in ,

GELECEĞİN DEVRİMİ KUANTUM BİLGİSAYARLAR

Teknoloji alanında devrim niteliğinde, yeniliklerin önünü açan kuantum bilgisayarlar, sunacağı etkilerle önümüzdeki yılları adeta şekillendirecek. Normal bilgisayarların uzun sürelerde çözeceği kodları ve şifreleme algoritmalarını birkaç saat içinde çözebilen kuantum bilgisayarların tarihi eski dönemlere dayanıyor. Kuantum bilgisayarlar karmaşa ve süperpozisyon fenomenlerini kullanarak daha büyük ve karışık işlemlerin hesaplanmasını sağlıyor. Normal bilgisayarlar 0 ve 1 değerleriyle isimlendirilen bit’ler üzerinden kurulu sistemle çalışıyor. 0 ve 1 kodlarının üzerinden geçen elektrik akımıyla bilgisayarın çalışma sistemi oluşturuluyor.
Kuantum bilgisayarlar elektrik akımıyla değil, elektron ve proton parçacıklarının fiziksel özelliklerinin kullanımıyla işlem yapıyor.

Kuantum bilgisayarlar diğer bilgisayarlardaki ikili sistemde bulunan bit’ler yerine kübitterimini kullanıyor. Bunun nedeniyse klasik bilgisayarlarda bulunan bit sistemi yalnızca 1 ve 0 değerlerindeyken, kuantum bilgisayarlarda bulunan kübitler buradaki 1 ve 0 değerlerinin oluşturduğu çok farklı kombinasyonlardan oluşabiliyor. Bütün bu fizik kurallarının kullanılması bu bilgisayarın daha güçlü şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Bit’ler sadece 4 olasılık üzerinden ilerlerken, kuantize edilen durumlar süperpozisyon ilkesiyle ilerleyerek bilgisayarın temel çalışma şekli olan 0’lar ve 1’leri eş zamanlı şekilde yönlendirebiliyor. Bu eş zamanlı çalışma prensibi yüksek hızın kazanılmasını sağlayarak işlemin yapılmasını sağlayan tüm kombinasyonları daha hızlı şekilde deneyerek şifrelerin kırılmasını kolaylaştıracak. Güçlü bir işlemciyle birlikte analiz gücü yükselecek olan kuantum bilgisayarlar, trilyonlarca olasılığı çarparak büyük bir veri analizi elde edecek. Her bir potansiyel cevabı aynı zaman diliminde hesaplamayı başaracak olan bu bilgisayarlar, ihtimal sayısının artması nedeniyle sınırsız bir kullanım alanına sahip olacak.

Kuantum bilgisayarlar evren simülasyonlarını çalıştırabilirken, verilerin işlenmesiyle bilinmeyen bilgilerin gün yüzüne çıkmasına yardımcı olabilecek. Şu anki bilgisayarlar problemleri parça haline getirdikten sonra sıra sıra çözerken, kuantum bilgisayarlar ellerindeki problemi milyonlarca parçalara ayırsalar dahi paralel bir ilerleme göstererek aynı anda hepsinin sonucunu işliyor. Kuantum bilgisayarların bu şekilde çalışmasını sağlayan şey ise aslında kuantum fiziğinin sağladığı hızlı özellikler. İnternette şu an kullanılan tüm standart şifreler, kuantum bilgisayarlar sayesinde kırılabilir. Bu nedenle hackerler tarafından kullanıldığında ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Ancak sunduğu birçok avantajı göz önünde bulundurduğumuzda bu sarsıcı tehdide karşı geliştirilen çözümlerle ilgili de önemli bir yol alındığı söylenebilir. Kuantum şifrelerini kırmak giderek güçleşecek.

Günümüzde bilim insanları nispeten daha basit işlemleri yapabilecek kuantum bilgisayarları inşa etti. Ancak daha pratik versiyonların üretilebilmesi için uzun yıllara ihtiyaç var. Gelecekte ise daha işlevsel ve genel kullanıma hitap eden işlemleri de yapabilecek kuantum bilgisayarlar üretilecek. Ve işte devrim o zaman gerçekleşmeye başlayacak.

Teknoloji Devi Google, Kuantum Bilgisayar Üretti

Google, mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede bitiren ve kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretti. Sycamore ismiyle bilinen kuantum bilgisayar, 53 kübitlik bir işlemciyle tasarlandı. Günümüzde gelinen noktada hala emekleme evresinde olan kuantum bilgisayarlar, gelecekte bilgisayar teknolojisini çok farklı boyutlara taşıyacak. Şimdiden kuantum bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmış algoritmalar bile var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Fujifilm Amiral Gemisi X-T4’ü Duyurdu

ÖZDİSAN

GÜNEŞ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SEMPOZYUMU İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDE DÜZENLENECEK