da büyük önem veriyor ve bütçesinin yüzde 10’unu bu yöndeki çalışmalara harcıyor. Aynı zamanda firma, ürettiği doğrultucular, eviricileri, STS’ler ve KGK’ları yaklaşık 40’ın üzerindeki ülkeye gönderiyor. Müşterinin isteklerine uygun olarak üretim yaptıklarını ifade eden EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Sözmen ile birlikte firmanın faaliyetlerini konuştuk.

EPC ENERJİ VE GÜÇ DÖNÜŞÜM
SİSTEMLERİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ERTUĞRUL SÖZMEN

Kendinizden biraz bahsetmek ister misiniz?

1974 yılının Ekim ayında İTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde okurken hesap makinesi tamiriyle sektörde işe başladım. Yerimiz Sirkeci’de bir hanın içinde 30 m2’lik bir odaydı. Hesap makinesi tamiri ile uğraşırken o yıllarda elektrik kesintisinin çok fazla olması ve bu sebeple telex ile yurt dışı yazışmalar için ortaya çıkan KGK ihtiyacını gördük. İlk yaptığımız işler, KGK 150VA gücünde transistörlü, basit tristörlü akü şarjörü olan sistemlerdi. Müşteri talepleri hızla artmaya başladı. Mesela Deniz Yolları, telsizler için SMPS güç kaynağı istemişti, yapıp teslim ettik. İşlerin hızla büyümesi üzerine Tünel’de 6. katta 200-250 m2’lik başka bir yere taşındık. 1977 yılında da EKA A.Ş.’yi kurduk. EKA A.Ş.; güç ve endüstriyel elektronik alanında faaliyetini yoğunlaştırdı. 1979 yılında yurt dışında 2 milyon dolarlık ihracat işi aldık. 40 kva’lık yüksek frekanslı inverterlerdi. Türkiye’de bu işi yapabilen başka firma yoktu. 1980 yılında Anadolu Sigorta’ya ilk yerli 3 fazlı KGK’yı yapıp, teslim ettik. Kısaca 1980’li yıllarda sektörün yerli tek oyuncusuyduk.

Daha sonra Emerson’la iş birliğine gittik. İlk kişisel, ev tipi bilgisayarı getirdik, 400Hz frekans konverterini hava kuvvetlerinin radarları için yaptık. 1990 yılının başlarında ilk IGBT doğrultuculu çift yönlü konvertörü yaptık. O sırada UPS sektöründe bunu yapan 1 veya 2 firma vardı. 2005 yılında EKA’dan ayrılıp EPC Enerji’yi kurduk.

EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

EPC Enerji’yi kurarken şirket adını bilinçli olarak yabancı isim koyduk. Çünkü hedefimizin, yurt dışına açılmak ve ihracat olduğunu biliyorduk. Ayrıca daima sektördeki büyük oyunculara ürün üretmeyi hedefledik. EKA’daki deneyimlerim, endüstriyel tip KGK, doğrultucu gibi ürünlerde pazarın olduğunu ve katma değerin yüksek olduğunu biliyordum. Hedefimiz bu ürünleri en iyi şekilde üretip pazara sunmaktı. Bu tür ürünler yüksek bilgi birikimi, kalite ve çok iyi bir hizmet anlayışı gerektiriyor. AR-GE’den Sorumlu ortağım Ozan Bey’in DSP ile yaptığı ürünler ve bu ürünleri yapmak için kurgulanan modüler yapı, EPC’yi rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisidir Ayrıca oluşturduğu proje izlenebilirlik sistemi ve tüm yapılan ürünlerin fotoğraflanarak kayıt altına alınması da önemli bir avantaj sağlamakta. Kurulduğumuz günden bu yana EPC Enerji kaliteden, hizmet anlayışından ve müşteri memnuniyetinden asla ödün vermedi. Her koşulda müşteriyi velinimetimiz olarak gördük. Şirket ve ürün sertifikalarına çok önem vererek, müşterilerimizin varolan güvenini pekiştirdik. Müşteri memnuniyeti kavramı, şirketin tüm çalışanları tarafından içselleştirildi.

Hangi sektörlere yönelik ürün ve çözümler üretiyorsunuz?

EPC Enerji ağırlıklı olarak; elektrik enerji üretim tesisleri, dağıtım istasyonları, yağ ve gaz sektörünün ihtiyaç duyduğu yüksel kaliteli ve uzun ömürlü, 25-30 yıl gibi, yedek parça temini zorunluluğu olan sektörlere ürün üretiyoruz. Her ürün farklı özelliklere sahip olabiliyor, bunun için de projeyi okuyup, yorumlayan gerekli bilgi ve deneyime sahip mühendislere sahibiz. Basitçe açıklarsak, EPC Enerji; güç elektroniği sahasında özel tasarımcıdır. Müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak “EPC’nin ürettiği ürünlerdeki en önemli özellik, 6-7 ana kartın tüm ürünlerde kullanılmasıdır.” üretim yapar. Bu da güç elektroniği sahasında faaliyet gösteren diğer firmalardan bizi ayıran en önemli özelliğidir. Ürettiğimiz ürünlerin gerek tasarımı, gerekse malzemeleri ile 1. sınıf olması gerekiyor, çünkü çalıştığımız, hizmet verdiğimiz sektörler hata kabul etmiyor. Bu felsefenin devamı olarak da dünyada ilk modüler KGK’yı çıkaran ve enerji sektörünün en önemli oyuncusu, asırlık bir kuruluş olan ABB Elektrik’in ürettiği KGK’ların satış ve servis hizmetlerini üstlendik. Ağırlıklı olarak Türkiye’de satış yapıyorken, yurt dışından bu ürünlere talep olduğunda da aynı şekilde satış, servis hizmeti sağlıyoruz.

Ürünlerinizin ihracatını gerçekleştiriyor musunuz? Hangi ülkelere çok ürün gönderimi yapıyorsunuz? Hedeflediğiniz pazarlar var mı?

EPC olarak 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Ağırlıklı olarak ürettiğimiz doğrultucular, eviriciler; STS’ler ve KGK’ları sayabiliriz. Müşteri istekleri burada öncelik oluyor.

Ulusal ve uluslararası arenadaki rakiplerinizden EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri’ni farklı kılan nedir?

EPC’nin ürettiği ürünlerdeki en önemli özellik, 6-7 ana kartın tüm ürünlerde kullanılmasıdır. Farklı ürünler için ek bir iki kart kullanılarak yeni ürün ortaya çıkartabiliyoruz. Bu hem bize hem de kullanıcıya büyük rahatlık ve avantaj sağlıyor. Kullanıcı, birkaç çeşit ürün aldığında, sadece ortak kartlardan bir set alarak stok ve bakım maliyetleri aşağıya düşüyor. Acil durumda ortak kartların getirdiği avantajı müşterimize açıkladığımızda, tercihlerinde biz öncelikli oluyoruz. Bilgi birikimi, müşteriye hızlı dönüş, sorduğu sorulara doğru cevap vermek ve olmazsa olmaz servis bilgi ve becerilerimiz de diğer önemli farklılıklarımızdan. Bizim kalitemizdeki ürünleri yurt dışından almak istediğinizde fiyatlarımızın en az 2 olup 5 misline kadar rakamlar ödemek gerekiyor.

Yeni yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yeni yılda transformatör üretimi ve tasarım merkezi olmak için yatırım yapmayı planladık. Bu yatırımların yanında yeni AR-GE projeleri üzerinde de çalışmalar yapıyoruz.

EPC Enerji ve Güç Dönüşüm Sistemleri ve sektörün 2020 yılından beklentileri neler?

2020 zorlu bir yıl olacak gibi görünüyor olsa da biz koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Bu dönemde yurt dışı müşteri ağımızı daha da genişletmeye odaklandık. Yeni pazarlara gireceğiz.

DMY ile yaptığınız ortaklık ilgili neler söylemek istersiniz?

DMY’nin temeli elektronik sektörü olduğundan bu ortaklık bizim için doğru ve verimli bir işbirliği. İş birliğimiz için “birlikten kuvvet doğar” ifadesinin güzel bir örneği diyebilirim. Bu ailenin bir üyesi olmak gücümüze güç katıyor.

AR-GE çalışmaları yapıyor musunuz?

Aslında EPC’nin yaptığı her ürün bir AR-GE sonucudur. Resmi olarak bu güne kadar 2 Tubitak projesi yaptık. Önümüzdeki sene yeni Tubitak projesi yapmak için planlama yapıyoruz. Tasarım merkezi projesini de gerçekleştirdikten sonra bu faaliyetlerimiz daha belirgin hale gelecek.

Müşterilerinize yönelik destekler nelerdir? Satış sonrası da hizmetleriniz devam ediyor mu?

EPC’nin en az kalite kadar önem verdiği bir diğer konu da servis hizmetidir. Hele bizim sektörde servis ve bakım hizmeti gerçekten çok çok önemli. Enerji sektöründe bir enerji üretim santralinin sizin ürünleriniz nedeniyle 1-2 saat durduğunu düşünün, bu iş kaybının maliyetini hesapladığınızda kaybın büyüklüğü inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Bu nedenle kesintisiz (7-24) ve en iyi hizmeti vermek zorundayız. Yurt dışına bayilik verirken de en önemli koşulumuz; doğru ve kaliteli hizmet verme prensip ve kabiliyeti sahip olma kriteri taahhüdü. Doğru ve kaliteli hizmet alınamayan bir ürün aldığınızda, malumunuz paranızı sokağa atıyorsunuz demektir. Bu sebeple bakım ve servis hizmetimiz ürünlerimizin kalitesiyle örtüşür.

ESD Koruması

ÖZDİSAN

Yeni Sanayi Devrimi 3 Boyutlu Yazıcılar