in ,

EN HIZLI VE KOLAY SES ÇÖZÜMÜ:
APLUS SES ENTEGRELERİ

Geçmişten günümüze gelişen teknolojiyle birlikte ses entegreleri birçok projede karşımıza çıkmaya başladı. Öyle görünüyor ki bundan sonra da sıklıkla çıkmaya devam edecek. En temelden örnek vermek gerekirse; otomatik kapı sistemlerinde buzzer yerine ses entegreleri tercih ediliyor. Artık insanlar ‘bip’ sesi yerine ‘kapı açıldı’ sesini duymayı tercih ediyor. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda en basit bir projede dahi ses entegrelerinin tercih önceliği artıyor. Özdisan Elektronik, 38 yıldır lideri olduğu sektörde, birçok alanda sağlamış olduğu ürün kalitesini ve sürekliliğini ses entegreleri alanında da sunuyor. Özdisan Elektronik’in distribütörlüğünü üstlendiği APLUS firması bu alanda kendini ispatlamış, kalite ve sürekliliği vizyon edinmiş, Taiwan menşeili bir firmadır. APLUS’tan önce ülkemizde ses entegreleri kullanımı konusunda tercih edilen birden fazla marka vardı. Ancak APLUS’un sunmuş olduğu kaliteli ve kullanımı kolay ürünler sayesinde artık müşteriler alışılagelmiş ve kullanımı zor ürünleri terk etmeye başladı. APLUS ürünlerinin avantajlarını sıralamak gerekirse:

KULLANIM KOLAYLIĞI

Bilindiği üzere AR-GE projelerindeki en büyük kavram, vakittir. Birden fazla projeyle ilgilenen firmalarda bu durum kat kat daha önem arz ediyor. APLUS ürünlerinin kullanım konusunda sağladığı kolaylıkla, projelerin ses kısımlarındaki vakit kaybı minimize ediliyor. Bu sayede kullanıcılar, projelerin diğer kısımlarına daha fazla vakit ayırabiliyor.

SÜREKLİLİK

Üretici firmalar, belirli periyotlarda malzeme alımı yaparlar. Özdisan Elektronik, sağladığı bütün ürünlerde olduğu gibi APLUS ürünlerinde de müşterilerine süreklilik sağlıyor. Böylece müşterilerin üretimleri aksamıyor ve ticari anlamda zarar görmemiş oluyorlar.

FİYAT

Piyasadaki muadil ürünlere oranla APLUS marka ürünler, fiyat anlamında gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Yıllık kullanım adetleri arttıkça fiyatlar da minimal seviyelere düşüyor.

TEKNİK DESTEK

Özdisan Elektronik AR-GE Destek Ekibi, müşterilerine distribütörü oldukları bütün markaların teknik desteğini sağlıyor. Dolayısıyla APLUS ürünleri kullanılmaya karar verildiğinde, Özdisan Elektronik AR-GE Destek Ekibi, projelerin başından sonuna dek ses kısmında gerek donanımsal gerek yazılımsal olmak üzere tüm desteği sağlıyor. Ürünlerin kullanım kolaylığının yanı sıra sağlanan teknik destek sayesinde projelerin ses kısmında harcanan vakit minimuma iniyor.

APLUS ürünlerinden herhangi biri kullanılacağı zaman yapılması gereken teknik kısımlardan bahsetmek gerekirse:

• Ses dosyalarınızın uygun formata dönüştürülmesi
• Gerekli yazılım programının bilgisayara yüklenmesi
• Ses dosyalarınızın, kullanacağınız entegreye yüklenmesi

Bu maddeleri AP89682K kodlu ürünü ele alarak açıklamak istersek;
AP89682K, tek sefer programlanabilen kullanım adedi yüksek ve yeni nesil bir üründür. ‘682’ ibaresi içerisine yükleyebileceğiniz toplam ses süresinin 6KHz örnekleme frekansı ve 4-bit ADPCM data sıkıştırma formatında 682 saniye olacağı anlamını içermektedir. Bu entegreyi işlemci çıkış pinleri ile high-low yaparak rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz işlemci kullanmak yerine siviçlerle de kontrol edebilirsiniz. Ses çıkışı olarak iki seçenek mevcut: DAC ve PWM. DAC seçeneğinde ses çıkışınızı bir yükseltici entegreyle (AP4890B) kullanabilmeniz mümkün. PWM seçeneğinde ise ses çıkışınızı direkt olarak hoparlöre (8 Ohm 0.5W) bağlayarak kullanabiliyorsunuz. DAC seçeneğini çok daha iyi bir ses kalitesi ve seviyesi elde etmek adına önermekteyiz.

Ses Dosyalarınızın Uygun Formata Dönüştürülmesi

Seslerinizin düzenlenmesi için GoldWave programını kullanabilirsiniz. AP89682K içerisine yükleyeceğiniz ses dosyaları ‘wav’ formatında olmalıdır. Data sıkıştırma formatları olarak PCM16,PCM8 ve ADPCM formatları tercih edilebilir. Bu formatlar ses kalitesini ve ses süre uzunluğunu etkilemektedir. Örneğin, ADPCM formatını seçtiğinizde kullanabileceğiniz ses süre uzunluğu PCM8 ve PCM16’ya göre daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra ses kaliteniz PCM8 ve PCM16’ya göre biraz daha düşük olacaktır. Ses kalitesini ve uzunluğunu etkileyen diğer bir konu ise örnekleme frekansıdır. Örnekleme frekansı arttıkça ses kalitesi artmakta lakin ses süre uzunluğu azalmaktadır.

Gerekli Software Kurularak Programlayıcı ile Bağlantısının Kurulması

AP89682K kodlu ürün için kullanmanız gereken yazılım programı aP23KWCompiler programıdır. Bu programı APLUS’un sitesinden kolayca indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra AP23KWC24D kodlu programlayıcıyı USB kablo ile bilgisayara bağlayarak bir sonraki adım olan seslerinizin ürüne yüklenmesi kısmına geçebilirsiniz.

Ses Dosyalarınızın Ürüne Yüklenmesi

AP23KWCompiler programından ses çıkışını, kullanacağınız ürünü, ses sıkıştırma formatını, kontrol modunu ve seslerinizi seçerek oluşturacağınız ses gruplarına yükleyebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra ‘dp2’ formatında bir dosya oluşacak ve bu dosyayı entegrenizin içerisine yüklediğiniz takdirde artık entegreniz kullanıma hazır olacaktır.

Bütün bu işlemlerden sonra oluşturmuş olduğunuz devrenizde ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kontrol modu olarak genelde işlemci çıkış pinleri ile kontrol tercih edildiğinden dolayı programda ‘Key Mode’ kısmı seçilmektedir. Bunun yanı sıra ‘SPI Mode’ seçeneği de kullanılabilir. Bu durumda işlemci ve ürünümüz arasında SPI üzerinden bir haberleşme mevcut olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

KABLOSUZ HABERLEŞMEDE BİR DEVRİM
RADYO FREKANSLARI

TV Keyfinizi LG Büyük Ekrana Taşıyın