in ,

Giyilebilir Cihazlar Kullanım Alanını Genişletiyor

Teknolojinin gelişimi, yenilikçi ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayarak hayatımıza birçok farklı makinenin dahil olmasını sağladı. Küçülen elektronik devreler sayesinde, günlük hayatta kullanılan kıyafet ve malzemeler artık ufak tefek eklemelerle akıllı hale getirilip kullanılabiliyor. Bu sayede saat, ayakkabı, gözlük, kıyafet gibi birçok ürün, bildiğimiz özelliklerinden daha fazlasına sahip hale geliyor. Örnek olarak saatlerin günümüzde yalnızca zamanı gösteren cihazlar olmaktan çıkarak rutinimizi takip eden ve iletişim sağlayan makineler haline gelmiş olmasını gösterebiliriz. Tüketiciler, yaşamlarını kolaylaştırdığı ve kullanım kolaylığına sahip oldukları için giyilebilir teknolojilere yoğun bir ilgi gösterirken, işletmeler ise; büyük bir pazara hitap ettiği için giyilebilir teknolojileri iştahla karşılanıyor ve bu alanda ürün geliştirmek için birbiriyle yarışıyor.

Birkaç farklı kategori altında toplanan giyilebilir cihazlar, birbirinden farklı amaçlarla kullanılıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri vücuda göre kategorilerine ayrıldığında; baş, göz, kol, bacak- ayak, kulak, gövde, bilek ve diğer ürünler olarak incelenebiliyor.

Günümüzde kişilerin sağlık konusunda daha bilinçli olmaları giyilebilir teknolojilerin sağlık alanındaki kullanımını artırıyor. Şeker hastalığından kronik ağrılara kadar pek çok hastalığa çeşitli çözümler sunan bu akıllı giyilebilir teknolojiler pazarının, ilerleyen süreç içerisinde daha da büyüyeceği öngörülüyor. Google tarafından geliştirilen akıllı lensler, şeker hastaları tarafından kullanılarak anlık glukoz seviyesini ölçebiliyor. Kronik ağrı problemi yaşayan kişiler için geliştirilen başka bir ürünse duyusal sinirleri uyararak ağrı kesici ilaç kullanımını büyük oranda azaltıyor. Bunların dışında farklı sağlık problemleri için geliştirilen akıllı cihazlar kişilerin hayatını kolaylaştırarak sürekli hastaneye gitme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Giyilebilir cihazlar, sağlık dışında askeri alanda, sporda, finansta ve eğitimde de yoğun bir kullanım alanı buluyor. Teknolojinin gelişimine paralel olarak her geçen gün daha fazla giyilebilir cihaz hayatımıza dahil olacak gibi görünüyor.

Giyilebilir teknolojilerin geleceği

Henüz yeni yeni hayatımıza dahil olmaya başlayan giyilebilir teknolojiler, çok büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Kullanıcı alışkanlıklarında değişiklik yaratacak ve zaman zaman hayati görevler üstlenecek olan giyilebilir teknolojilerin fayda sağlaması beklenen alanlardan bahsedecek olursak:
Gelecekte, hastalar ilaçlarını takip etmekle uğraşmayacak ilacın yüklendiği cihazlar, gereken zamanlarda doğru dozu vücuda otomatik olarak enjekte edebilecek. Sürücüler, dikkatlerini yoldan ayırmadan telefonla gerçekleştirdikleri işlemi akıllı saatleri ya da akıllı gözlükleri sayesinde gerçekleştirebilecekler. Böylelikle akıllı telefon kullanımı nedeniyle yaşanan kazaların önüne geçilebilecek. Güvenlik tedbiri olarak kullanılan göz tarama ve parmak izi yöntemlerinin yerini de yakın bir gelecekte kalp ritmi ölçümünün alacağı yine teknoloji üreticileri arasında konuşulan konulardan yalnızca biri. Böylelikle kapılardan kalp ritmimiz sayesinde geçiş yapabileceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Verimlilik Artışında Formül ; 6 Sigma Lean

ÖZDİSAN

Düşünen Ve Tahmin Eden Makineler