in ,

Endüstriyel Tasarımların Vazgeçilmezi: TFT Ekranlar

ÖZDİSAN
SABRİ DAĞERİ
ÖZDİSAN ELEKTRONİK AR-GE VE TEKNİK DESTEK MÜHENDİSİ

Günlük hayatımızın dijitalleşmesi ile birlikte TFT ekranlı tasarımlar karşımıza çok daha fazla çıkmaya başladı. Tüketiciler artık cep telefonu ve tablet PC’den alışık oldukları özellikleri endüstriyel tasarımlarda da görmek istiyor. Endüstriyel bir tasarımda TFT ekranın bulunması kullanıcının cihaza daha detaylı erişimini ve kullanım esnekliği sağlıyor, kullanıcı birçok bildirimi ve özelliği ekranda görebiliyor. Üstelik cihaz, estetik açıdan da daha şık ve teknolojik bir görünüm kazanıyor.

Linux tabanlı işletim sistemleri son zamanlarda oldukça yaygınlaştı, bunlardan en yaygın olanı ise Android işletim sistemi. Artık birçok cihazın internete bağlanabilmesi, video oynatabilmesi bekleniyor. Uygulama da yüklenebilmesi istenen bu cihazlar için linux tabanlı sistemler oldukça uygun. Raspberry, Banana pi, Orange pi gibi hazır Linux boardları da mevcut. Bu tür cihazlar için TFT ekran olmazsa olmaz özelliklerden biri.

Her yeni teknolojide olduğu gibi TFT teknolojisi de ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda maliyetliydi ve tasarımı zordu. Yapılan yatırımlar, teknolojinin gelişmesi ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesi ile birlikte TFT ekran fiyatları çok makul seviyelere düştü. Eski teknoloji grafik LCD ile yapılan bir cihaz ile TFT ekran kullanılarak yapılan tasarımların maliyetleri birbirine yaklaştı hatta büyük ölçülerde TFT ekran fiyatları grafik LCD fiyatlarından daha ucuza mâl edilmektedir.

“SATOZ marka capacitive touch’lı ekranlar da Özdisan stoklarında yerini aldı.”

Özdisan Elektronik’in, 2014 yılında Çinli TFT üreticisi SAT Group ile yapmış olduğu ortaklık neticesinde firma ismi SATOZ olarak değiştirildi. Özdisan Elektronik, Türkiye’nin TFT ekran talebini karşılamak için önemli bir yatırım yaptı. SATOZ küçük ve orta boy TFT ekran üretimi yapan Çin’in önemli üreticilerinden biri. Özdisan, bu ortaklıktan aldığı güçle, yerli üretici için uygun fiyatlı ve kaliteli ürün sağlamayı hedefliyor. Yakın bir zamanda SATOZ marka capacitive touch’lı ekranlar da stoklarda yerini aldı.

Özdisan Elektronik SATOZ’un dışında Winstar markasının da distribütörüdür. Böylelikle ürün çeşitliliği artıyor ve farklı uygulamalar için farklı çözümler sağlanmış oluyor. Özdisan, TFT ürünlerin dışında farklı uygulamalar için de driver board çözümler temin etmektedir. Bazı driver boardların tasarımını ve üretimini kendi bünyesinde yapıyor.

TFT ekranların olduğu birçok farklı uygulama var. Uygulamaya göre doğru ekranın tercih edilmesi gerekiyor. Kullanım alanının genişliğine paralel olarak ürün çeşitliliği de artış göstermektedir. Genel olarak bahsetmek gerekirse TFT ekranlı bir tasarım yapılmadan önce şu sorular sorulmalı;

Dokunmatik ekran gerekiyor mu?

Eğer gerekiyor ise Resistive (RTP) ve Capacitive (CTP) seçenekleri yaygın olarak kullanılıyor, her ikisinin de farklı kullanım alanları var.

Cihaz iç ortamda mı yoksa dış ortamda mı çalışacak?

Eğer dış ortamda çalışması gerekiyor ise yüksek parlaklığa sahip bir ürün seçilmeli.

TFT’nin işlemci ile bağlantı ara yüzü ne olmalı?

Farklı uygulamalar için MCU, RGB, LVDS ve MIPI ara yüzleri mevcut.

Görüş açısı ne olmalı?

Eğer kullanıcının cihazı sadece karşıdan değil de aynı zamanda yan açılardan da görmesi gerekiyorsa geniş açılı bir ürün tercih edilmeli.

Cihazın çalışma sıcaklık aralığı ne olmalı?

Uygun çalışma sıcaklığında ürün tercih edilmektedir.

Özdisan’ın, AR-GE ve teknik destek departmanı: müşterilerin TFT ürünlerine geçişini hızlandırmak için çeşitli demo board, yazılım ve doküman çalışmaları yürütüyor.
Özdisan, yapılan bu çalışmaların şemalarını ve yazılımlarını paylaşıyor. TFT ürünlerinin yanında TFT ile birlikte kullanılması gereken çevresel malzemeler için de çalışma yapıp stoğa getiriyor. Gelen talepleri de karşılamak için farklı kaynaklardan araştırma yapıp ihtiyaç duyulan ürünleri temin edebiliyor. Müşterileri yerinde ziyaret edip ihtiyaçları tespit ediyor ve gerekli teknik desteği sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kullanıcı Alışkanlıkları E-Ticaret Trendlerini Şekillendiriyor

ÖZDİSAN

Doğru LED Sürücü Seçimi İncelikli Tercihler Gerektiriyor