in ,

eSIM: Yeni Nesil Dijital Kart

Kablosuz haberleşme teknolojilerinin başında GSM bazlı haberleşme teknolojisi gelmektedir. Diğer kablosuz haberleşme teknolojilerine nazaran iletişim mesafesini ortadan kaldırarak mesafe sınırsız bir haberleşme sağlamaktadır. Konumlandırıldığı ürünü internet üzerinden dış dünya ile haberleştirmesi için ne bir modeme ne bir ethernet kablosuna ne de bir telefona ihtiyaç duymaktadır. Tabii ki bu mesafe sınırsız haberleşmenin temel ihtiyaçları mevcut. Bunlardan en önemlisi haberleşmenin yapılacağı bir sim karttır. Mevcut sistemlerde dış dünyaya açılmanın hedeflendiği ürünlerde GSM bazlı haberleşme yapabilme yeteneğine sahip bir elektronik komponent ve bu komponente doğrudan bağlı bir plastik sim kart kullanılmaktadır. Böylece simkartın alındığı operatör aracılığı ile mevcut ürün dış dünya ile başarılı bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

Özellikle IoT (Internet of Things) ve Endüstri 4.0 kavramları ile birlikte devasa boyutlarda üretim yapan makinalardan tutunda, her gün kullandığımız otomobillere ve hepimizin evinde yer alan küçük ev aletlerine varana kadar akıllı hale gelmeye başladı. Bu akıllı hale gelmek tabii ki de birbirleri ve merkezleri ile haberleşmesi ile mümkün olmaktadır. İşte burada her bir ürün ayrı ayrı GSM bazlı haberleşme yapan elektronik komponente ve bu komponent ile birlikte çalışan sim karta ihtiyaç duymaktadır. Şimdiye kadar kullanılan bu sim kartlar plastik malzemeden yapılmış ve harici olarak mevcut ürüne monte edilmekteydi. Fakat artık bu eski teknoloji yerini çok daha faydalı yeni bir teknolojiye bırakıyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde aktif olarak kullanılmaya başlayan ve ülkemizde de henüz lansmanı yapılıp kullanıma sunulan bu teknolojinin adı eSIM. Adını gömülü sim kartın (Embedded Sim) İngilizce kısaltılmasından alan eSIM kullanıcılarına oldukça fazla özellik sunuyor.

Eski plastik sim kart teknolojisini ele aldığımızda hem fiziki hem de işletmesel olarak birçok eksiklik mevcuttu. Bu sim kartın kullanılabilmesi için bir yuvaya ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu yuva ile birlikte mevcut ürünün maliyeti artarken işletmelere üretim öncesi iş yükü de oluşturmaktaydı. İşletmeler ürünü üretirken tek tek plastik sim kartları operatörlerden tedarik edip ürünlere yerleştirmekteydi. Hal böyle olunca sim kartın iyi takılamaması, yanlış takılması, takılmayı unutulması, hareket halindeki cihaz içerisinde sim kartın yuvasından çıkması veya ürün sahadayken içinin açılıp sim kartın çalınması gibi birçok problem meydana gelmekteydi. Asıl büyük sorun üretim sonrası meydana gelen operatör değişikliği sorunuydu.

Olası bir durumda operatör değiştirmek isteyen cihaz üreticileri bu operasyonu yönetmek için çok büyük iş gücü ayırmaktaydılar.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; araç takip cihazı üreten bir firmanın sahada araçlara takılı binlerce cihazının olduğunu düşünelim. Her bir cihazda GSM bazlı haberleşme yapan bir elektronik komponent ve bu komponente doğrudan bağlı bir plastik sim kart mevcuttur. İlgili firma bu araç takibi yapabilmesi için bir operatör ile çalışması zorunludur. Bir zaman sonra bir sebep ile operatörünü değiştirmek isterse sahada ki her bir cihaza tek tek erişip içerisindeki eski operatöre ait sim kartları alıp yeni operatöre ait sim kartları takması gerekmektedir.

eSIM teknolojisi hem üretim öncesinde kolaylık sağlarken, hem de üretim sonrasındaki değişikliklere de olanak sağlamaktadır. Bu nedenle tüm üreticilerin yakından takip ettiği ve bir an önce kullanmak istediği bir teknolojidir. eSIM tıpkı diğer plastik sim kartlar gibi fiziki bir sim karttır. Fakat plastik sim karttan farklı olarak montajı GSM modüller üretilirken, üretim esnasında içerisine monte edilmektedir. Böylece son kullanıcı haricen bir sim kart takmadan direkt olarak GSM modülü kullanabilmektedir. Bu sayede yukarıda bahsi geçen üretim öncesi problemlerin hepsi ortadan kaldırılmaktadır. Fakat asıl faydası üretim sonrasında sağladığı faydadır.

Bu faydaya değinmeden önce eSIM üretim sürecinden kısaca bahsedebiliriz. eSIM günlük hayatta kullandığımız diğer plastik sim kartlar ile mantık olarak tamamen aynıdır. Nasıl bir sim kart almak için bir operatöre gidip anlaşma yapıyorsak eSIM’de de sistem bu şekilde ilerliyor. Entegre şeklindeki eSIM’ler yine operatörler tarafından üretilecek. Üretilen bu eSIM entegreleri partner olarak çalışılan GSM modül üreticilerine gönderilerek eSIM entegresinin içerisinde olduğu GSM modülü üretmelerine olanak sağlayacaklar. Böylece son kullanıcılar içerisinde bir operatör tarafından üretilmiş eSIM entegresinin olduğu GSM modülü satın alarak cihazlarını internet ortamına açabilecekler. Buradan anlaşılacağı gibi aslında eSIM olsa dahi GSM modül ilk başladığında içerisindeki operatör ile başlayacak. Bu aşamadan sonra son kullanıcı istediği vakit ürünün yanına gitmeden uzaktan olacak şekilde eSIM entegresinin içerisindeki parametreleri güncelleyerek içerisinde bulunan ilgili operatörü değiştirebilecek. Bu özellikle birlikte kullanıcılar uzaktan istedikleri zaman operatörlerini rahatlıkla değiştirebilecekler.

Üreticiler için eSIM’in önemli olduğu kadar bu teknolojiyi takip eden ve ürünlerinde kullanan GSM modül üreticileri de önemli hale gelmektedir. Çünkü bu bir ortak çalışma sonucu sağlanan bir çözümdür. İkisini ayrı ayrı düşünmek mantıksız hale gelecektir.

Özdisan Elektronik, dünyanın ilk eSIM inside (içerisinde eSIM çipi olan) GSM modül üreticisi ve aynı zamanda operatör bazlı platform sağlayıcısı olan Cavli Wireless’in distribütörlüğünü yapmaktadır. Amerikan menşeili Cavli Wireless, hem bir GSM modül üreticisi hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki operatörler ile özel anlaşmalar yaparak müşterilerine tek kaynaktan çözüm sunan teknoloji firmasıdır. Müşterilerine birçok
açıdan reddedilemeyecek çözümler sunan Cavli Wireless’in hem modül sağlayıcı hem de internet bağlantısı sağlayıcısı olması firmayı rakiplerinin çok önüne taşımaktadır. Cavli Wireless sunmuş olduğu Hubble platformu ile müşterilerine bir kontrol paneli sağlamaktadır. Böylece bu platform ile tüm müşterileri hangi cihazının aktif / pasif olduğunu takip edebilir, istediği cihazı aktif / pasif hale getirebilir. Hangi cihazın ne kadarlık bir internet kotası tükettiğini rahatlıkla takip edebilmektedir. Günümüzdeki geleneksel yöntemlerde cihaz üreticileri öncelikle GSM modül sağlayıcıları ile iletişime geçerek ilgili adetlerde GSM modül satın almaktadır. Daha sonra yine bir operatör ile iletişime geçerek ilgili adetlerde sim kart almaktadır. Bu üretilen binlerce cihazın aynı anda satılıp sahaya sürülmediğini düşündüğümüzde hangi cihaza hangi sim kart takıldı, hangi sim kart aktif hale getirilmeli hangi sim kartın kullanım süresi doldu gibi çok büyük bir iş yükü oluşmaktadır. Cavli Wireless firması tam da burada bu sıkıntıları çeken müşterilerini hedef alarak hem GSM modülü hem de internet hattını sağladıkları seçenekler sunmaktadır. Böylelikle iletişime geçilecek sağlayıcı sayısı azalmış olup, tüm operasyon aynı sağlayıcı üzerinden yapılarak iş yükü çok daha aşağılara indirgenmiş olmaktadır.

Cavli Wireless yalnızca bu tipte iş modelleri ile değil paket halindeki iş modelleri ile de müşterileri kazanmayı hedeflemektedir. Bu iş modellerinden en popüler ve güncel olanı Hubble99 iş modeli şu şekildedir. İlgili ürünlerde üç yıl Cavli Wireless firması ile çalışma şartı sağlandığında GSM modül ile birlikte internet paketinin tedariği aylık yalnızca 0.99USD olarak faturalandırılmaktadır. Böylece üretim yapacak firmanın yüksek fiyatlardaki GSM modülleri satın alarak oluşan büyük bütçe ortadan kaldırılmış olmakla birlikte yalnızca tek kaynak üzerinden belirtilen aylık ödemeler ile projelerini tamamlayabilmektedir.

Tüm Cavli Wireless ürünleri ve çözümlerine Özdisan Elektronik aracılığı ile ulaşabilir, dilediğiniz zaman hem GSM modülleri hem de Hubble platformunu tecrübe edebilirsiniz.

Bağlantılı Aydınlatma 101

“IOT Ekosisteminin Öncüsüyüz.”