in ,

Gerber Programları ve Yetenekleri

ÖZDİSAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
PCB ELEKTRONİK KART SORUMLUSU
ARİF YILMAZ

Gerber, PCB katmanlarının grafik formatında dosyalanmasıdır. PCB üretime geçiş basaklarından biri olan PCB tasarımının layout çiziminin, gerber formatına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu işlemi tasarım programlarının (Altium, Proteus, Eagle, Diptrace, Pads, Kicad, Orcad…vb) şematik çizimi üzerinden veya direkt baskı devre çizimi hazırlayarak gerber formatına ihraç edilebilir. Tasarımcı toleransları ile fabrikasyon limitlerini karşılaştırarak üretim uyumluluğunu kontrol eden, gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayan ve üretim filmlerinin baskısını almada yardımcı olan tasarım ve çizim programı haricinde cam programlarına ihtiyaç duyulur. Bu programlardan bazıları; CAM350, UcamX, Genesis, Fab3000, Gerbtool, Camtastic ve ViewMate programlarıdır.

Cam350, piyasada en köklü programlardan biridir. Bu tür programlar zaman kazandırarak kaliteli bir üretimi sağlamak için PCB tasarım bilgilerinizi modifiye, optimize ve analiz eden üstün bir fonksiyonlar bütünüdür. Gerber düzenleme programında temel olarak neler yapıldığından bahsedelim.

Formatlara Çok Yönlü İmport ve Export Tasarım datası, OBB++, IPC2581, Gerber, DXF, Excellon ve HPGL gibi endüstri standart formatlarına import veya export edilebilir.

NC Drill Düzenleme

Drill ve slotların istenilen boyutta değişiklik yapılabilir ve yeni eklenecek deliklerin drill tablosuna kolaylıkla eklenmesine müsaade eder.

CAM Düzenleme

Herhangi bir elementi kes, kopyala, yapıştır, taşı, döndür, aynalama ve trim gibi standart modifiye özellikleri mevcuttur. Flash, çizim, hat, poligon ve diğer başka tasarım elementleri eklemeyi sağlar. Katmanlar kolaylıkla silinebilir ve yeni katmanlar oluşturulabilir. Referans göstergelerini, yazı, via ya da pad niteliklerini, dcode, yazı stili veya tarzını değiştirilebilir. Bunlar tasarım bilginizi düzenlemenizi sağlayan özelliklerin sadece bir örneğidir.

PCB Panel Tasarımı

Panel tasarım özelliklerini kullanarak istenilen şekilde PCB panellenir. İstenen yere çıta ve stamp hole (tutunma delikleri) eklenebilir. Panelleme manuel yapıldığı gibi otomatik panel sihirbazını seçilerek temel değerleri girilmesiyle en az malzeme kaybını içeren panel dağılımı otomatik hazır edebilirsiniz. Tasarım birleştirme özelliklerini kullanarak farklı PCB’lerden imgeler içeren özel panellerini üretebilirsiniz. Panel için özel çerçeve tasarımı oluşturmak amacıyla CNC noktalarını belirlemek için mill izi ve mill tabı ekleyebilirsiniz. Bitmiş panel tasarımını Gerber, DXF, Mill ve Drill, IPC2581 veya ODB++ olarak yine export edebilirsiniz.

Tasarım Analizi

Tasarım Analizini kullanarak katman sayısı, kart boyutu ve drill, via teknolojisi gibi PCB özelliklerini PCB üreticilerinin istidatına göre ilişkilendirilebilir. Tasarımların fazla maliyet veya gecikmelere yol açmadan üretilmelerinde sorumluluk alır. Üretilecek PCB’nin maliyet ve teslim öngörüsü için PCB üreticisine tasarım analizi raporunu gönderir. Raporu göz önünde bulundurup beraber çalışarak PCB üreticileri maliyeti ve üretim süresini azaltacak tasarım değişiklikleri önerebilirler.

Görüntüleme, Sorgulama, Ölçme ve Raporlama

Tasarım görüntünüzü katmanlara, dcodelara, netlere, komponentlere, drill veya mille göre filtrelenebilir. Boyut, şekil, alan, dcode, tasarım alanı, drill aracı ve diğerlerine göre herhangi bir elementi sorgulayıp spesifik detayları edinebilirsiniz. Noktadan noktaya veya objeden objeye ölçüm alabilme yeteneğine sahiptir. Dcodelar, malzeme listesi, netlist bilgisiyle alakalı raporlamaya imkan verir.

Data Çevirimi ve Optimizasyon

Flash, pad, poligon, hat, text çizimleri flashlara çizilmiş poligonları da rasterize poligonlara dönüştürebilirsiniz. İzole, tekrar eden padleri veya bakır kaplı padleri silerek tasarımınızı optimize edebilir. Ayrıca silkscreen mürekkebini padlerden uzaklaştırabilirsiniz.

Flying Probe Düzenleme

Flying probe özelliklerini kullanarak çıplak kart test noktalarını ve fikstür yerleştirme pin noktalarını belirleyebilir ve SMD veya TH pad stiline göre test noktalarını atayarak program üzerinde yol kontrolleri sağlayabilirsiniz.

DRC / DFM Analizleri

Tasarımcının yapmış olduğu dizayn kurallarının üretime uygunluk kontrolü sağlar. Hat ve padler arasındaki mesafe ölçümü yaparak fabrikasyon üretime uyumunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca delik çapları ve yol kalınlıkları gibi minimum ve maksimum üretim toleranslarını tespit edilebilirsiniz.

Tasarımın üretime engel limitlerin tespiti ve kritik tasarım hataları için analiz edilmesini sağlar. Örneğin; acid traps olarak isimlendirilen pad yol uyumsuzluğunu tespit edilmesini, pad maske boyut uyumsuzluğu, maske-maske mesafe uygunsuzluğu, pad ve maske üzerinde silkscreen gelmesi, deliğin dış kesime veya hatlara yakın olması vb. birçok hata tespit edilebilir. Ayrıca datanızda kaplanmış veya kaplanmamış delikler, bakır, kör veya gömülü vialar, analizleri içeren ileri analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

Cam programları; PCB üretim gerberi oluşturmak ve düzenlemek için gerekli vazgeçilmez programlardır. Cam uzmanın datayı işlerken tasarımcı ile koordineli bir şekilde onay alarak gerekli değişiklikleri yapılması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Raytac’dan Yeni Nesil Bluetooth Modüller

ÖZDİSAN

40 Yıllık Tecrübe ve Sektör Liderliğinin Dijitale Yansıması Ozdisan.com